Zapowiedzi

2023 rok w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Nuty i materiały wykonawcze, książki, płyty czy zasoby cyfrowe, ale także wydarzenia koncertowe, edukacyjne i międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. W mijającym roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne prężnie rozwijało swoją wielotorową działalność, jednocześnie będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy. Poniżej przedstawiamy przekrój najważniejszych przedsięwzięć Oficyny zrealizowanych w 2023 roku.

#Fredry8 – historia spotyka nowoczesność

Do najważniejszych wydarzeń w działalności PWM w mijającym roku należy rozpoczęcie przebudowy siedziby warszawskiego oddziału Oficyny, mieszczącej się przy ul. Fredry 8. Dawny budynek Banku Dyskontowego, zaprojektowany przez Kazimierza Loewego i wybudowany w 1897 roku, który dzięki łutowi szczęścia przetrwał II wojnę światową, wymagał pilnego remontu. W trakcie modernizacji zostanie on zaadaptowany do pełnienia funkcji edukacyjnych, artystycznych i archiwizacyjnych oraz dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. A wszystko to pod ścisłym nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

W odnowionej siedzibie znajdą się m.in. kameralna sala koncertowa, klub jazzowy, księgarnia muzyczna, mediateka, studio nagrań czy sale warsztatowe. Nie zabraknie również miejsca dla obszernych zasobów archiwalnych oraz bogatej kolekcji materiałów wykonawczych, nad którymi czuwa Dział Zbiorów Nutowych. Ponadto przy Fredry 8 rezydować będzie redakcja „Ruchu Muzycznego”. Autorem wyłonionego w międzynarodowym konkursie architektonicznym projektu jest Andrzej Chołdzyński z pracowni AMC, zaś generalnym wykonawcą jest firma EBS-BUD. Głównym inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne, a finansowanie inwestycji zapewnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków budżetu państwa.

Dać muzyce życie

Muzyka żyje najpełniej wtedy, kiedy z zapisanych nutami stron trafia do uszu i pamięci słuchaczy. Dlatego PWM aktywnie wspiera działalność artystyczną kompozytorów związanych z instytucją, prowadząc m.in. działania na rzecz promocji ich twórczości. Szczególną uwagą wykonawców i melomanów cieszą się prawykonania dzieł muzyki współczesnej; tylko w tym roku po raz pierwszy zabrzmiało blisko 50 utworów z katalogu Oficyny. Wśród nich znalazły się nowatorskie kreacje przedstawione na najważniejszych festiwalach. W repertuarze marcowego Festiwalu Prawykonań w Katowicach uwzględniono aż 6 nowych tytułów znajdujących się w katalogu Wydawnictwa – m.in. Album rodzinny. Opera dla dzieci na sopran, kontratenor, orkiestrę smyczkową i projekcję wideo Jerzego Kornowicza, która w grudniu została wykonana także w Kijowie i Lwowie, z librettem przetłumaczonym na język ukraiński. Katowickie prawykonanie Kwartetu na puste dni na głos, kwartet smyczkowy i elektronikę Katarzyny Głowickiej zaznaczyło dołączenie kompozytorki do grona twórców znajdujących się w katalogu Oficyny. Podczas Festiwalu zabrzmiały także utwory Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Andrzeja Kwiecińskiego, Dariusza Przybylskiego i Tadeusza Wieleckiego.

Obecność na Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Kompozytorów Oficyna zaznaczyła polskim prawykonaniem utworu Mojave Marcela Chyrzyńskiego na klarnet, wiolonczelę, perkusję i fortepian. W czerwcu natomiast, w ramach Malta Festival, można było usłyszeć fragmenty Ja, Şeküre Aleksandra Nowaka w wersji koncertowej; zaś podczas Festiwalu AUKSODRONE w październiku zabrzmiały Rzeczy. Vaudeville tego samego kompozytora. We wrześniu w ramach Festiwalu Beskid Classics po raz pierwszy wykonano Chaconne op. 63 Mikołaja Piotra Góreckiego, zaś jego Wariacje podwójne na gitarę i harfę op. 56b znalazły się w repertuarze listopadowego Festiwalu Eufonie, odbywającego się w Warszawie. Także X Festiwal Muzyki Współczesnej w Gorzowie przyniósł nowości, w tym prawykonanie Arpoboe Macieja Zielińskiego na obój, harfę i orkiestrę.

