Zapowiedzi

2700 RÓŻ NA WIELKIM TURNIEJU TENORÓW OPERY NA ZAMKU W SZCZECINIE: W SOBOTĘ POJEDYNEK

W sobotę 2 września w Teatrze Letnim im. H. Majdaniec odbędzie się 23. Wielki Turniej Tenorów Opery na Zamku w Szczecinie. Przed publicznością-jurorem wystąpi 8 młodych śpiewaków z całego świata w towarzystwie orkiestry pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka.

Stanisław Wziątek, Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego:

Już po raz kolejny odbywa się wielkie wydarzenie artystyczne w Szczecinie, które można nazwać pojedynkiem, turniejem, sięgającym do średniowiecznych wzorów. Na szczęście to turniej nie na piki, na kopie, ale tenorze będą mogli zaprezentować swoje największe umiejętności wokalne. Jestem przekonany, że potrafią zwyciężać głosem i pokazać najwyższy artystyczny kunszt. Cieszę się bardzo, że jest to już głęboka tradycja, działanie, które pokazuje artystyczny wymiar Szczecina i Pomorza Zachodniego, i bardzo się cieszę, że dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel tak znakomicie potrafi te wydarzenia realizować, podtrzymując tę tradycję. Dla mnie najważniejsze jest to, że niezależnie od tego, kto zwycięży, to zwyciężają mieszkańcy Szczecina i Pomorza Zachodniego, bo to będzie po prostu artystyczna uczta.

Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie:

Dziesięć lat temu przeprowadzono ranking najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń organizowanych w Szczecinie. Na pierwszym miejscu były Dni Morza, na drugim – Wielki Turniej Tenorów. To jest najbardziej rozpoznawalna impreza lifestyle’owa w naszym mieście, bardzo lubiana i bardzo oczekiwana, co widać po ekspresowym tempie, w jakim rozchodzą się bilety. Mam wielką satysfakcję, bo w tym roku spłynęło ponad 70 zgłoszeń tenorów. I spośród tych 70-ciu wybraliśmy najlepszych z najlepszych. Ten wielki finał, który dokona się wkrótce, będzie rzeczywiście prawdziwą bitwą herosów śpiewu operowego, wśród których tenorzy zajmują szczególną rolę. Ta geografia, skąd artyści przybyli, pokazuje, że tenorowy świat zawitał do Szczecina, i że to tenorowe śpiewanie, tak ukochane przez każdą publiczność, nie tylko szczecińską, będzie miało stolicę właśnie tu.

To niezwykła, rozpoczęta przez Warcisława Kunca formuła, w której nie ma profesjonalnej grupy jurorów, tylko jest kilka tysięcy widzów. Obliczyłem największe jednorazowe zamówienie róż w Polsce: to 2700 kwiatów. To pokazuje też, że nasza formuła ma swoich naśladowców. Wymyślają inne kwiaty, inne śpiewanie, ale to nasza ich zachęciła. Dlaczego? Bo najchętniej śledzimy te wydarzenia, których jesteśmy aktywnym uczestnikiem. My decydujemy, kto wygra. Dlatego te emocje sięgają zenitu. To fantastyczny przykład, jak wielka sztuka zderza się z lifestyle’m. Powinniśmy takich imprez więcej organizować, którzy na co dzień nie przychodzą do takich instytucji jak Filharmonia czy Opera.

Kolejność występu tenorów nastąpiła w drodze losowania.

1.            Shahram Yazdani, Iran / Niemcy

2.            Sang Jin Kim, Korea Południowa

3.            Jaesung Kim, Korea Południowa

4.            Albert Memeti, Polska / Chorwacja

5.            James Dalton Caran, USA

6.            Dimo Georgiev, Bułgaria

7.            Liang Wei, Chiny

8.            Dawid Kwieciński, Polska

Realizatorzy:

Prowadzenie     Iwona Gacparska, Andrzej Wątorski

Scenariusz          Andrzej Wątorski

Realizacja świateł             Dawid Karolak, Paweł Kois

Realizacja dźwięku          Jakub Skowroński, Aleksander Miśkiewicz

Realizacja wideo               Nyx Media – Grupa Mstudio.net.pl

Obsada:

Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie

Dyrygent             Jerzy Wołosiuk  

Inspicjentki        Maria Mailinowska-Przybyłowicz, Marta Miklińska

Szczegóły: https://opera.szczecin.pl/repertuar/23-wielki-turniej-tenorow

Link do programu: https://opera.szczecin.pl/sites/default/files/2023-08/23_wtt_program.pdf

Fot: Bodek Macal©Opera na Zamku

Komentarze
Udostepnij