Zapowiedzi

14. Przegląd Teatrów Amatorskich SPOT w Warszawie

16 marca w Domu Kultury “Zacisze” odbędzie się 14. edycja wznowionego w zeszłym roku Przeglądu Teatrów Amatorskich SPOT. Główne nagrody to Grand Prix, Nagroda dla najlepszego reżysera i najlepszego aktora.

JURY: Grażyna Barszczewska, Ewa Domańska i Maksymilian Rogacki.

HARMONOGRAM

10.30-11.15 “Hiob” Grupa Aktorska INDYGO, Fundacja Czas Kultury Legionowo

11.40-12.30 “Manekinada” Teatr STOPA, Uniwersytet Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie

12.55-13.20 “Niepojęty Przypadek” Teatr BEZ MASKI, Miejskie Centrum Kultury Skarżysko Kamienna

13.45.-14.35 “Księżniczka na opak wywrócona” Teatr The M.A.S.K., Stowarzyszenie Kreatywny Bielsk Podlaski

15.00-15.30 Przerwa obiadowa

15.30-16.20 “Kelnerki” Teatr W KRATKĘ, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku

16.45-17.25 “Na początku zawsze jest chaos”, Teatr ETNA, Centrum Kultury Piaseczno

17.50-18.35 “Nieobecna” Teatr COKOLWIEK, Miejski Ośrodek Kultury Kędzierzyn Koźle

18.50-19.30 “Wszyscy są w formie” Młodzieżowe Studio Teatralne, Dom Kultury Zacisze Warszawa (pokaz pozakonkursowy)

Około godziny 20.00 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

Po każdym występnie omówienie spektaklu w Galerii DK Zacisze (II piętro).

***

SPEKTAKLE

10.30-11.15 “Hiob”, Grupa Aktorska INDYGO

Reżyseria: Adam Aksamit

Scenariusz: Adam Aksamit

Scenografia: Adam Aksamit

Muzyka: Adam Aksamit

Czas trwania spektaklu: 45 min

Obsada: Hiob- Krzysztof Suchecki, Tubalkain – Maciej Obrębski, Proboszcz- Jakub Winnicki, Ada- Paulina Gadziała, Stella-Marta Czarkowska

Placówka patronująca: Teatr Trzynastka Legionowo, Fundacja Czas Kultury

Adaptacja jednej z najpiękniejszych i najbardziej uniwersalnych ksiąg Starego Testamentu, przedstawiająca wyrazisty obraz cierpienia człowieka samotnego, złamanego bólem i nade wszystko pytającego: “dlaczego?”. Historia Hioba niesie za sobą pęknięcie wizji Boga sprawiedliwego, nie ma pytań o jego istnienie, jest za to boleśniejsze pytanie o jego uczciwość i miłość. “Hiob” to zaproszenie na niezwykle emocjonalną podróż w poszukiwaniu sensu życia i śmierci, nadziei i żalu.

*

11.40-12.30 “Manekinada” Teatr STOPA, Uniwersytet Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie

Reżyseria: Bartosz Pietrzyk

Scenariusz: Bartosz Pietrzyk na podstawie książki “Zaplecze” Marty Sywid

Scenografia: Bartosz Pietrzyk

Muzyka: Agnieszka Ozon

Czas trwania spektaklu: 50 min

Obsada: Klara I – Marta Łaska, Klara II – Julia Laskowska, Klara III – Diana Grzeszek, Klara IV – Natalia Kolasa, Michał – Bartosz Gomoła, Benek – Łukasz Cieszyński, Pani Profesor – Julia Nawrot

Placówka patronująca: Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej, Lublin

A czym dla Ciebie jest kobiecość? Dla Klary jest czymś nieokreślonym i nieuchwytnym. Czy jest sensualnością, miłością czy codziennymi wyborami? Kim w tym wszystkim jest mężczyzna? I czy gdzie jest ktoś kto jest w stanie to wszystko wytłumaczyć? Klara chce być jak manekinka. Mieć idealną figurę i cerę. Manekinki nie jedzą. One wyglądają. Klara chce być podziwiana z bezpiecznej przystani sklepowej wystawy. Wciąż jest niezadowolona ze swojego wyglądu. Tworzy nową siebie. Lepszą. Klara jest głodna. Klara się boi. Klara opowiada. Słuchaj.