Oficyna dotarła także na północ Polski. Rokrocznie od 2019 roku w Gdańsku można posłuchać prawykonań utworów z katalogu PWM na carillon. Tradycja nie ustaje – 9 września na dwóch zabytkowych instrumentach: w Ratuszu Głównego Miasta i w wieży kościoła św. Katarzyny po raz pierwszy zostały wykonane kompozycje Krzysztofa Meyera (Memento) i Marty Ptaszyńskiej (Dzwony św. Katarzyny). Utwory premierowo wykonała znakomita gdańska carillonistka Monika Kaźmierczak. Byliśmy także obecni w Bydgoszczy, gdzie na zamówienie Festiwalu ART MINTAKA odbyły się w grudniu prawykonania utworów Marcina Stańczyka i Aleksandra Nowaka.

Obecności PWM-u nie mogło zabraknąć na święcie nowej muzyki, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Oprócz współpracy partnerskiej przy tym przedsięwzięciu, Oficyna po raz kolejny była także współorganizatorem koncertu specjalnego. Zabrzmiały utwory kompozytorów z katalogu Wydawnictwa: inspirowany twórczością Stanisława Lema Phantomaticon Pawła Hendricha, nawiązujący do wierzeń i obrzędów wokół przesilenia letniego Unseen Marcina Stańczyka, verb(a)renne life!, które zaznaczyło początek stałej współpracy Jagody Szmytki z PWM-em oraz nawiązujące do konstrukcji klarnetu Open/Close Krzysztofa Wołka.

W repertuarze „Warszawskiej Jesieni” znalazło się również prawykonanie utworu Plakat Tadeusza Wieleckiego – wieloletniego dyrektora Festiwalu – oraz pierwsze w Polsce wykonanie II Koncertu fortepianowego na dwa fortepiany i orkiestrę symfoniczną Agaty Zubel. Młodzi melomani, którzy uczestniczyli w „Małej Warszawskiej Jesieni”, mogli uczestniczyć w premierze paraopery Uśmiech bez kota tej samej kompozytorki; artystka przeniosła swój pomysł wprowadzenia do twórczości muzycznej hologramu na grunt opery-monodramu dla dzieci.


Nie zabrakło też jubileuszy. W roku 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Meyera w warszawskim TW-ON odbyła się prapremiera Ślepego toru – pierwszej po wielu latach opery kompozytora, skomponowanej do libretta Antoniego Libery. Spektakl pod kierownictwem muzycznym Łukasza Borowicza reżyserował Marek Weiss. W mijającym roku odbyły się także prawykonania najnowszej twórczości Elżbiety Sikory (Tenebrae na dwa głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę – prawykonanie w TW-ON w związku z obchodami 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim), Marty Ptaszyńskiej i Zygmunta Krauzego. W 2023 roku melomani po raz pierwszy usłyszeli także kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Łukaszewskiego, Sławomira Kupczaka, Hanny Kulenty, Józefa Świdra czy Marcina Stańczyka. Dzięki staraniom Wydawnictwa prawykonania utworów polskich kompozytorów dotarły również za granicę, do takich krajów jak: Ukraina, Rumunia, Wielka Brytania, Czechy, USA czy Łotwa.


Na orkiestrowych pulpitach…

Dział Zbiorów Nutowych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego opiekuje się materiałami wykonawczymi do ponad 3500 skatalogowanych dzieł wielkoobsadowych, wypożyczanych na potrzeby wykonań przez filharmonie, orkiestry, teatry operowe oraz inne instytucje. W 2023 roku utwory wypożyczone ze zbiorów Oficyny zabrzmiały na całym świecie niemal 3500 razy. Wśród nich znalazło się ponad 450 tytułów, które wyszły spod ręki 92 kompozytorów z katalogu PWM. Największą popularnością cieszyły się utwory Grażyny Bacewicz, Stanisława Moniuszki i Wojciecha Kilara; to właśnie jego Orawa była najczęściej wypożyczanym utworem w mijającym roku. Wśród wykonawców zagranicznych duże zainteresowanie budziła także twórczość Karola Szymanowskiego. Warto dodać, że polska muzyka z katalogu PWM dotarła w 2023 roku do niemal 80 krajów – zarówno poprzez wypożyczenia materiałów orkiestrowych, zakup publikacji, jak i dostęp cyfrowy za pośrednictwem aplikacji nkoda.

