Zapowiedzi

14. Nocne Teatralia Strachy – Festiwal Sztuk Alternatywnych w Krośnie

Powrót do marzeń z 14 edycją Festiwalu Nocne Teatralia Strachy

Po dziwnym i trudnym roku Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy ponownie zaprasza wszystkich do rozpogodzenia codzienności za sprawą fascynujących przeżyć artystycznych. Już 14 raz podkarpackie Krosno stanie się przestrzenią spotkań z rozmaitymi przejawami sztuki niezależnej oraz okazji do udziału w wielu ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Tegoroczna edycja Strachów – sygnowana myślą przewodnią: Powrót do marzeń – odbędzie się w dniach 9-11 września 2021. Jakie atrakcje tym razem przygotowali organizatorzy Festiwalu?

Pod rękę ze sztuką alternatywną od 14 lat

Nocne Teatralia Strachy – festiwal organizowany przez Stowarzyszenie Teatr s.tr.a.c.h. i Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (RCKP) – od ponad dekady powraca we wrześniu na Podkarpacie. I choć wyrasta z zamiłowania do teatru offowego, jednocześnie manifestuje otwartość na inne dziedziny, reprezentujące barwny świat sztuki alternatywnej. Dlatego uczestnicy poprzednich edycji mieli okazję nie tylko podziwiać liczne spektakle sceniczne i plenerowe, ale również brać udział w wystawach malarstwa, grafiki i fotografii, pokazach filmowych, koncertach oraz wielu innych atrakcjach. Wszystko to sprawia, że Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy stał się trwałym elementem kulturalnego krajobrazu Podkarpacia i zarazem jednym z najciekawszych wydarzeń w Polsce, poświęconych sztuce niezależnej.

14 Nocne Teatralia Strachy wracają do marzeń

W minionym roku trudności związane z pandemią odbiły się echem niemal we wszystkich dziedzinach ludzkiego życia, także w sferze kultury i sztuki. Choć los sprzyjał Strachom i finalnie pozwolił na realizację 13. edycji „zgodnie z tradycją” – dało się odczuć konieczność dostosowania programu festiwalu i warunków uczestnictwa w wydarzeniach do bieżącej sytuacji i obowiązujących obostrzeń.

Nadchodząca odsłona Strachów chce tchnąć w życie kulturalne powiew świeżości i optymizmu. Z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa, jednocześnie przyjmuje dawniejszą, pełniejszą formułę, której tym razem towarzyszy myśl przewodnia: Powrót do marzeń. Według organizatorów prostota hasła, a zarazem jego wielowymiarowość znaczeń, pasują do aktualnych wydarzeń, nastrojów, potrzeb i refleksji, obecnych zarówno w życiu społecznym, jak i w sferze sztuki. Zaplanowane atrakcje pozwolą na różne interpretacje „marzeń” i „powrotów” – raz wchodzące w dialog z otaczającą rzeczywistością, innym razem odrywające się od niej, w stronę nowych, czasem baśniowych światów i przeżyć.

Wydarzenia w ramach 14 edycji Strachów

Festiwal Nocne Teatralia Strachy, jak wcześniej, będzie się odbywał przez 3 dni, zarówno w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, jak i w przestrzeni miejskiej Krosna – na rynku oraz w znajdujących się przy nim obiektach. Chcąc dotrzeć do jak najszerszej publiczności oraz idąc tropem działań podejmowanych w ubiegłym roku, organizatorzy umożliwią również widzom dostęp do wydarzeń kulturalnych w formie wirtualnej, za sprawą transmisji online.

9 września Festiwal otworzy spektakl Bezimienny/Nieznany Grupy Gra/nice – wielowymiarowe widowisko wizualne z pogranicza teatru lalek, teatru fizycznego i tańca, poruszające temat współczesnej emigracji: jej przyczyn, skutków, związanych z nią doświadczeń. Następnie widzowie będą mieli okazję do spotkania i dyskusji z artystami.

