Zapowiedzi

„3Siostry” TR i NST rozpoczynają międzynarodowe tournée

Najnowsza premiera TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, “3SIOSTRY” w reżyserii Luka Percevala rozpoczyna swoje międzynarodowe tournée.

Tuż po warszawskiej premierze spektaklu, która miała miejsce 20 czerwca 2021 roku na scenie TR Warszawa/ATM Studio, na rozpoczęcie sezonu 2021/2022 przedstawienie zostało pokazane w programie 29. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Pilźnie (Czechy). 18 września br. na scenie The New Stage w Pilźnie festiwalowa publiczność obejrzała jedną z najgłośniejszych polskich premier sezonu teatralnego 2020/2021. Prezentacja spektaklu była wspierana przez Instytut Adama Mickiewicza oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNY “DIVADLO” W PILŹNIE

Międzynarodowy Festiwal Teatralny “Divadlo” w Pilźnie organizowany jest od 1993 roku. Festiwal prezentuje czeskie produkcje teatru dramatycznego, muzycznego, lalkowego, ulicznego oraz teatru tańca, a także najlepsze zdaniem kuratorów festiwalu europejskie i światowe produkcje teatralne. Obecnym dyrektorem festiwalu jest Jan Burian, czeski pianista i autor tekstów. W tegorocznym programie międzynarodowego festiwalu znalazło się 26 czeskich i międzynarodowych produkcji. Obok spektaklu koprodukowanego przez TR Warszawa i Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, znalazł się też m.in. spektakl “Austerlitz” w reż. Krystiana Lupy z litewskiego Jaunimo Teatras, współorganizatora Baltic Transfer Festival* oraz spektakl “Familie” w reż. Milo Raua z belgijskiego NTGent. Prezentowanym na festiwalu spektaklom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i twórczyniami. Szczegółowy program tegorocznego festiwalu dostępny jest tutaj.

TR WARSZAWA W PILŹNIE
Nie pierwszy raz spektakl TR Warszawa prezentowany jest na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Divadlo” w Pilźnie. W 2002 roku na 10. MFT “Divadlo” pokazywaliśmy “Magnetyzm serca” w reż. Grzegorza Jarzyny. W 2015 roku wróciliśmy na pilzneński festiwal z “Nietoperzem” w reż. Kornéla Mundruczó (23. MFT “Divadlo”), w 2017 roku prezentowaliśmy “Holzwege” w reż. Katarzyny Kalwat (23. MFT “Divadlo”), a w 2019 roku na 27. MFT “Divadlo” pokazaliśmy “Innych ludzi” w reż. Grzegorza Jarzyny.

3SIOSTRY
Podróż do Moskwy przestała być problemem, od kiedy do stolicy Rosji można polecieć za 99 euro. Dzisiaj córki generała Prozorowa, bohaterki dramatu Czechowa, nie tęsknią już za Moskwą – tęsknią za minionym czasem młodości. Tanie linie nie kursują w tym kierunku… można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci. Luk Perceval – belgijski reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców teatru zrealizował swój spektakl pierwszy raz w Polsce w ramach linii międzynarodowej TR Warszawa.

Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa “3SIOSTRY” to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości. W metaforycznym domu opieki starzejąca się Europa konfrontuje się z nową energią imigrantów. Co wynika z tego spotkania? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? Jak radzimy sobie ze starością, utratą pamięci, idealizowaną przeszłością?

Temat przemijania, charakterystyczny dla dramaturgii Czechowa, nigdy nie był tak aktualny, jak dzisiaj, kiedy wali się stary porządek świata, a nowy jeszcze się nie wykształcił. Pandemia dodała do problematyki starzenia się i przemijania jeszcze jeden aspekt: izolację osób starszych. Siostry Prozorow są rozbitkami czasu, zamkniętymi na wyspie pamięci. Żyją przeszłością, niezdolne do konfrontacji z teraźniejszością. Czego boją się główne bohaterki i za czym tęsknią? Czego my sami się boimy i za czym tęsknimy?