Muzyka polska mogłaby nie zabrzmieć 82 razy, gdyby nie wsparcie programu TUTTI.pl. Dzięki specjalnemu dofinansowaniu wykonane zostały utwory Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Karłowicza, ale także Mikołaja Piotra Góreckiego, Pawła Łukaszewskiego czy Romualda Twardowskiego.

Dzięki pracy zespołu Wydawnictwa utwory polskich twórców mogły być wykonywane ze starannie przygotowanych materiałów. PWM może pochwalić się 35 kompletami nowych materiałów wykonawczych, przygotowanych z myślą o przyszłych wypożyczeniach.

… i księgarnianych półkach

Katalog PWM powiększył się łącznie o 250 pozycji, w tym o jedyne w swoim rodzaju materiały nutowe oraz publikacje książkowe. 145 nowych tytułów, na które składają się także materiały zrealizowane w ramach wieloletniego programu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”, to książki, nuty, materiały edukacyjne, ale także e-booki i audiobooki. Na półki wróciła też przeszło setka wznowień.

Publikacje Polskiego Wydawnictwa Muzycznego można było kupić nie tylko w księgarni stacjonarnej czy w e-sklepie, ale także podczas targów, kongresów i spotkań. Odbiorcy najczęściej sięgali po znane pozycje pedagogiczne, jak Szkoła na fortepian Anny Marii Klechniowskiej, podręcznik W krainie muzyki Agnieszki Kreiner-Bogdańskiej, kultowe Zasady Muzyki Franciszka Wesołowskiego lub Mały solfeż Józefa Karola Lasockiego. Wśród najpopularniejszych utworów nie tylko w kraju, ale także za granicą, znalazły się Sonatina na puzon i fortepian Kazimierza Serockiego, Kaprys polski na skrzypce solo Grażyny Bacewicz, a także Poligrajki na fortepian na cztery ręce Marty Mołodyńskiej-Wheeler.

Wśród czytelników duże zainteresowanie wzbudziły nowości, jak np. kompendium Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Miłośników opery ucieszyła wspomnieniowa publikacja Marka Weissa Biały wieloryb. W pogoni za ideałem teatru operowego. Sympatią odbiorców cieszyła się także seria „Małe Monografie”, w przystępny sposób przedstawiająca sylwetki polskich i zagranicznych twórców, odbrązawiająca portrety artystów i ściągające z nich pomnikową posępność. W tym roku dołączyły do niej monografie Fryderyka Chopina, Marii Szymanowskiej, Romualda Twardowskiego, Mieczysława Karłowicza i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Dla mistrzów i uczniów

Oprócz działań wydawniczych i wspierających wykonania muzyki artystycznej, PWM nie zapomina o najmłodszych, mając na uwadze ich rozwój i edukację. W tym roku Wydawnictwo wsparło niemal 30 krajowych i międzynarodowych festiwali, konkursów oraz warsztatów, przekazując nagrody rzeczowe dla laureatów i uczestników.

Najważniejszym wydarzeniem zrzeszającym polskie środowisko pedagogiczne była jubileuszowa, 20. edycja Dni Edukacji Muzycznej. Główna odsłona tegorocznego kongresu odbyła się w nowoczesnych przestrzeniach Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska pedagogicznego, Oficyna poszerzyła przedsięwzięcie o cztery dodatkowe muzyczne spotkania – cykl warsztatów #miniDEM, który odbył się w placówkach w Łodzi, Mielcu, Myślenicach i Bielsku-Białej.

Blisko 350 słuchaczy z całej Polski wzięło udział w wykładach oraz warsztatach metodycznych, przyglądając się pracy 12 doświadczonych artystów-pedagogów z młodymi adeptami sztuki muzycznej oraz korzystając z fachowych porad fizjoterapeuty specjalizującego się w pracy z zawodowymi muzykami. W ramach jubileuszowej edycji DEM-u Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprosiło nauczycieli wszystkich specjalności na różnorodny wachlarz zajęć, który umożliwił pedagogom podniesienie ich kwalifikacji zawodowych. Swoją wiedzą oraz bogatym doświadczeniem dzielili się: skrzypaczka Agata Szymczewska, pianistki Marta Mołodyńska-Wheeler i Krystyna Gowik, wiolonczeliści Adam Krzeszowiec i Radosław Bukała, kontrabasista Grzegorz Frankowski oraz trębacz Sławomir Cichor. Metody pracy z głosem przedstawili baryton Andrzej Dobber oraz kompozytor i dyrygent Stanisław Rzepiela. Podstawą lekcji pokazowych stały się starannie wyselekcjonowane publikacje dydaktyczne z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – w tym nowości wydawnicze. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także wykłady eksperckie z zakresu psychologii, fizjologii i historii muzyki, zaprezentowane przez Annę Antoninę Nogaj, Jadwigę Śmieszchalską i Mateusza Borkowskiego.

