Zapowiedzi

101. rocznica urodzin Henryka Tomaszewskiego

20 listopada 2020 obchodzimy 101 rocznicę urodzin Henryka Tomaszewskiego.

Henryk Tomaszewski (ur. 20. listopada 1919 w Poznaniu, zm. 23. września 2001 roku w Kowarach) tancerz, mim, choreograf, reżyser, twórca pantomimy zespołowej i założyciel Wrocławskiego Teatru Pantomimy (1956). Jeden z najważniejszych artystów polskiego i światowego teatru drugiej połowy XX wieku. Tomaszewski odszedł od francuskiej tradycji mimu czystego, prowadząc wielokierunkowe poszukiwania formalne na obszarze pantomimy zespołowej. Jego przedstawienia powstawały często na motywach klasyki literatury polskiej i europejskiej (inscenizował m.in. utwory Szekspira, Wyspiańskiego, Ionesco, Shawa, Ibsena, Słowackiego, Weissa). Bogatym źródłem inspiracji było dla Tomaszewskiego również malarstwo, a oprawie plastycznej i muzycznej swoich przedstawień powierzał znaczącą rolę. W centrum swojej wizji artystycznej, którą nazwał teatrem kulistym, postawił człowieka i twórcze możliwości ruchu.

Jako reżyser pracował w teatrach dramatycznych i operowych w Polsce, w Szwecji, Norwegii, Holandii, Danii, czy Niemczech.

Henryk Tomaszewski był także znanym kolekcjonerem. W Miejskim Muzeum Zabawek w Karpaczu prezentowana jest kolekcja ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego obejmująca zabawki pochodzące od XVII do XX w.

Za wybitne zasługi dla kultury narodowej został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1996).

Komentarze
Udostepnij