*

12.55-13.20 “Niepojęty Przypadek” Teatr bez Maski

Reżyseria: Jagoda Juchniewicz

Scenariusz: Jagoda Juchniewicz

Scenografia: bez scenografii

Muzyka: Tomasz Juchniewicz

Czas trwania spektaklu: 25 minut

Obsada: Grupa 8 osobowa bez podziału na role

Placówka patronująca: Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku Kamiennej

Spektakl powstał na podstawie wybranych tekstów; M. Świetlickiego, W. Szymborskiej, T. Różewicza, St. Witkacego, B. Leśmiana. To opowieść o końcu dzieciństwa i wchodzeniu w schemat świata przygotowanego przez dorosłych.

*

13.45-14.35 “Księżniczka na opak wywrócona”, Teatr The M.A.S.K

Reżyseria: Mateusz Sacharzewski

Scenariusz: Pedro Calderon de la Barca; imitacja Jarosław Marek Rymkiewicz

Scenografia: Zespół

Muzyka: –

Czas trwania spektaklu: 50 min.

Obsada: Silvia – Natalia Kuderska, Majordomus – Bartlomiej Bazyluk, Flora – Martyna Szczurzewska, Perote – Grzegorz Zinkiewicz, Fizberto – Kuba Kozłow, Gileta – Anna Owerczuk, Diana – Martyna Szwed, Księżna Parmy – Ewa Owerczuk, Laura – Aleksandra Wyłucka, Roberto – Krzysztof Olejniczak, Fabia – Monika Gliwa, Lizardo – Kamil Misiuk

Placówka patronująca: Stowarzyszenie Kreatywny Bielsk Podlaski

Co w XVII-wiecznej komedii omyłek hiszpańskiego autora Calderona de La Barcy mogło zachwycić teatr studencki? Bezpardonowość utworu i niesamowicie aktualne tematy poruszane w “Księżniczce na opak wywróconej”. Ta przezabawna historia uwodzicielskiej wieśniaczki Gilety, która zostaje przez przypadek porwana przez zakochanego w Księżniczkę księcia Roberto, przez co prawdziwa księżniczka Diana zmuszona jest udawać służącą swojej “pani”, traktuje przede wszystkim o miłości – szalonej i nieznającej ograniczeń. To chyba jeden z najbardziej aktualnych i bliskich młodym ludziom tematów. Razem z iskrzącymi, wierszowanymi dialogami i lotnymi dowcipami płynie wartka akcja. Czy wyjdzie na jaw, że porwana została ogrodniczka, a nie księżniczka? Czy książę Parmy i księżniczka Mantui zaznają wspólnego szczęścia?

*

15.30-16.20 “Kelnerki”, Teatr W KRATKĘ

Reżyseria: Waldemar Lankauf

Scenariusz: John Godber i Jane Thorton

Scenografia: Zespół

Muzyka: Muzyka teatralne i filmowa – opr. W. Lankauf

Czas trwania spektaklu: 50 min

Obsada: Adele – Marta Sikorska, Carol – Julia Niewitecka, Mel – Zuzanna Nieckarz, Nicky – Paulina Janik

Placówka patronująca: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku

KELNERKI – tyt. oryg. Shakers to współczesna tragikomiczna opowieść o życiu dziewcząt jednego z londyńskich barów. Adele, Carol, Mel i Nicky spotykamy w codziennej pracy pełnej różnych nieoczekiwanych sytuacji, które generują stres i wzajemne żale. Poznajemy ich plany, marzenia, tęsknoty o lepszym, barwniejszym, bardziej uporządkowanym życiu. Ciekawym zabiegiem dramaturgicznym jest odgrywanie przez kelnerki ról – klientów baru – najczęściej roszczeniowych i megalomańskich. Spektakl niesie ze sobą tęsknotę za czymś, co może w tej chwili jest nieosiągalne, ale nie niemożliwe, bo zawsze warto dążyć do pewnych uniwersalnych wartości, które przynosi spełnione życie.

