Zapowiedzi

12. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy w Łodzi już niebawem!

12. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy w Łodzi zapowiada Aram Stern.

Teatr CHOREA i Fabryka Sztuki w Łodzi już po raz dwunasty zapraszają na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy. W programie tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 18 – 27 sierpnia znajdziemy dziesięć spektakli z Polski, Ukrainy, Norwegii i Finlandii. W Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3 przewidziano także spotkania z twórcami po spektaklach, które poprowadzi Stanisław Godlewski, warsztaty, imprezy i koncerty.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy jest miejscem wielu konfrontacji artystycznych, ale również platformą do dyskusji o współczesnej kondycji teatru i sztuki w latach dwudziestych XXI wieku. W tym roku hasłem przewodnim MFT Retroperspektywy będzie szeroko rozumiane hasło GENERACJE. Spektakle, pokazy, dyskusje ukierunkowane zostaną w stronę tematów związanych z niepokojami osób współczesnych, tego z czym się mierzą w obliczu realnych zagrożeń w życiu osobistym, ale również związanych z wojną u naszych granic, kryzysami globalnymi czy katastrofą klimatyczną.

Wśród dziesięciu spektakli prezentowanych w Łodzi w dwa sierpniowe weekendy znalazły się cztery premiery: familijne Księgi niepokoju. Stanisław (Antoni) Fernando Teatru Chorea w reżyserii Tomasza Rodowicza; eksperymentalna produkcja teatralna Vertep stworzona przez charkowskie i lwowskie teatry lalkowe na podstawie tekstów biblijnych (Charkowski Państwowy Akademicki Teatr Lalek im. V. A. Afanasyeva, reż. Okasna Dmitriewa); forma teatru rodzinnego, odprawianego z najbliższymi przy szabasowym stole, czyli Dybuk w reżyserii Łukasza Kosa oraz polska premiera spektaklu Full Measures z Finlandii – trio rozpisane na artystę lalkarza, tancerza i akcesoria służące do wykonywania pomiarów. Zobaczymy również polską premierę spektaklu Bud Norweskiego Narodowego Teatru Tańca Współczesnego (reż. Roza Moshtaghi).

Ponadto młodsi widzowie dwunastej edycji Retroperspektyw będą mogli obejrzeć spektakl łódzkiej Fundacji Granice Morze ∞ możliwości – inspirującą impresję o odkrywaniu przez dziecko tkwiącego w nim wewnętrznego potencjału i siły kształtowania świata (reż. Aga Błaszczak). Niewątpliwym wydarzeniem dla młodzieży będzie kolejny spektakl Charkowskiego Państwowego Akademickiego Teatru Lalek im. V. A. Afanasyeva  I am OK, którego akcja toczy się w Buczy w pierwszych dniach szeroko zakrojonej inwazji raszystów na terytorium Ukrainy (reż. Okasna Dmitriewa). Unia Teatr Niemożliwy pokaże nastoletnim widzom spektakl Robot w reż. Davida Zuazoli z Chile o przyjaźni, wartościach i wrażliwości, ale również o autorytaryzmie i nietolerancji. Zobaczymy również przedstawienie Ściana z widokiem Grupy Coincidentia w reżyserii Konrada Dworakowskiego z nagradzaną już kreacją Pawła Chomczyka w roli Kuby, którego świat jest kosmosem, zamkniętym w małym akwarium, a zarazem niemieszczącym się w granicach wyobraźni. Retroperspektywy to również teatr poezji: w Pieśni słowronka, opartym na różnych okresach twórczości Zenona Fajfera seansie poezji widzialnej i niewidzialnej oraz autorskim performance.

W tej edycji Retroperspektyw nie zabraknie także wrażeń muzycznych. Na premierę koncertu Rejs zaprasza zespół MUR/BETON & Gadający Pies (koncepcja i teksty piosenek: Konrad Dworakowski, muzyka: Piotr Klimek). Podczas finału Retroperspektyw odbędzie się prapremiera widowiska Livet, będącego międzynarodowym projekt muzyczno-teatralnym, realizowanym w 2023 roku przez Fabrykę Sztuki w Łodzi, jako część projektu ACT_IN_OUT (kierownictwo muzyczne: również Piotr Klimek). Koncert zbuntowanej orkiestry podwórkowej, czyli zespołu Hańba! z premierą albumu Kryzys na scenie plenerowej Fabryki Sztuki bez wątpienia porwie gości Festiwalu do tańca. To nie wszystko: w tras-tan wprawią festiwalowiczki/-ów zza swych konsolet 85-letnia DJ Wika oraz doskonale znany w Łodzi DJ Fagot.

W przerwie pomiędzy wydarzeniami weekendowymi Retroperspektyw będzie można wziąć udział w międzypokoleniowych warsztatach ekologicznych Pająk dobrej wróżby, prowadzonych przez Pawła Błęckiego oraz zwiedzić wystawę o tym samym tytule. Podczas dziesięciu festiwalowych dni będzie się można w przerwach spotykać w wypełnionych zielenią miejskiego ogrodu przestrzeniach pofabrycznych Fabryki Sztuki, w weekendy zostawić pociechę w BAWIALNI GENERACJI a w klubie festiwalowym o wszelkie trunki zadbają NieWinni.

Bilety i wejściówki (w cenach 35-45 zł) na wydarzenia są dostępne w biurze festiwalowym przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi (to także punkt odbioru wejściówek) lub elektronicznie poprzez www.retroperspektywy.com oraz www www.kicket.com. Karnety na wszystkie wydarzenia kosztują 200 zł (ulgowy) i 300 zł (normalny).

Komentarze
Udostepnij