Zapowiedzi

5. spotkanie z twórczością Gombrowicza w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Gombrowicz – geniusz? „Ferdydurke”, pupa, gęba i „List do ferdydurkistów”

W 2024 roku, Roku Witolda Gombrowicza, Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na cykl spotkań z literaturą jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. W sobotę 15 czerwca o 16:00 podczas piątego spotkania fragmenty „Ferdydurke” i „Listu do ferdydurkistów” przeczytają Jan Wojciech Poradowski i Ewa Sonnenburg. Teatr w ramach spotkań zaprasza na pyszną kawę, herbatę i ciasto.

„Ferdydurke” to bez wątpienia jeden z najważniejszych utworów Gombrowicza – kamień milowy w jego twórczości, ale również w polskiej i światowej literaturze. W momencie wydania „Ferdydurke” – ze względu na swoje awangardowe podejście do formy – budził kontrowersje, miał tylu zwolenników, ilu adwersarzy. Dzisiaj „Ferdydurke” (wraz z pojawiającymi się w utworze „gębą” i „pupą” czy zdaniem „Słowacki wielkim poetą był”) znajduje się w kanonie utworów literatury XX wieku. Jest jednym najważniejszych utworów, w których Gombrowicz opisuje okres formowania się człowieka.

Skupimy się na tym, co znaczy uzyskiwanie „formy” i jakie niesie z sobą ograniczenia i zachęty do większego niż zazwyczaj operowania humorem. Spojrzymy na to, co dla Gombrowicza w tym utworze znaczył „dogmat” i jaka jest jego rola w tworzeniu „indywidualnego” i „zbiorowego” bohatera, czym jest edukacja „tłumu” i kształtowanie „jednostki”. Postaramy się też zwrócić uwagę na to, jak bardzo w momencie publikacji powieści Gombrowiczowi zależało, nawet niekiedy obsesyjnie, na uważnym i wytrącającym ze schematów, aktywnym i czujnym czytaniu – mówi dramaturg Michał Pabian, odpowiedzialny za koncepcje spotkań i wybór tekstów.


Bilety: 1 zł
Link do wydarzenia na FB
Miejsca można rezerwować w kasie biletowej (bilety@powszechny.pl, 42 633 50 36)

Komentarze
Udostepnij