Kolejny dzień festiwalowy przywita publiczność wernisażem wieńczącym serię spotkań Warsztatów Rękodzieła Artystycznego. Zostaną zaprezentowane unikalne, pięknie zdobione przedmioty, będące dziełem krośnian ucestniczących w zajęciach z techniki decoupage’u, mydlarstwa artystycznego oraz tworzenia makram i kokedamy, organizowanych przez Teatr s.tr.a.c.h. Potem przyjdzie czas na wystawę malarsko-tekstową I’m not judging you, I’m just merely stating the facts, w ramach której, wraz z autorem Kubą Maciejczykiem, zanurzymy się w refleksji na temat różnych zjawisk społecznych i politycznych, panujących stereotypów, aspektów codzienności czy też własnych przeżyć artysty lub innych wytworów współczesnej sztuki.

10 września nie zabraknie również spotkań z widowiskami teatralnymi. W ramach takich spektakli, jak Obietnica Teatru Przedmieście, PolUk i Dziadek Teatru MarionBrand lub 3xTak Rudnicki Teatru Wojtka Kowalskiego, widzowie będą mieli okazję nie tylko skonfrontować własne przemyślenia z dowcipnym ujęciem ludzkiej egzystencji i samotności, przejmującą intymnością rodzinnych historii czy wyjątkowym obliczem zwykłej codzienności, ujawniającym się w języku bohatera. To także szansa na kontakt z rozmaitymi formami teatralnymi i środkami artystycznego wyrazu. Pomiędzy wydarzeniami teatralnymi odbędzie się także wykład Jakuba Sawickiego, prowadzący do spotkania myśli przewodniej 14 edycji Strachów z twórczością należącą do nurtu surrealistycznego.

Ostatni dzień Festiwalu, odbywający się na krośnieńskim rynku i w okolicznych przestrzeniach, zacznie się od wykładu Małgorzaty Prajsner, poświęconego osobie i dokonaniom Stanisława Pigonia (spotkanie realizowane w ramach projektu Emerytura = Kultura). Następnie przyjdzie kolej na wernisaże 3 wystaw fotografii, wyłonionych w tegorocznej edycji konkursu Wystaw się w Krośnie!Muraluksy Łukasza Resiaka, Ilustracje bajek niewydanych Jacka Boczara oraz Śląsk Taneczny Grzegorza Krzysztofika. Prezentowane w nich obrazy współtworzą ciekawą wędrówkę przez różne wymiary i faktury rzeczywistości – czasem realnej, napotykanej, czasem wyśnionej, powoływanej do życia w naszej wyobraźni.

Sobota stanie również pod znakiem wiedzy praktycznej, sprzyjającej zmianie naszego życia na lepsze. Mowa o warsztatach dietetycznych Dieta najlepszą receptą na zdrowie, prowadzonych przez Karolinę Mięsowicz i Marię Brzegowy, oraz spotkaniu z Arturem Michelisem, zatytułowanym ToNieMy w śmieciach – warsztaty modowe czyli jak nadać ubraniom drugie życie. Pierwsze wydarzenie stanie się okazją do poznania tajników zdrowego odżywiania (nie tylko w teorii!), drugie zaś – możliwością poszerzenia wiedzy na temat ekologii oraz idei zero waste w kontekście ubioru, a także odczarowania starych, zużytych ubrań.

11 września to także dzień wyjątkowych atrakcji plenerowych. Pod tradycyjnie już „muzycznym drzewem” na rynku Krosna odbędzie się koncert zespołu Ruina Bar, który zabierze nas w świat ujmujących, niejednoznacznych gatunkowo melodii, w których jednak można doszukać się elementów soft rocka, elektroniki, rhythm-and-bluesa i piosenki poetyckiej. Na Festiwalu Nocne Teatralia Strachy nie może również zabraknąć teatru ognia, realizowanego przez uczestników warsztatów ogniowych pod okiem Dagmary Bogacz. Pokaz w technice fire show stanie się kolejną szansą na Powrót do marzeń, wraz z bohaterką sztuki i jej spektakularną podróżą po różnych zakątkach świata.Jeszcze inaczej będziemy mogli podumać o myśli przewodniej Festiwalu podczas seansu filmu Wielka majówka, w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego i z obsadą wypełnioną gwiazdami polskiego kina.Tymczasem na zakończenie 14 edycji Strachów, po jednorocznej przerwie, organizatorzy znów zaproszą do wspólnej, gorąco wyczekiwanej zabawy w stylu Silent Disco. Rozmaite rytmy, płynące ze słuchawek, podczas tańców pod nocnym niebem, dopełnią ten wyjątkowy powrót do Krosna, marzeń i niezapomnianych przeżyć.

