Zapowiedzi

200. „Pamięć wody” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi

31 marca o godzinie 19.00 na Małej Scenie spektakl „Pamięć wody” w reżyserii Bogdana Toszy zostanie zagrany po raz dwusetny.
Widzowie, którzy tego dnia przyjdą na spektakl, zostaną obdarowani niespodzianką.
Bilety na ten wyjątkowy wieczór można nabyć w kasie lub online, na stronie internetowej teatru.

Poruszający spektakl uderzający uniwersalnością tematu. Aktorstwo na najwyższym poziomie,
docenione przez krytyków i zawsze nagradzane przez widzów gromkimi owacjami. Po 13 latach od
premiery Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi świętuje dwusetny spektakl „Pamięć wody” w reżyserii Bogdana Toszy.
Jubileuszowe przedstawienie już 31 marca o godzinie 19.00 na Małej Scenie.

Bohaterkami „Pamięć wody” brytyjskiej autorki Shelagh Stepehnson są trzy siostry, które przyjeżdżają do rodzinnego domu na pogrzeb matki. Muszą ponownie przyjrzeć się sobie i swojemu dzieciństwu. Wspominają spędzone razem lata, ale każda wspomina je zupełnie inaczej. W kontekście ostatecznych wydarzeń wychodzą na jaw demony pamięci. Widzimy ich skomplikowaną strukturę. I piętno, które na każdej odcisnęło się inaczej, a które każdą wypaczyło.

Sztuka jest niepozbawioną elementów komediowych, opowieścią o życiu. O tym, jak bardzo jesteśmy nieprzygotowani na śmierć bliskiego człowieka, jak bardzo nieodporni na ból, na momenty kryzysowe. Ale przede wszystkim mówi o pamięci. O tym, że czasem bezwiednie fałszujemy nasze wspomnienia, przeinaczamy historie z przeszłości. Często nie znamy „dziwnych kodów”, które mamy w sobie, a które są nam przekazywane. Ale to właśnie one nas kształtują i stają się nierozłączną częścią nas samych.

Spektakl swoją premierę miał w 2010 roku. Od tamtego momentu był zawsze jednym z najchętniej
oglądanych przez widzów przedstawieniem w repertuarze teatru. Publiczność wychodziła z teatru poruszona,
przepełniona refleksjami i przemyśleniami. Przez 13 lat temat tej sztuki nadal pozostaje aktualny i ciągle wzrusza, nabierając nowych kontekstów i znaczeń. „Pamięć wody” była kilkukrotnie pokazywana także poza siedzibą teatru, między innymi na festiwalach takich jak Talia czy Oblicza Teatru. Matylda Paszczenko za rolę Teresy zdobyła
Złotą Maskę za najlepszą rolę teatralną w sezonie 2010/2011.

Komentarze
Udostepnij