„Muzyka z kraju Chopina” w Kraju Kwitnącej Wiśni

PWM dba o upowszechnianie polskiej muzyki nie tylko na gruncie rodzimym, ale także za granicą – zarówno przez pryzmat najsłynniejszych kompozytorów, ale i tych, o których wielu jeszcze nie słyszało lub słyszało niewiele. W 2023 roku Oficyna kontynuowała tę misję, po raz drugi zapraszając japońskich pianistów do udziału w konkursie „Muzyka z kraju Chopina” w Tokio. Sukces zeszłorocznej edycji przyczynił się do poszerzenia formuły wydarzenia – tym razem oprócz młodych adeptów pianistyki swoich sił spróbować mogli także amatorzy, bez ograniczeń wiekowych. Wydarzenie to to nie tylko jedno z działań edukacyjnych, które Polskie Wydawnictwo Muzyczne prowadzi od lat w tej części świata, ale również okazja do upowszechniania twórczości polskich kompozytorów w kręgu krajów azjatyckich.

W tym roku uczestnicy sięgnęli po utwory z plejady polskich twórców, a najczęściej – poza utworami Fryderyka Chopina – rozbrzmiewała muzyka Paderewskiego, Lutosławskiego, Stachowskiego, Serockiego, Szymanowskiego czy Pachulskiego. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 13 listopada w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Tokio, laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Instytut Polski w Tokio oraz pamiątkowy dyplom od współorganizatora konkursu, TO-ON Kikaku, a także specjalne statuetki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Po raz pierwszy przyznano też nagrody dla pięciu najlepszych uczestników w danej kategorii wiekowej, którzy w finale zagrali utwór wybranego polskiego kompozytora, innego niż Fryderyk Chopin.

Konkursowi towarzyszyły wykłady przybliżające polską tradycję muzyczną oraz lekcje mistrzowskie pod okiem przewodniczącego jury, prof. Wojciecha Świtały, które były okazją do jeszcze lepszego poznania barw polskiej literatury muzycznej.


ANAKLASIS – z Fryderykiem i w Tokio

Przełom kwietnia i maja 2023 roku był ważnym czasem dla ANAKLASIS, wytwórni płytowej powstałej w listopadzie 2019 roku pod szyldem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw wspaniałe wieści przyszły z Gali Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal 2023. W rywalizacji o nagrodę Akademii Fonograficznej w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna – Duety zwyciężył album RELIEFS. Na krążku zarejestrowano cykl „utworów-rzeźb” Andrzeja Krzanowskiego – jednego z najciekawszych polskich kompozytorów-wizjonerów XX wieku – w wykonaniu Macieja Frąckiewicza, któremu w nagraniu towarzyszą Arkadiusz Bialic, Joanna Freszel, Leszek Lorent, Marcin Zdunik i Lutosławski Quartet. Trzecia statuetka w ciągu czterech lat działalności marki pokazuje, jak istotny kierunek obrało Polskie Wydawnictwo Muzyczne, powołując wytwórnię do życia.

Ledwie kilka dni później dzięki ANAKLASIS polski jazz triumfował w Japonii, gromadząc 7 artystów, 750 słuchaczy i 5300 odbiorców online. W ramach projektu ANAKLASIS IN JAPAN uznani polscy i japońscy artyści wystąpili z koncertami dla odbiorców zgromadzonych w czterech prestiżowych lokalizacjach w Tokio, zderzając swoje pomysły na improwizację. Było to pierwsze tak rozbudowane tournée z polską muzyką jazzową zorganizowane pod auspicjami marki.

W 2023 roku ANAKLASIS powiększyła też swój katalog o 5 płyt kompaktowych, 3 winylowe i 1 płytę Blu-ray. Mijający rok upłynął pod znakiem dialogu najlepszej muzyki i skarbów literatury. Do serii IMAGES trafiła WANDA Joanny Wnuk-Nazarowej, przekładająca Norwidowską interpretację losów legendarnej władczyni Krakowa na język współczesnego dramatu muzycznego. Z kolei seria OPERA wzbogaciła się o reinterpretację antycznej tragedii Ajschylosa (ORESTEJA Agaty Zubel z librettem Mai Kleczewskiej) i oniryczną opowieść o wolności i tożsamości (BAŚŃ O SERCU Aleksandra Nowaka z librettem Radka Raka, na podstawie jego powieści uhonorowanej Nagrodą Literacką „Nike”).