Na wszystkie wydarzenia w ramach 14. edycji Festiwalu – wstęp bezpłatny!

Darmowe wejściówki dostępnie w kasie RCKP oraz na stronie www.nocneteatralia.pl od 16 sierpnia.

Więcej informacji o 14 edycji Festiwalu Nocne Teatralia Strachy można znaleźć na stronie internetowej www.nocneteatralia.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/nocneteatraliastrachy

PROGRAM

Festiwalu Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy

XIV edycja

9 – 11 września, Krosno

9 września /czwartek/

19:00

Bezimienny/Nieznany – Grupa Gra/nice, Łódź /spektakl/

miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Pomysł i realizacja: Łukasz Batko

Opieka artystyczna: Magdalena Miklasz

Lalki: Justyna Bernadetta Banasiak

Muzyka: Łukasz Batko

Scenografia: Anna Adamiak, Radosław Pacholczyk i Grupa Gra/nice

Kostiumy: Renata Batko

Wizualizacje: Piotr Osak

Grafika: Marta Kazimierczak

Światło: Mariusz Rapała

Obsada: Aleksandra Batko, Masza Lesiak – Batko, Żaneta Małkowska, Łukasz Batko

Spektakl inspirowany literaturą z serii “Wojny dorosłych, historie dzieci”, powieścią graficzną “Przybysz” Shaun Tan’a, “Wędrówką Nabu” Jarosława Mikołajewskiego oraz wspomnieniami emigrantów. Projekt z pogranicza teatru lalek, teatru wizualnego, teatru fizycznego oraz tańca w powietrzu porusza trudne aspekty współczesnej migracji. Twórcy za pomocą obrazu pozbawionego słowa odkryją osobisty bagaż doświadczeń Bezimiennych bohaterów zmuszonych okolicznościami, które nigdy nie powinny się wydarzyć, do opuszczenia swojej ojczyzny. Zabiorą Was w podróż, której końca nie możecie być pewni. Trzymając w dłoni bilet podróżny sami zdecydujecie o przebiegu historii, która zostanie Wam opowiedziana. Każdy spektakl jest unikatowy i jednorazowy również za sprawą dźwięków i muzyki tworzonej na żywo przy pomocy instrumentów muzycznych i przedmiotów codziennego użytku.

20:30

Spotkanie z artystami – prowadząca Agnieszka Niewdana, artPAPIER, Katowice/spotkanie/

miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

W przestrzeni Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbędzie się spotkanie z artystami Grupy Gra/nice. Stanie się ono przestrzenią do dyskusji, opinii oraz wymiany poglądów pomiędzy widzami a twórcami spektaklu “Bezimienny/Nieznany”.

10 września /piątek/

17:30

Rękodzieło Artystyczne – wernisaż wystawy powarsztatowej, Krosno /wystawa/

miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Wystawa wieńcząca cykl spotkań „Warsztaty Rękodzieła Artystycznego” skierowany do mieszkańców Krosna, podczas którego każdy krośnianin mógł za darmo poznać techniki decoupage, mydlarstwa artystycznego, tworzenia makram oraz kokedamy. Rękodzieło artystycznego to zbiór unikalnych technik ręcznego tworzenia przedmiotów, wyrób wytworzony w sposób nieprzemysłowy, posiadający wyjątkowe walory artystyczne, przeobrażające zwykłe z pozoru przedmioty w prawdziwe „perełki”.

18:00

I’m not judging you, I’m just merely stating the facts –  wernisaż wystawy prac malarsko-tekstowych, Kuba Maciejczyk, Kraków /wystawa/

miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Wystawa, na której zaprezentowane zostaną najnowsze dzieła, powstałe w latach 2020-2021. Z jednej strony obrazy odnoszą się do zjawisk społecznych i politycznych oraz stereotypów czy oczywistych prawda często znalezionych, zasłyszanych lub przeczytanych, które wyrwane z pierwotnego kontekstu zyskują nowe znaczenie. Z drugiej zaś strony część dzieł odnosi się do własnych przeżyć artysty, a teksty są bądź to autorskimi myślami, bądź własnymi tekstami Kuby, które pojawiły się w jego rozmowach ze znajomymi. W wielu dziełach wprawne oko dopatrzy się bezpośrednich lub nieśmiałych nawiązań do innych współczesnych wytworów dzieł sztuki, w tym również malarstwa.

