Zapowiedzi

Mój Dramatyczny – otwarcie wirtualnego archiwum i “Pokromienie złośnicy” online!

Informujemy, że 18 grudnia 2020 roku Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy otwiera stronę internetową Mój Dramatyczny! W ramach inauguracji mulimedialnego archiwum przez miesiąc udostępniony będzie spektakl „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespeare’a w reż. Krzysztofa Warlikowskiego.

Pod adresem mojtd.encyklopediateatru.pl znajdą Państwo stronę wszechstronnie przedstawiającą i dokumentująca historię Teatru Dramatycznego wraz z jego początkami, gdy funkcjonował jako Teatr Domu Wojska Polskiego. 70-letnie dzieje sceny to historia jednego z najważniejszych polskich teatrów. Złożyła się na nią działalność wybitnych twórców: aktorek i aktorów, reżyserek i reżyserów, scenografek i scenografów, także dyrektorów teatru oraz wielu pracowników i współpracowników. Historia Teatru Dramatycznego to kilkaset premier, z których wiele było ważnymi wydarzeniami życia teatralnego. Pamięć o tych dokonaniach jest niezwykle ważna dla zachowania tradycji teatru i przekazywania jej przyszłym pokoleniom artystów i widzów, którzy będą pracować i gościć w Teatrze Dramatycznym.
Strona Mój Dramatyczny jest bogato ilustrowana i przyjazna w nawigacji. Porządkuje różnorodne informacje w wirtualnych zakładkach: KALENDARIUM, PREMIERY, TWÓRCY, HISTORIA, ARCHIWUM, MULTIMEDIA.
Mamy nadzieję, że spełni swą rolę i będzie służyć wszystkim osobom, które będą poszukiwać wiedzy o historii Teatru Dramatycznego i jego twórcach.

Z okazji otwarcia archiwum zapraszamy na premierową prezentację online rejestracji telewizyjnej spektaklu „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespeare’a w reż. Krzysztofa Warlikowskiego z 2005 roku zrealizowanej przez TVP Kultura, która dostępna będzie bezpłatnie na platformie mojtd.encyklopediateatru.pl w zakładce MULTIMEDIA od 18.12.2020 g. 19:00 do 18.01.2021 g. 10:00.

„Poskromienie złośnicy” Williama Shakespeare’a w reż. Krzysztofa Warlikowskiego wystawione w 1998 roku w Teatrze Dramatycznym niedługo po premierze okrzyknięte zostało ważnym, choć niepozbawionym kontrowersji wydarzeniem, podkreślającym współczesność i aktualność tekstu. Jawna dekonstrukcja formy, głęboka reinterpretacja sensów i feministyczny manifest w jednym – „Poskromienie złośnicy” to jeden z pierwszych spektakli Krzysztofa Warlikowskiego, w którym konsekwentnie rozpoczął budowanie swojego odrębnego, poetyckiego świata teatru.
Danuta Stenka, Adam Ferency, Małgorzata Kożuchowska, Marcin Dorociński – plejada wybitnych aktorów, niezapomniana muzyka autorstwa Pawła Mykietyna, cyrkowa scenografia Małgorzaty Szczęśniak i niezwykle aktualny temat przemocy, walki i tożsamości płciowej. Nad spektaklem unosi się duch przewrotnego i niekonwencjonalnego Shakespeare’a, który demaskuje dziś ludzkie słabości równie silnie jak kilkaset lat temu.
(fot. Stanisław Okołowicz)

Więcej o projekcie:

Archiwa artystyczne stanowią dla teatrów, szczególnie instytucji długo i intensywnie działających, bezcenną wartość tożsamościową, nie tylko historyczną. Są przedmiotem „żywego” zainteresowania kolejnych pokoleń tworzących w instytucji świeżą warstwę teatralnego palimpsestu z jednej strony, a badaczy zjawiska teatru oraz widzów i miłośników z drugiej. Archiwa w teatrach są, ale dostęp do nich, z powodu ich usytuowania w strukturze instytucji i analogowej formy, jest trudny.
Duża część wiedzy o działalności wszystkich teatrów w Polsce jest gromadzona w Pracowni Dokumentacji Teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego i prezentowana na stronach uruchomionej pięć lat temu, w ramach obchodów 250-lecia teatru publicznego i narodowego w Polsce, elektronicznej Encyklopedii Teatru Polskiego: www.encyklopediateatru.pl.
Encyklopedia prezentuje przede wszystkim wiedzę o zbiorach IT, ale może przedstawiać także wiedzę o archiwach artystycznych poszczególnych instytucji. Encyklopedia Teatru Polskiego może pomagać w cyfryzacji zbiorów i „zwracać” je teatrom, nie naruszając ich indywidualnego porządku ani charakteru.
MÓJ DRAMATYCZNY to właśnie efekt takiej współpracy. Zdigitalizowane w Pracowni Dokumentacji Teatru archiwum działalności artystycznej Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy będzie się sukcesywnie ujawniać na tej specjalnej stronie, dopełniane świadectwami bieżącej działalności, która „dzień po” jest już historią.

KALENDARIUM – przedstawia najważniejsze fakty z historii Teatru Dramatycznego na osi czasu – od 1949 roku do dziś.
HISTORIA – dział zawiera różnego rodzaju teksty szerzej przedstawiające historię Teatru Dramatycznego, jej szczególnie istotne aspekty. Dział będzie sukcesywnie wzbogacany o kolejne teksty.
PREMIERY – dział obejmuje wszystkie premiery zrealizowane najpierw w Teatrze Domu Wojska Polskiego, a następnie w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy. Nawigacja pozwala wybierać informacje wedle tytułu, autora i roku premiery. Wchodząc w poszczególne tytuły znajdziemy wszystkie informacje, które gromadzi na temat spektaklu Encyklopedia Teatru Polskiego.
TWÓRCY – dział obejmuje biogramy osób pracujących w Teatrze Dramatycznym wedle następującego porządku: Dyrektorzy, Kierownicy Artystyczni, Aktorzy, Reżyserzy, Scenografowie, Kierownicy Literaccy, Specjaliści ds. literackich, Specjaliści ds. edukacji teatralnej, Inspicjenci/Suflerzy, Muzycy. Biogramy zawierają informacje z ETP. 75 z nich, obejmujących szczególnie zasłużone osoby dla Teatru Dramatycznego, zostało napisanych specjalnie na potrzeby strony Mój Dramatyczny. Lista tych biogramów będzie sukcesywnie uzupełniana.
ARCHIWUM – zawiera rozmaite dokumenty z archiwum Teatru Dramatycznego: oficjalne pisma, wewnętrzną korespondencję, listy dyrektorów i inne materiały, które są przyczynkami do historii teatru, tworzącymi także jego anegdotę.
MULTIMEDIA – dział oferuje różnego rodzaju materiały audiowizualne przypominające historię Teatru Dramatycznego. Znajdują się tu zapisy cyklu: Mój Dramatyczny. Spotkania (na początek rozmowy z Barbarą Krafftówną i Magdaleną Zawadzką). Będzie tu można obejrzeć rejestracje archiwalnych przedstawień (jako pierwsza: telewizyjna wersja Poskromienia złośnicy Szekspira w reż. Krzysztofa Warlikowskiego z pamiętną rolą Danuty Stenki), a także zapisy spektakli z bieżącego repertuaru Teatru Dramatycznego. Ponadto: inne materiały tworzące audiowizualne archiwum.
Biografie twórców i osób kierujących teatrem, wydawnictwa, dokumentacja przedstawień, zdjęcia, programy, materiały filmowe i audialne, wspomnienia i relacje, archiwalia – wszystko to będzie się dopełniać codziennie – aktualizacja Encyklopedii odbywa się co noc – tworząc podstawę do kolejnych rozdziałów w HISTORII. Informacje będą aktualizować się wielostronnie – personalizując i uszczegóławiając od strony Teatru i kontekstując od strony Encyklopedii.

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Strona: mojtd.encyklopediateatru.pl powstała we współpracy z redakcją Encyklopedii Teatru Polskiego, działającą w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Autorami koncepcji strony Mój Dramatyczny są: Dorota Buchwald – kierownik działu Encyklopedia Teatru Polskiego w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego i Wojciech Majcherek – kierownik literacki Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Przy realizacji projektu pracowali: Agnieszka Górnicka, Monika Krawul, Jacek Kosiński, Janusz Legoń, Wojciech Kuźma.

Komentarze
Udostepnij