*

16.45-17.25 “Na początku zawsze jest chaos”, Teatr ETNA

Reżyseria: Anna Kolanowska, Joanna Chułek

Scenariusz: Anna Kolanowska na podstawie Teatrzyku Zielona Gęś K.I Gałczyńskiego

Scenografia: Anna Kolanowska

Muzyka: Opracowanie muzyczne Anna Kolanowska, Joanna Chułek

Czas trwania spektaklu: 40 minut

Obsada: Kot, Sportowiec, Gość weselny – Gabrysia Chojecka; Małpa, Ratownik, Gość weselny, Raj – Iga Lipiec; Baran, Żona, Gość weselny, Ewa – Joanna Kuna; Kangur, Sportowiec, Gość weselny, Raj – Kacper Budyta; Kura, Nimfa, Gość weselny, Żmija, Raj – Ola Królik; Gość weselny, Raj – Julian Mularuk; Pies, Pani z telefonem, Gość weselny, Raj – Kinga Korończuk; Paw, Panna Młoda, Raj – Bogusia Rajewska; Księżyc, Synek, Raj, Lis – Adam Friedrich; Żółw, Dziecko, Gość Weselny, Raj, Drzewo wiadomości złego i dobrego – Zuzia Szymańska; Dziecko, Gość weselny – Maja Pruszyńska; Weselnie przystrojony alkierz, Nimfa, Myszka – Maja Zapała.

Placówka patronująca: Centrum Kultury Piaseczno

Teatrzyk “Zielona Gęś” Gałczyńskiego nie daje gotowych rozwiązań ani podpowiedzi, wymaga wyobraźni od reżysera, aktora i widza. W zamian dając dużą dawkę dobrej zabawy i pozytywnej energii.

*

17.50-18.25 “Nieobecna” Teatr COKOLWIEK

Reżyseria: Waldemar Lankauf

Scenariusz: Krystyna Chołoniewska

Scenografia: Zespół

Muzyka: teatralna i filmowa – opr. W. Launkauf

Czas trwania spektaklu: 45 minut

Obsada: Matka – Katarzyna Babkin, Ojciec – Julia Głombik, Córka Natalia – Wiktoria Kerner, Babcia – Joanna Feruś, Profesorka – Wiktoria Pojasek, Psychiatra – Agnieszka Falba, Koleżanki Natalii : Oliwia Siwak, Aleksandra Piekarska

Placówka patronująca: Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie Koźlu

Rodzice bez przerwy mają pretensje do syna (w naszej wersji do córki). Matka wyznaje, że czasami pisze wiersze, a samotność tłamsi chodząc do hipermarketu. Rodzice przeglądają dzienniczek z kiepskimi ocenami córki. Ojciec chce z nią porozmawiać, ale Natalii nie ma w domu. Tymczasem Rodzinę odwiedza Babcia, która cierpi na sklerozę i ciągle zadaje te same pytania. W hipermarkecie Matka spotyka nauczycielkę córki. Profesorka docieka przyczyny szkolnych nieobecności uczennicy. Matka czyta książki o problemach młodzieży. Przygotowuje się do niełatwej rozmowy z córką, rzekomą wagarowiczką. Rodzice przeszukują pokój Natalii. Wszystko wydaje się im obce. Ojciec odbiera telefon, na podstawie którego nabiera podejrzeń, że córka jest narkomanką….. Chołoniewska stworzyła obraz współczesnej rodziny. Sztuka mówi o procesie dojrzewania, trudnym zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Utwór przedstawia narastającą przepaść niezrozumienia i obcości. Autorka nie opowiada się po żadnej ze stron, nie komentuje, unika moralizatorstwa, ocenę pozostawiając widzom.

*

18.50-19.30 “Wszyscy są w formie” Młodzieżowe Studio Teatralne

Pokaz pozakonkursowy

Reżyseria: Magdalena Mróz

Scenariusz: Magdalena Mróz i Zespół (inspirowany “Ferdydurke” Witolda Gombrowicza)

Scenografia: Zespół

Muzyka: –

Czas Trwania spektaklu: 45 min

Obsada: (bez podziału na role) Dominika Kalinowska, Natasza Czaplicka Karolina Chmielewska, Izabela Porowska, Agnieszka Trafisz, Sara Korczyk, Julia Muzyka Mikołaj Andrzejczyk ,Kacper Orzechowski.