18:30

Obietnica – Teatr Przedmieście, Rzeszów /spektakl/

miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Reżyseria i scenariusz: Aneta Adamska-Szukała

Muzyka: Jakub Adamski

Dźwięk i światło: Mirosław Kiełbasa

Obsada: Aneta Adamska, Iwona Błądzińska, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Paweł Sroka, Maciej

Szukała

Są historie w naszym życiu, które wymykają się wszelkim definicjom. Są wydarzenia przełomowe, które z biegiem lat urastają do momentów symbolicznych i najważniejszych. Są opowieści, które opowiada się całe życie, nie po to, aby zrozumieć, ale po to, żeby w tej opowieści ożyć od nowa.

Aneta Adamska, autorka i reżyserka sztuki mówi: „Moja matka opowiada historię poczęcia i narodzenia, a potem chwilowej śmierci swojego dziecka przynajmniej raz w roku. Od ponad trzydziestu lat zanurza mnie w mitycznej krainie swoich przeżyć i drżącego głosu, odsłaniając za każdym razem kolejną zasłonę tajemnicy, która się kiedyś wydarzyła. Moja matka płacze, za każdym razem, kiedy wyruszamy w opowieść o oczekiwaniu, walce, chorobie, aniołach i przeznaczeniu.

Przyszedł moment, żebym ja sama nasiąknięta tą historią po brzegi opowiedziała ją po swojemu. Tak się złożyło, że w tej wędrówce i pracy towarzyszy mi mój starszy syn, który jest w spektaklu i w życiu moim oddechem, moją nadzieją. Wydarzenia sprzed ponad trzydziestu lat nabrały ponownego sensu. Oddając się we władanie tej opowieści odzyskałam spokój i pewność, że wszystko było tak, jak miało być …”.

19:45

Powrót do marzeń w ujęciu sztuki surrealistycznej – wykład, Jakub Sawicki, Teatr s.tr.a.c.h., Krosno /wykład/

miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

W trakcie wykładu dojdzie do spotkania myśli przewodniej 14. edycji Festiwalu Nocne Teatralia Strachy – która brzmi: Powrót do marzeń – ze sztuką odwołującą się do nurtu surrealistycznego. W szczególności z malarstwem takich artystów, jak Salvador Dali czy Giorgio de Chirico, ale również i przykładami innych dziedzin oraz środków twórczego wyrazu. Będzie to okazja do wspólnego zastanowienia się nad różnymi znaczeniami pojęć „marzenia” i „powrotu”, ujawniającymi się w dziełach korespondujących z estetyką surrealizmu. Dziełach zrywających z tradycją, logiką i realizmem, a w zamian oddających głos obrazom sennym, nieposkromionej wyobraźni oraz tajemniczej sferze ludzkiej podświadomości.

20:30

PolUk – Teatr MarionBrand, Pruszcz Gdański /spektakl/

miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Reżyseria, scenariusz, dźwięk, scenografia, lalki i światło: Stanislav Voitsekhovskyi

Obsada: Stanislav Voitsekhovskyi, Oleh Nesterov

Pełna ironii i czarnego humoru historia o ostatnim człowieku na Ziemi. Co robi taki ktoś? Z pewnością szuka przyjaciela. Czy go znajdzie? I kto się nim okaże? Zanim to jednak nastąpi, nasz bohater sporo się natrudzi, przeżywając przygody i przezwyciężając własne słabości. Strach ma wielkie oczy, ale odrobina wiary w siebie i trochę szczęścia powinny doprowadzić do pomyślnego zakończenia. Lalkowa opowieść o szukaniu sensu istnienia z pewnością zachwyci każdego.