Autorem adaptacji jest Luk Perceval, scenografię tworzy Philip Bussmann, kostiumy Annelies Vanlaere, za światła odpowiada Mark Van Denesse, za muzykę Karol Nepelski, za tłumaczenie scenariusza Karolina Bikont; spektakl współtworzy także Roman Pawłowski (współpraca dramaturgiczna). Asystentami reżysera są Alek Niemiro, Aleksandra Śliwińska, Amanda Mincewicz, Maja Wisła-Szopińska, asystentem literackim – Jacek Telenga, asystentką kostiumografki – Karolina Bramowicz, inspicjentami – Wojciech Sobolewski, Katarzyna Gaweł, zaś kierowniczkami produkcji są Karolina Pająk-Sieczkowska i Magda Igielska. Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy TR Warszawa oraz Narodowego Starego Teatru: Jacek Beler, Zygmunt Józefczak, Natalia Kalita, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Marta Ojrzyńska, Jacek Romanowski, Małgorzata Zawadzka, Mirosław Zbrojewicz oraz Oksana Czerkaszyna (gościnnie). Krakowska premiera spektaklu miała miejsce 15 maja br. na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru; warszawska premiera spektaklu odbyła się 20 czerwca br. na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

Najbliższe pokazy “3SIÓSTR” w Polsce odbędą się we Wrocławiu (11 i 12 października br. na 10. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Dialog”, w Łodzi (18 i 19 października br. na 27. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych) oraz w Warszawie (29, 30 października br. oraz 2-7 listopada br. o g. 19:00 na scenie TR Warszawa/ATM Studio).

Na platformie TR Online dostępne są rozmowy pełnomocnika dyr. TR Warszawa ds. programowych, Romana Pawłowskiego, współtwórcy dramaturgii spektaklu “3SIOSTRY” z twórcami i twórczyniami przedstawienia. Cykl “Próbując 3SIOSTRY” autorstwa Romana Pawłowskiego można zobaczyć i odsłuchać tutaj.

TR ON TOUR 2021/2022
Tegoroczne tournée TR Warszawa rozpoczęliśmy od 8 pokazów “CZĄSTEK KOBIETY” w reżyserii Kornéla Mundruczó we Francji na 75. Festival d’Avignon
w dniach 17-25 lipca br. W ramach TR ON TOUR 2021/2022 w dniach 18-21 sierpnia br. na Noorderzon Festival of Performing Arts & Society w Groningen (Holandia) prezentowaliśmy spektakl “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.
26 sierpnia br. spektakl “ONKO” pokazany był w ramach 10. Festiwalu Sopot Non-Fiction w Sopocie. Na sopockim festiwalu prezentowana była także koprodukcja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i TR Warszawa “KLUB” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 2, 3 i 4 września br. publiczność Athens & Epidaurus Festival zobaczyła w Atenach spektakl “CZĄSTKI KOBIETY”. 17, 18 i 19 września br. spektakl w reżyserii Kornéla Mundruczó prezentujemy na 36. Festiwalu Romaeuropa w Rzymie (Włochy). 27 września br. “CZĄSTKI KOBIETY” otworzą Międzynarodowy Festiwal Teatralny SIRENOS w Wilnie (Litwa).
Równolegle, 18 września br. będziemy obecni na 29. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Divadlo” w Pilźnie (Czechy) ze spektaklem “3SIOSTRY” w reżyserii Luka Percevala. 11 i 12 października br. spektakl “3SIOSTRY” prezentowany będzie na 10. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Dialog” we Wrocławiu,
a 18 i 19 października br. zostanie pokazany na 27. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.
13 i 14 listopada br., w ramach TR TOUR 2021/2022 będziemy obecni m.in.
w Thalia Theater w Hamburgu (Niemcy) z “CZĄSTKAMI KOBIETY”.

Bilety na spektakle TR Warszawa “CZĄSTKI KOBIETY”, “KLUB”, “3SIOSTRY”, „ONKO” dostępne są na stronie: https://bilety.trwarszawa.pl/

fot. Monika Stolarska

Komentarze
Udostepnij