Zapowiedzi

TUBYLCY – premiera w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji” w łódzkim Powszechnym

„Tubylcy” – 6 czerwca polska prapremiera w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji”

6 czerwca o 11:00 na Małej Scenie w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji” Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje polską prapremierę „Tubylców”. Sztukę Glenna Waldrona społecznie wyreżyserowała Ewa Pilawska. Spektakl będzie można obejrzeć również 5 czerwca w ramach projektu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących”.

„Tubylcy’ to spektakl o nastolatkach z różnych części świata, którzy dojrzewają w cyfrowym świecie. Ten cyfrowy świat jest ich naturalnym środowiskiem życia, domem, miejscem, w którym dokonują wyborów, podejmują decyzje i próbują zrozumieć siebie. Staramy się postawić pytanie, dlaczego tak bardzo wierzymy cyfrową rzeczywistość? Przed czym uciekamy do alternatywnego świata? I najważniejsze pytanie – dlaczego potrzebujemy tej ucieczki? – mówi Ewa Pilawska.

– Spektakl, opowiadając historię czternastolatków, jest uniwersalnym komentarzem do współczesności. Sięga do źródła, którym jest samotność. To samotność powoduje, że szukamy lepszej, alternatywnej rzeczywistości, w której czujemy się pewniej; w której możemy stworzyć siebie od nowa – być, kim chcemy – mówi Ewa Pilawska. – Chcemy stać się częścią lepszego świata, a w efekcie zmierzamy do coraz większej izolacji i samotności. Tracimy umiejętność budowania relacji, skupiamy się na chwilowym zaspokajaniu potrzeb, kreowaniu siebie. W wirtualnym świecie wszystko wydaje się prostsze, łatwiej dostępne. Gdy ta iluzja pryska, nasza samotność uderza nas ze zdwojoną siłą – zaznacza Pilawska.

Gdzie jest przyczyna naszej cyfrowej samotności? Moim zdaniem współcześnie zbyt często koncentrujemy się na poprawie społecznego statusu, aby naszym bliskim żyło się łatwiej i lepiej, a w efekcie nie mamy dla nich czasu, czyli tracimy z oczu to, co najważniejsze. Tym spektaklem oraz towarzyszącymi mu warsztatami chcielibyśmy postawić pytania, rozpocząć w teatrze dyskusję – mówi Ewa Pilawska

„Tubylcy” to 14. tytuł z cyklu „Dziecko w sytuacji”, w ramach którego wszystkie spektakle społecznie reżyseruje Ewa Pilawska. „Dziecko w sytuacji” to jej autorski projekt, na który składają się spektakle i warsztaty (adresowane przede wszystkim do młodzieży). Podejmują one trudne tematy, np. problem bezdomności, depresji rodziców, hejtu, inicjacji seksualnej, transpłciowości, przemocy czy cyberprzemocy. Bardzo często okazuje się, że wielu młodych ludzi dopiero w Teatrze otrzymuje szansę „bycia wysłuchanym” i szansę na rozmowę. Projekt opiera się na dialogu i stawianiu pytań, a nie dawaniu gotowych rozwiązań na życie.

W trakcie warsztatów prowadzący i uczestnicy są partnerami, słuchają swoich opinii, uczą się od siebie nawzajem i inspirują do refleksji. Spektaklowi „Tubylcy” towarzyszyć będą autorskie warsztaty opracowane przez Andrzeja Jakubasa, które będzie współprowadził wspólnie z zaproszoną specjalistką/psycholożką.

Do tej pory w cyklu „Dziecko w sytuacji” zostały zrealizowane między innymi sztuki: „Arena” Dave’a Deveau, „Wściekły” Michele Riml, „Odwaga” Jasia Kapeli i Hanny M. Zagulskiej, „#Otagowani” Dave’a Deveau, „Ony” Marty Guśniowskiej”, „Siedemnaście” Matthew Whitteta, „Janek, król przeprowadzek” Davida S. Craiga (najczęściej są to polskie prapremiery tekstów autorów anglojęzycznych – brytyjskich, kanadyjskich i australijskich).

Prapremiera polska „Tubylców”: 6 czerwca o 11:00 na Małej Scenie. Kolejne przedstawienia: 7 czerwca o 11:00 oraz 8 i 9 czerwca o 16:00.

5 czerwca spektakl „Tubylcy” zostanie zaprezentowany w ramach „Teatru dla niewidomych i słabo widzących”. Z myślą o osobach niewidomych i słabo widzących, które nie mogą odwiedzić Teatru, dzięki współpracy z Radiem Łódź spektakl zostanie wyemitowany na antenie Radia Łódź – 9 czerwca o 17:00.

Glenn Waldron
„Tubylcy” („Natives”)
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria (społecznie): Ewa Pilawska
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek
Twórca autorskich warsztatów: Andrzej Jakubas
Obsada: Paulina Nadel, Michał Lacheta, Jakub Kryształ

Sponsorem spektaklu „Tubylcy” jest AMCOR – sponsor strategiczny cyklu „Dziecko w sytuacji”, który od początku wspiera Teatr w realizacji projektu.

73. premierę „Teatru dla niewidomych i słabo widzących” („Tubylcy”) dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partner radiowy 73. Premiery „Teatru dla niewidomych i słabo widzących”: RADIO ŁÓDŹ

Fot. Tomasz Stańczak

Komentarze
Udostepnij