21:30

Dziadek – Teatr MarionBrand, Pruszcz Gdański /spektakl/

miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Reżyseria, scenariusz, dźwięk, scenografia, lalki i światło: Stanislav Voitsekhovskyi

Obsada: Stanislav Voitsekhovskyi

Będę z Tobą szczery, drogi Widzu – przedstawione historie być może są prawdziwe, być może wymyślone, tak samo jak i bohaterowie. Każdy z Was zobaczy odzwierciedlenie swoich historii, które już się Wam przydarzyły lub dopiero będą miały miejsce. Po drugiej stronie sceny – Ty, Twój dziadek lub sąsiad, ktoś z innej galaktyki. Najważniejsze to kochać i wierzyć! Do zobaczenia! Kocham Cię i wierzę w Ciebie.

22:30

3xTak Rudnicki – Teatr Wojtka Kowalskiego, Częstochowa /spektakl/

miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Reżyseria i scenariusz: Wojtek Kowalski

Muzyka: Cyprian Baszyński

Scenografia, dźwięk i światło: Ola Nykowska

Obsada: Wojtek Kowalski

Jakie jest pisarstwo Rudnickiego? Prowokacyjne, bezwstydne, groteskowe. Rudnicki opisuje najbliższy krąg rzeczywistości, metodycznie krok po kroku, odrzucając na bok obyczajowe i estetyczne konwencje. Jego bohater jest z pozoru prostacki, sentymentalny i niezbyt wyrafinowany. Ale ta przeciętność nie wyklucza niezwykłości. Jako Polak mieszkający w Niemczech i jako prowincjusz osiadły w metropolii, a przede wszystkim jako pisarz zakorzeniony w żywiole codzienności, Rudnicki ucieleśnia typ bohatera osobnego, który mówi i myśli o rzeczach przyziemnych w sposób nadzwyczajny. Język jest tutaj doświadczeniem pierwotnym. Język konstruuje bohatera i autora. Język potoczny, lekko stylizowany na sarmacką frazę lub lekko nadpsuty niemczyzną, wrażliwy na melodię mowy, dosadny, konkretny.

„Monodram z prozy Rudnickiego, to najlepszy spektakl Kowalskiego od ładnych paru lat; kto wie czy nie najciekawsza propozycja przygaszonego od paru lat offu No i bezwzględna diagnoza polactwa. Akurat na czasie” – Łukasz Drewniak, krytyk teatralny.

11 września /sobota/

12:00

Rodem z Podkarpacia – Stanisław Pigoń – wykład, studentka filologii polskiej Małgorzata Prajsner, Stowarzyszenie Teatr s.tr.a.c.h, Krosno /wykład/

miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Portiusa 4

Ostatni w tegorocznym cyklu akcji „Emerytura = Kultura” wykład edukacyjno-kulturalny poświęcony jest właśnie osobie Stanisława Pigonia – jego historii oraz dokonaniom. Historyk literatury w swoich badaniach szczególnym zainteresowaniem darzył okres romantyzmu i modernizmu, a zwłaszcza postać oraz twórczość Adama Mickiewicza. Zajmował się również dziełami Stefana Żeromskiego, Aleksandra Fredry, i Władysława Orkana. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać bliżej sylwetkę Stanisława Pigonia i jego osiągnięcia, zwracające często uwagę na filozoficzne, poznawcze czy ideowo-wychowawcze aspekty literatury polskiej oraz jej rolę w kształtowaniu świadomości narodowej.

13:00

Dieta najlepszą receptą na zdrowie– wykład i warsztaty dietetyczne dla seniorów

dietetycy: mgr Karolina Mięsowicz, Maria Brzegowy, Kraków /warsztaty/

miejsce: Bistro Posmakuj, ul. Rynek 26

Wydarzenie skierowane do mieszkańców miasta Krosna, głównie w wieku 60+. Spotkanie to, prowadzone przez dietetyków, ma na celu promowanie wiedzy na temat właściwego odżywiania, najnowszych wytycznych żywieniowych osób starszych, umożliwiające utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia, zwracanie uwagi na produkty spożywcze, które mogą mieć interakcje z zażywanymi lekami i chorobami przewlekłymi. Warsztaty obejmują pokaz gotowania, degustację przyrządzonych potraw, wykład dotyczący odżywiania osób starszych oraz bezpłatną analizę składu ciała.