Muzyka polska w cyfrowym dostępie i streamingu


PWM prężnie rozwija się także w przestrzeni cyfrowej. W ramach projektu „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego” Oficyna zabezpiecza przed zniszczeniem materiały nutowe i nierzadko unikatowe ikony. Zdigitalizowane zasoby wprowadzane są następnie do cyfrowego obiegu – przede wszystkim poprzez stale rozwijającą się Polską Bibliotekę Muzyczną. W odpowiedzi na dynamiczne zmiany na rynku cyfrowym w marcu 2023 roku uruchomiono zmodernizowaną wersję portalu PBM, dzięki czemu dostęp do archiwów PWM-u z dowolnego miejsca na świecie jest jeszcze łatwiejszy.

Nowa odsłona PBM została także wzbogacona o zasoby edukacyjne. Wszyscy zainteresowani postaciami ze świata muzyki docenią Encyklopedię Muzyczną online, stanowiącą wybór haseł ze słynnej monumentalnej serii leksykograficznej PWM; w 2023 roku do zasobów PBM trafiło aż 3500 zrewidowanych i zaktualizowanych haseł w językach polskim i angielskim. W zakładce „Małe PWM” młodsi użytkownicy znajdą kolekcję skierowanych do nich publikacji nutowych, kolorowanek i układanek. Dociekliwych odbiorców w każdym wieku zainteresuje seria animacji objaśniających proces digitalizacji archiwaliów.

W 2023 roku na potrzeby Polskiej Biblioteki Muzycznej zdigitalizowano 165 publikacji liczących w sumie ponad 12 tysięcy stron, oraz niemal 1200 ikon – w większości fotoreprodukcji rycin z XVIII i XIX wieku. Dzięki podjęciu współpracy z Krajowym Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury KRONIK@, ponad 21 tysięcy obiektów dostępnych na PBM trafiło również do zasobów państwowej multiwyszukiwarki.

We wrześniu PWM zaprezentowało nową odsłonę Polskiej Biblioteki Muzycznej na zorganizowanej przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa konferencji ART.DATA. Program wydarzenia obejmował prezentacje i panele dyskusyjne z wybitnymi ekspertami i praktykami z zakresu digitalizacji, cyfrowego udostępniania i wykorzystania zasobów kultury. Wśród nich znaleźli się dr Daniel Cichy, dyrektor – redaktor naczelny PWM oraz Małgorzata Fiedor-Matuszewska, kierownik Działu Zarządzania Prawami PWM. Była to również możliwość osobistych spotkań i wsłuchania się w potrzeby odbiorców.

Na przełomie 2022 i 2023 roku Oficyna poszerzyła swoją obecność w Sieci o cykl podcastów „DNA Muzyki Polskiej”. W poszczególnych odcinkach uznani artyści wykonawcy, teoretycy i muzykolodzy przybliżyli słuchaczom wybrane aspekty muzycznej twórczości na ziemiach polskich w okresie zaborów. Na rozmowy w każdy czwartek zapraszają prowadzący: Agata Kwiecińska, Paweł Bień, Mateusz Borkowski i Mariusz Gradowski, którzy wspólnie z gośćmi próbują wyizolować z konkretnych próbek kod genetyczny polskiej muzyki. Do końca grudnia 2023 roku w cyklu ukaże się ponad 40 odcinków, dostępnych w serwisach streamingowych: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Kanale YouTube PWM, www.dnamuzykipolskiej.castos.com. Podcast jest częścią wieloletniego projektu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”, w ramach którego PWM zabezpiecza dziedzictwo muzyczne okresu zaborów oraz prowadzi działania przybliżające twórczość i działalność artystyczną tamtych czasów. Kolejne odcinki już od 4 stycznia.


