Zapowiedzi

„101 Reykjavik” – poruszająca, groteskowa opowieść o szaleństwie współczesnego świata

Hallgrímur Helgason 101 Reykjavík

Poruszająca, groteskowa opowieść o szaleństwie współczesnego świata.

Kultowa także dzięki słynnej adaptacji filmowej.

Björn Hlynur ma trzydzieści trzy lata i mieszka z matką, czas spędzając głównie na oglądaniu porno i paleniu papierosów. Z pozoru samotny, egzystuje w swoim mikrokosmosie ograniczającym się do Reykjavíku w obrębie kodu pocztowego 101. Jednocześnie nurza się w bezkresie świata, do którego klucze to pilot satelitarnej telewizji i internet.

Mimo trzydziestu trzech lat na karku za wszelką cenę chce uniknąć dorosłości. Próby konfrontacji z rzeczywistością kończą się katastrofą. Rytm jego życia wyznaczają wyprawy do nocnych klubów, wypalane papierosy, filmy wideo, pigułki ecstasy, zużyte prezerwatywy i kolejne eksponaty w tym prywatnym muzeum osobliwości. Sytuacja komplikuje się, gdy do domu wprowadza się piękna narzeczona jego matki.

Książkę na język polski przełożył Jacek Godek.

Hallgrímur Helgason (ur. 1959) – jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie pisarzy islandzkich, autor powieści, poezji oraz sztuk teatralnych. Poza światem literackim odnosi sukcesy także jako malarz, jego prace wielokrotnie wystawiane były w Reykjavíku, Nowym Jorku i Paryżu. Występował również jako komik i redagował kolumnę satyryczną w jednej z islandzkich gazet.

Tytuł:101 Reykjavík
Autor: Hallgrímur Helgason
Tłumaczenie: Jacek Godek
Premiera: 15.07.24
Seria: bez serii
Okładka: Adam Walas
Wydawnictwo ArtRage
Komentarze
Udostepnij