14:00

Muraluksy – wernisaż wystawy fotografii , Łukasz Resiak, Świdnik /wystawa/

miejsce: Wieża Farna, Muzeum Rzemiosła, ul. Piłsudskiego 5

Muraluksy – już sam tytuł wystawy streszcza materię, która jest środkiem wyrazu estetycznych poszukiwań. Światło (łac. lux) będące istotą fotografii, zostaje odbite od chłodnej płaszczyzny muru, by finalnie mogło zostać zarejestrowane przez oko odbiorcy. Światło jest więc tworzywem, zaś strukturę i kolor powierzchni autor traktuje jako przekaźnik między nim, a widzem. Kontekst, czas i miejsce są tu nieistotne. Przy takim założeniu materia schodzi na plan dalszy, a głównym tematem staje się samo “oddziaływanie” (afekt).

Z pozoru banalne wycinki rzeczywistości przenoszą w inny, nierealny świat… są namową do kontemplacji świata przedstawionego. Faktury, kolory i kształty mogą wywoływać przeciwstawne skojarzenia i emocje. Wprowadzają widza w stan głębokiej refleksji nad obserwowanym zdjęciem, skłaniają do intelektualnego wysiłku, stymulują wyobraźnię.

14:30

Ilustracje bajek niewydanych – wernisaż wystawy fotografii, Jacek Boczar, Tychy /wystawa/

miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2

„Ilustracje bajek niewydanych” to seria fotografii bazujących na barwnej wyobraźni autora. Można odbierać je zarówno jako zdjęcia pojedyncze, jak i niekończący się cykl baśniowych opowieści. To zaproszenie do podróży w świecie malarskiej wrażliwości, która na płaszczyźnie fotografii spotyka się z rzeczywistością. Autor gromadzi i przechowuje myśli o obrazach w postaci swoistych scen teatralnych, po czym przekazuje je nam w kadrach wypełnionych tajemniczą, baśniową atmosferą. Każda z prezentowanych opowieści jest osobnym przedsięwzięciem, dającym możliwość oderwania się od codzienności i zanurzenia w świecie fantazji. Prace wchodzące w skład cyklu są próbą nawiązania dialogu z dziecięcą wrażliwością widza i pozostawiają miejsce dla jego interpretacji.

15:00

Śląsk Taneczny – wernisaż wystawy fotografii, Grzegorz Krzysztofik, Tychy /wystawa/

miejsce: Antykwariat i Księgarnia Zbigniew Oprządek, ul. Portiusa 4

Zdjęcia są częścią długoterminowego projektu „Śląsk Taneczny”, w którym prezentuje osoby związane z szeroko rozumianym „teatrem tańca” w plenerach Śląskich miast. W projekcie tym staram się ukazać śląskie miasta jako miejsca z ciekawą architekturą, pełne historii która może być inspiracją dla młodych, twórczych ruchów artystycznych. Prezentuję mieszkańców Śląska jako ludzi z pasją, pełnych zaangażowania, poświęconych sztuce tanecznej która w dzisiejszych czasach nie jest w głównym nurcie popularnych kierunków sztuki. Chcę przełamać stereotyp myślenia o Śląsku jedynie przez pryzmat górnictwa, przemysłu ciężkiego, „śląskiego bluesa”.

17:00

ToNieMy w śmieciach – warsztaty modowe czyli jak nadać ubraniom drugie życie  – Artur Michelis, Krosno /warsztaty/

miejsce: Michel Cafe, ul. Rynek 14

„Ekologia jest w modzie” to temat przewodni warsztatów, który łączy ze sobą wpływ produkcji ubrań na środowisko i styl zero waste. Opowiemy Wam na co należy zwracać uwagę przy zakupie ubrań oraz jak dbać o nie, aby służyły jak najdłużej. W obecnych czasach cała masa ubrań jest wyrzucana do kontenerów PCK oraz do śmieci. Poprzez takie wydarzenia jak pokazy mody, warsztaty czy wieszakową wymianę ubrań (cyklicznie organizowaną na krośnieńskim rynku) chcemy wraz z Arturem udowodnić, że warto nadawać ubraniom drugie życie i nie wyrzucać ich do kosza. Wystarczy odrobina kreatywności i bardzo prosta przeróbka, aby nieużywane ubranie znów zamieniło się w ulubiony ciuszek! Zachęcamy aby przynieść ze sobą jeden ze swoich nieużywanych t-shirtów aby razem z nami nadać mu drugie życie.

