Zapowiedzi

24-godzinny performance Kamili Baar przed Galerią Katowicką

Dobę – tyle czasu Kamilla Baar spędzi zamknięta w przeszklonym pomieszczeniu w centrum miasta. Performance popularnej aktorki to awangardowa interpretacja mitu o Orfeuszu i Eurydyce oraz tekstu ,,Cienie. Eurydyka mówi” autorstwa noblistki, Elfriede Jelinek. Wydarzenie odbędzie się na placu przed Galerią Katowicką, w dniach 4-5 września, w godz. 6:00-6:00. Udział jest bezpłatny.

Kobieta w klatce społecznych oczekiwań. Współczesna Eurydyka

Niebawem przestrzeń przed Katowicką zamieni się w scenę teatralną, a przechodnie staną się widzami niezwykłej inscenizacji zatytułowanej „Cienie. Eurydyka mówi (Czułość. Jestem. 24 h)”. Monodram Kamilli Baar, jednej z najbardziej rozpoznawalnych aktorek filmowych i telewizyjnych, to próba zmierzenia się z patriarchalnymi oczekiwaniami względem ,,płci pięknej”. W trakcie spektaklu artystka zakwestionuje mit ,,kobiety idealnej”, przekładając na język swojego ciała oraz współczesną formę komunikacji starożytną opowieść o Orfeuszu i Eurydyce oraz tekst ,,Cienie. Eurydyka mówi” Elfriede Jelinek. Uwięziona w szklanej klatce z wężem – symbolem osobistego Hadesu wielu kobiet – przez 24 godziny będzie wystawiona na nieustanną obserwację przypadkowej publiczności, która mimowolnie odegra rolę cerbera.

Napawa mnie dumna, że poprzez sztukę mogę reprezentować jednostki, których na co dzień pozbawia się swobody wyrażania siebie. Inscenizacja w reżyserii Katarzyny Borkowskiej to nie tylko studium kobiety będącej pod ciągłą presją i kontrolą społeczną, ale przede wszystkim akt dopuszczenia jej do głosu. W przeciwieństwie do oryginalnych źródeł, na których oparty jest nasz projekt, ta historia niesie nadzieję na happy end –mówi Kamilla Baar. – Gorąco zapraszam wszystkich, w pierwszy weekend września, przed Galerię Katowicką, gdzie zaprezentujemy obraz współczesnej Eurydyki – kobiety silnej i niezależnej – wyłoniony ze skrajnych emocji, wewnętrznych metamorfoz i kontrastujących ze sobą postaci – dodaje.

Teatr różnorodności

Spektakl ,,Cienie. Eurydyka mówi (Czułość. Jestem. 24 h)” to element 4. Międzynarodowego Festiwalu Open The Door, organizowanego przez Fundację Teatru Śląskiego „Wyspiański” oraz artystyczny kolektyw w składzie: Teatr Śląski, Teatr Mały w Tychach, Galeria La Squadra i Galeria Katowicka. Program wydarzenia jest niezwykle różnorodny, obfituje w tradycyjne, plenerowe i wirtualne spektakle, widowiska taneczne i cyrkowe, seanse filmowe, performance czy debaty i spotkania z artystami. Festiwalowi przyświeca idea zaproszenia osób o odmiennych doświadczeniach, wywodzących się z różnych grup społecznych, etnicznych czy zawodowych, stałych bywalców teatralnych i tych, którzy ze sztuką już dawno nie mieli styczności, do wspólnego tworzenia płaszczyzny porozumienia na gruncie kultury.

Jako współorganizator, zyskującego z roku na rok na popularności festiwalu sztuki offowej, chcemy pokazać, że wpisana w nazwę wydarzenia otwartość nie ogranicza się tylko do nowatorskich form teatralnych, ale wykracza daleko poza ramy artystycznego wyrazu.  Zjawisko wykluczenia oraz potrzeba kategoryzacji nadal są silnie zakorzenione w społeczeństwie, dlatego różnorodność stanowi niezwykle istotny aspekt inscenizacji ,,Cienie. Eurydyka mówi (Czułość. Jestem. 24 h)”, jak i całego przedsięwzięcia – mówi Anna Szczerkowska, Marketing Manager Galerii Katowickiej.

Wydarzenie odbędzie się na placu przed Galerią Katowicką, w dniach  4-5 września, w godz. 6:00-6:00. Czas trwania spektaklu to 24 godziny. Udział jest bezpłatny.

Komentarze
Udostepnij