Ruch Muzyczny

W 2023 roku ukazało się 26 papierowych wydań „Ruchu Muzycznego”, w tym 3 numery podwójne – dostępne w wersji papierowej oraz elektronicznej, zarówno w formacie PDF, jak i w formatach na czytniki (EPUB oraz MOBI). Redakcja otworzyła rok kontynuacją rozważań dotyczących krytyki muzycznej, za pośrednictwem mediów społecznościowych angażując w dyskusję również czytelników. Pismo poruszyło ponadto szereg tematów dotyczących zarówno zagadnień estetycznych, jak i ważnych problemów życia muzycznego, m.in.: przyszłość gatunku opery, porzucanie zawodu muzyka, alternatywne systemy edukacji muzycznej, nowe spojrzenie na muzykę dawną czy kulisy dyrygentury. Kontynuowany był też cykl poświęcony kulturom muzycznym różnych krajów – w 2023 roku RM przybliżył czytelnikom m.in. muzykę Wenezueli, Kolumbii, Tajlandii, Algierii czy subsaharyjskiej kultury Griotów.

Coraz więcej czytelników zdobywa także internetowy portal czasopisma. W 2023 roku stronę ruchmuzyczny.pl odwiedziło niemal 175 tysięcy użytkowników, a liczba odsłon wyniosła ponad 314 tysięcy. Najczęściej odwiedzany był dział aktualności ze świata muzyki; sporą popularnością cieszyły się też Relacje (z recenzjami koncertów, festiwali i spektakli) Rozmowy, a także Swoboda Ruchu, czyli dłuższe, wnikliwe artykuły. Odbiorcy chętnie czytali m.in. rozmowę z Agatą Szymczewską o edukacji muzycznej, duży zasięg (95 tys. odbiorców!) miała też wiadomość o śmierci młodej słowackiej śpiewaczki Patricii Janečkovej, a także news o laureatach nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej. Rośnie także zainteresowanie prężnie rozwijającą się obecnością „Ruchu Muzycznego” w mediach społecznościowych – w II połowie roku profil pisma na Facebooku osiągnął rekordowy jak dotąd zasięg 699 tys. odbiorców (to wzrost o 246% w stosunku do porównywalnego okresu w zeszłym roku), zaś stale obserwowany jest przez blisko 15 tys. użytkowników (o 2000 więcej niż w zeszłym roku).

Ważnym i smutnym wydarzeniem w życiu pisma było pożegnanie wieloletniego redaktora, a od 1960 roku członka kolegium RM, Józefa Kańskiego. W jednym z numerów znalazł się poświęcony jego pamięci blok wspomnień zilustrowany zdjęciami z redakcyjnego archiwum.

Współprace strategiczne

Misję upowszechniania polskiej muzyki i wspierania jej artystycznego wykonawstwa PWM wypełnia również poprzez bliską współpracę z najważniejszymi konkursami muzycznymi o światowej renomie. W 2023 roku Oficyna była Strategicznym Partnerem Merytorycznym XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga – jednego z najważniejszych konkursów wykonawczych w Polsce, tuż po pianistycznym Chopinowskim i wiolinistycznym imienia Henryka Wieniawskiego. Dla wielu dyrygentów młodego pokolenia to szansa na rozpoczęcie światowej kariery. Organizatorem przedsięwzięcia od początku jego historii jest Filharmonia Śląska im. H.M. Góreckiego w Katowicach. Uczestników konkursu oceniało trzynastoosobowe, międzynarodowe jury, składające się z uznanych przedstawicieli świata dyrygentury, wykonawstwa i zarządzania kulturą.

Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy została przyznana pozaregulaminowa Nagroda Specjalna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego za najlepsze wykonanie polskiej kompozycji z katalogu Oficyny. Otrzymał ją laureat Konkursu – reprezentant Chin Jong-Jie Yin. W finale konkursu Yin poprowadził wykonanie Morza Claude’a Debussy’ego oraz II Symfonii B-dur op. 19 Karola Szymanowskiego.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne było także Partnerem Strategicznym II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, organizowanego przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Konkursowe zmagania odbywają się co 5 lat w 4 kategoriach wykonawczych: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, szczególną kategorię tworzy konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym.

***
W 2024 rok wkraczamy z pomysłami na śmiałą współpracę, oczekiwaniem na nowe, wybitne kompozycje i bogatymi planami wydawniczymi, zarówno dotyczącymi publikacji nutowych i książkowych, jak i nagrań fonograficznych. Zachęcamy zatem do śledzenia naszych działań na stronie internetowej, w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, YouTube, X), jak również w świecie cyfrowym: PBM, spotify, nkoda!

Komentarze
Udostepnij