19:00

Ruina Bar – koncert muzyczny /koncert/

miejsce: Krośnieński Rynek

Ruina Bar to pokłosie pandemicznej eskalacji mocy twórczych u niejakiego PJ-a (piosenki, gitary, klawisze), który wraz ze zjawiskową Zosią (głosy) tworzy trzon całej tej szajki. Wspólnie dłubią autorską muzykę, którą na własne potrzeby – jako że nigdy nie mieścili się w gatunkowych szufladach – nazywają smut-jazzem, ew. składanką pod wieczorne wino sączone niespiesznie w towarzystwie księżyca. Jak bardzo się uprzeć, to w ich utworach można usłyszeć elementy soft rocka, bluesa, piosenki poetyckiej, rhythm-and-bluesa, elektroniki i strach pomyśleć czego jeszcze.

Gustują w stylistycznych patchworkach, nieoczywistych strukturach harmonicznych i pięknych smuteczkach ludzkich. Uważają, że teksty to jednak coś więcej niż dołożenie słów do melodii. Wierzą w siłę wrażliwości.

20:15

Teatr Ognia – Powrót do marzeń! – Wolontariusze i Teatr s.tr.a.c.h., Krosno /spektakl/

miejsce: Krośnieński Rynek

Widowisko skupiające skomplikowaną technikę ognia, teatr oraz taniec. Bohaterką spektaklu jest starsza kobieta, która przemierzając różne zakątki naszej planety stara się na nowo odkryć w sobie duchową młodość. Występujący artyści prezentując wachlarz ogniowych i kuglarskich sztuczek zabiorą nas w podróż dookoła świata (Japonia, Hiszpania, Francja i Kuba). Precyzyjne układy i wielobarwne stroje przykuwają uwagę zapraszając do wspólnej ogniowej podróży.

20:45

Wielka majówka – reż. Krzysztof Rogulski, WFDiF, Warszawa /kino plenerowe/

miejsce: Krośnieński Rynek

Inspiracją dla scenariusza filmu stało się autentyczne wydarzenie. Bohaterami historii są dwaj młodzi chłopcy – Rysiek i Julek. Pierwszy z nich – uciekinier z zakładu opiekuńczego, kradnie sporą sumę pieniędzy i sądzi, że ma wreszcie okazję spełnić swoje marzenia. Okazuje się jednak, że pieniądze zostały ukradzione… złodziejowi. Po wielu perypetiach chłopcy tracą wprawdzie swoją fortunę, ale za to poznają świat prawdziwych wartości i uczuć. „Wielka majówka – mówił w jednym z wywiadów reżyser – ma być w założeniu filmem o bałwochwalczym stosunku części naszego społeczeństwa do pieniędzy, ale nie tylko. Ma być też filmem o przyjaźni, która sprawia, że w świecie dorosłych, pełnym kombinatorów i cwaniaków, młodzi bohaterowie pozostają moralnie czyści”. Niewątpliwą atrakcją filmu jest udział zespołu Maanam. Ścieżkę dźwiękową skomponował Marek Jackowski.

21:00

Silent Disco /impreza muzyczna/

miejsce: Restauracja Sphinx, ul. Franciszkańska 1

Silent Disco jest wydarzeniem taneczno-muzycznym realizowanym w konwencji silent – bezgłośnie. Uczestnicy bawią się przy pomocy bezprzewodowych słuchawek na uszach, słuchając jednocześnie Dj’a grającego trzy różne ścieżki muzyczne (znakowane przez różne kolory diod). Za pomocą przełącznika na swoim zestawie słuchawkowym mogą zmienić kanał oraz regulować głośność. Wstęp obowiązkowy!

Na wszystkie wydarzenia w ramach 14. edycji Festiwalu – wstęp bezpłatny!
Darmowe wejściówki dostępnie w kasie RCKP oraz na stronie www.nocneteatralia.pl od 16 sierpnia.

Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/5166pvrdd
Animacja promującej wydarzenie: https://youtu.be/t268QWxLMHo

Komentarze
Udostepnij