Placówka patronująca: Dom Kultury Zacisze, Warszawa

“Wszyscy są w formie” to refleksja nad gombrowiczowską teorią formy. Spektakl, fabularnie wychodząc od “Ferdydurke”, opowiada o grupie młodzieży szkolnej, która, jak to się dzieje od wieków, poddawana jest rygorowi szkolnej hierarchii i regułom panującym w uczniowskiej społeczności. Spotykamy więc z góry ustalone typy osobowości, z których każdy dysponuje powszechnie znaną i akceptowaną paletą cech charakteru oraz nauczycielkę, która, zgodnie z dobrym obyczajem, pozostaje w opozycji do swoich podopiecznych. Szkolne życie płynie. Uczniowie rozrabiają, nauczycielka ich strofuje, a “Słowacki wielkim poetą był”. Wszyscy są w formie. Aż do momentu, kiedy jeden z uczniów spróbuje się wyrwać z ustalonego porządku Czy będzie to możliwe?

“Dlaczego SPOT? Światło spotu jest szczególne. Oświetla dokładnie to, co ma być oświetlone. Ten jeden punkt i ani centymetra więcej” tak mówili pomysłodawcy Przeglądu Aneta i Robert Płuszka.

Kiedy w 1996 r. rozpoczynaliśmy naszą przygodę z DK Zacisze, byliśmy świeżo upieczonymi absolwentami szkół teatralnych. Głowy mieliśmy pełne pomysłów, serca wypełnione artystyczną pychą i opiekę pewnej muzy imieniem Melpomena.Pierwszy zespół, który stworzyliśmy na Zaciszu był jak dynamit: młodzi, zdolni, pełni rozsadzającej ich ekspresji. Ich umiejętności sceniczne i doświadczenie teatralne byłożadne. Grupa chcąc nie chcąc, otrzymała wiele mówiącą nazwę TnT. I nie było tu nawiązania do znanej firmy przewozowej, lecz do związku chemicznego o nazwie trinitrotoluen. Jej pierwsza pełnowymiarowa premiera odniosła wielki sukces. Spektakl pt. “Twister 3” miał swoich wiernych fanów, którzy przychodzili na każdy pokaz. To był przełom. Także w naszym myśleniu o teatrze, reżyserii i sztuce aktorskiej. To dzięki tym młodym ludziom (w większości z Targówka) uwierzyliśmy, że potrafimy: tworzyć, wzruszać, inspirować i zaskakiwać. Mówiliśmy ich językiem: przecież byliśmy niewiele starsi od naszych wychowanków. Tworzyliśmy wielką, artystyczną rodzinę. Przeżywaliśmy ich porażki i cieszyliśmy się z ich sukcesów. Pomagaliśmy, przekładaliśmy przez kolano, wysłuchiwaliśmy ględzenia rodziców, tłukliśmy do głów, zdawaliśmy kilkanaście matur. Po nocnych próbach odwoziliśmy ich do domów – nasze małe autko okazywało się bardzo pojemne DK Zacisze było naszym miejscem, a dobrym (choć surowym i wymagającym) duchem pani Bożenna Dydek. Po “Twisterze” przyszły: “Portrety”, “Sen nocy (nie)letniej”, “Sindbad”, “Alchemik”, “Piotruś Pan” Poczuliśmy, że trzeba stworzyć festiwal teatralny, na którym “nasze dzieciaki” mogłyby się zmierzyć z innymi zespołami. Chcieliśmy pokazać, że teatr to wielka rodzina, którą łączy miłość do nieograniczonego tworzenia. I tak razem z grupą aktorów TnT wymyśliliśmy festiwal teatralny SPOT.”

W Jury od 1996 roku zasiadało wielu wspaniałych aktorów: Jan Machulski, Emilia Krakowska, Jerzy Zelnik, Ewa Gawryluk, Laura Łącz, Jan Prochyra Ewa Domańska oraz recenzenci i reżyserzy teatralni: Hanna Baltyn, Liliana Bardijewska, Wojciech Majcherek, Marek Chodaczyński.

Komentarze
Udostepnij