23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł odbędzie się w tym roku w dniach 11-13 października w STUDIO teatrgaleria. Na Ciało/Umysł swoje polskie premiery będą mieć spektakle – AUGUSTO włoskiego artysty Alessandro Sciaroniego; HARMONIA węgierskiej choreografki Adrienn Hód (spektakl w kooperacji z Unusual Symptoms z Niemiec) oraz UNDERDOGS francuskiej twórczyni Anne Nguyen (dyrektorki zespołu Compagnie Par Terre). W programie także pokazy polskich twórców – Dominika Kanapik ze spektaklem AGON oraz Patryk Gorzkiewicz ze spektaklem SPORT. Bilety do nabycia poprzez platformę Kicket oraz w STUDIO teatrgaleria.
Spektakle tegorocznej edycji C/U komentują współczesne problemy społeczne, takie jak nierówności, dyskryminacja czy presja społeczna. Wychodzą poza schematy i konwencje, dążą do harmonii między ciałem a umysłem, między jednostką a społeczeństwem, między sztuką a życiem. W programie – śmiech, streetdance, ścieranie się ról, typowość a nietypowość, pełno i niepełnosprawność, kwestionowanie norm i hierarchii w tańcu, łączenie kwestionowania norm z humorem, tworzenie wspólnoty przez taniec i śmiech – mówi Edyta Kozak, dyrektorka artystyczna C/U.
- BILETY
Ceny biletów na Dużej Scenie STUDIO teatrgaletria – 100/80 zł
Ceny biletów na Małej Scenie STUDIO teatrgaletria – 50/40 zł
- SPEKTAKLE NA DUŻEJ SCENIE
11.10, g. 20.00
AUGUSTO, Alessandro Sciarroni (IT), premiera polska
Czas trwania: 60 minut
Z radości, z nerwów, do rozpuku, do bólu – wiwisekcja śmiechu
Spektakl o potrzebie bezwarunkowej miłości i o bólu. Fizyczne i wokalne działania ośmiu performerów oparte są na śmiechu. Jest tu radość i euforia, ale też cierpienie, złość i strach. Artyści raz rechoczą bez opamiętania jak nastolatki, innym razem nadają śmiechowi strukturę poprzez rytm i zmianę natężenia dźwięku. Śmiech bywa formą przemocy, wyrazem konformizmu, ale też maskuje lęk przed oceną. Sciarroni stawia okrutną diagnozę światu i zarazem zaprasza publiczność do terapii śmiechem. Tytuł jest hołdem złożonym postaci Augusta – niesfornego cyrkowego klauna z czerwonym nosem.
● Po spektaklu o g. 21.00 spotkanie z artystami w języku angielskim
12.10, g. 20.00
HARMONIA, Unusual Symptoms/Adrienn Hód (DE/HU), premiera polska
Czas trwania: 90 minut
Gdzie się kończy norma, a gdzie zaczyna atypowość?
Propozycja ponownego przyjrzenia się ludzkiemu ciału oraz jego roli w tańcu i społeczeństwie. Dziesięcioro tancerzy – z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych – z radosną energią i dużą dawką autoironii eksploruje fizyczną różnorodność. Twórcy kwestionują hierarchie tańca klasycznego, ale także rzekomo progresywne formy tańca współczesnego. Konwencjonalne wyobrażenia o ciele wyrzucają za burtę i z humorem zmieniają nasz punkt widzenia – granice normy i atypowości zacierają się. W 2023 roku Harmonia została wyróżniona Nagrodą Rudolfa Labána za najlepszy spektakl tańca na Węgrzech i zaproszona na Tanzplattform 2024.
● Po spektaklu o g. 21.30 spotkanie z artystami w języku angielskim
13.10, g. 19.30
UNDERDOGS, Anne Nguyen (FR), premiera polska
Czas trwania: 50 minut
Hip-hop i energia miasta kipią w gestach, relacjach, ciałach
W rolach głównych świat hip-hopu i muzyka soul, które przywołują klimat polityczny Ameryki lat 70. – bunt wobec norm i walkę o słabszych, skazanych na porażkę, tytułowych „underdogs”. Troje tancerzy ucieleśnia obraz miasta. Na zmianę prowokacyjny, transgresyjny, opresyjny i wyzwalający. Tropiąc źródła swoich gestów, tancerze badają zarówno wpływ tkanki miasta na kształtowanie ich tożsamości, jak i głębokie więzi, które ich łączą. Wybuchowa energia i sentymentalny trans, porywająca muzyka, bogactwo ruchu i hipnotyzująco sprawne ciała.
● Po spektaklu o g. 20.30 spotkanie z artystami w języku angielskim
- SPEKTAKLE NA MAŁEJ SCENIE
12.10.g. 18.00
AGON, Dominika Kanpik (PL), premiera warszawska
Czas trwania: 60 minut
Mockument choreo-terapeutyczny z życia matki-artystki-pracoholiczki
Choreo-terapeutyczny monodram inspirowany doświadczeniem łączenia życia zawodowego z macierzyństwem. Tytułowy „agon” [gr.] oznacza „spór, wyścig”. Performerka staje do walki z własną biografią: choreografki pracoholiczki, której towarzyszy odwieczne poczucie winy wobec dziecka wychowywanego przez zapracowaną matkę. Na warsztat bierze głęboko osobisty materiał i detonuje go poprzez autoironiczną formę „fałszywego dokumentu” (mockumentu). Dzięki szkatułkowej narracji widzowie mogą zarówno wybiec w przyszłość, jak i cofnąć się w czasie. Spektakl prezentowany na Polskiej Platformie Tańca 2024
● Dla widzów: 12+
● Po spektaklu o g. 19.00 spotkanie z artystami w języku polskim
13.10, g. 17.00
SPORT, Patryk Gorzkiewicz (PL)
Czas trwania: 50 min.
Między tańcem usportowionym a sportem utanecznionym
Punktem wyjścia dla Sportu było włączenie breakingu (inaczej: breakdance) do programu igrzysk olimpijskich 2024. Decyzja spotkała się ze skrajnymi reakcjami tancerzy. Jedni zobaczyli w tym nowe możliwości, także zarobkowe, inni – zagrożenie dla formy sztuki, którą uprawiają. W spektaklu trzynastu wykonawców konfrontuje się z różnymi dyscyplinami sportu i pokazuje taniec jako jedną z najbardziej wymagających i uniwersalnych fizycznie dziedzin aktywności ruchowej. W groteskowych scenach taniec usportowiony i sport utaneczniony przeplatają się z refleksją nad ciemnymi stronami sportu oraz dysproporcją między zarobkami sportowców i tancerzy. Twórcy stawiają podstawowe pytanie: Czy taniec to sport?
● Po spektaklu o godz. 18.00 spotkanie z artystkami w języku polskim
***
23. Ciało/Umysł
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu
11-13 października 2024, Warszawa, STUDIO teatrgaleria
Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak
Dyrektor zarządzająca: Anna Szaniawska
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawę
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Partnerzy: STUDIO teatrgaleria, NATIONALES PERFORMANCE NETZ International Guest Performance Fund for Dance, which is funded by the Federal Government Commissioner for Culture and the Media, Goethe Institute /Polska, Instytut Francuski w Polsce
Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Chilli Zet, Gazeta Teatralna „Didaskalia”, Miesięcznik „Teatr”, taniecPOLSKA.pl, e-Teatr, Teatr dla Wszystkich, Strona Tańca, Notes Na 6 Tygodni.
www.cialoumysl.pl