Zapowiedzi

23. Wieka Parada Smoków już w ten weekend w Krakowie!

Smok Wawelski może wreszcie się spotkać ze swoją liczną rodziną, która przybywa na to unikalne w skali Europy wydarzenie towarzyskie ze wszystkich zakątków świata występując w wielkim nocnym widowisku na Wiśle, a potem w dzień maszerując przez miasto. Mowa oczywiście o 23. Wielkiej Paradzie Smoków, która już w ten weekend opanuje Kraków.

Na dwudniowe smocze święto składają się trzy wydarzenia. W sobotę i niedzielę organizatorzy zapraszają na Smoczy Piknik Rodzinny odbywający się na Bulwarze Czerwieńskim. Na uczestników czekać będą stanowiska partnerów wydarzenia, gry, zabawy, animacje i konkursy, w których będzie można zdobyć drobne upominki.

W niedzielę w samo południe z Plant wyruszy Parada Smoków. W barwnym korowodzie weźmie udział ponad 1000 dzieci, animujących własnoręcznie wykonane smoki. Spośród wszystkich niezwykle oryginalnych i pomysłowych stworów jury wybierze tego najpiękniejszego. Tegoroczna Wielka Parada Smoków odbywa się pod hasłem „smoki bajek, baśni i powieści”.

– Teksty kultury są pełne smoczych postaci. Bardzo mi zależy na tym, żeby te osoby, które lubią to nasze wydarzenie, sięgnęły także do swojej ulubionej literatury, a  może sięgnęły po tę literaturę, które jeszcze nie czytały, żeby spróbować znaleźć tam postać smoka. To mogą być powieści, wiersze, teksty dramatyczne. Nie zamykamy tutaj furtki żadnemu z tekstów kultury. Jesteśmy bardzo ciekawi, którzy smoczy bohaterowie będą tymi najbardziej inspirującymi – mówi Karol Suszczyński, dyrektor Teatru Groteska.

Najbardziej widowiskową częścią wydarzenia, na którą czekają niezliczone tłumy mieszkańców miasta i turystów jest Wielkie Widowisko Plenerowe w zakolu Wisły pod Wawelem. Ogromne, smocze postaci z lekkością przesuwać się będą przed oczyma tysięcy osób, wśród zapierających dech efektów świetlnych i laserowych oraz przy zachwycającej muzyce. Podobnie jak w poprzednich latach, tegoroczne widowisko będzie miało proekologiczną formułę.

– Tradycyjnie z okazji święta miasta, 8 czerwca, odbędzie się wieczorne widowisko. Myślę, że wiele osób bardzo się cieszy, że smoki wracają i wieczorne wydarzenie odbędzie się w pełnym kształcie. Wspólnie z Teatrem Groteska, gdzie pracuje wspaniała grupa ludzi potrafiących realizować tego typu złożone przedsięwzięcia, postaramy się przygotować maksymalnie efektowne show. Tak, jak we wszystkich edycjach, także i w tej dodamy nowe elementy, które uatrakcyjnią ten wieczór i zaskoczą widownię – podkreśla Adolf Weltschek, reżyser widowiska.

Wielka Parada Smoków organizowana przez Teatr Groteska to jedno z najlepiej rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych Krakowa. Przyciąga nie tylko mieszkańców miasta, ale również tysiące miłośników smoków z całej Polski, Europy i świata.

– To ogromna satysfakcja dla organizatorów i wszystkich osób zaangażowanych w realizację tej kultowej już imprezy, kiedy widzimy, jak dużą radość z uczestniczenia w niej mają mali i więksi pasjonaci, nazywani przez nas smokologami. Cieszymy się, że i w tym roku dwudniowa Wielka Parada Smoków doda kolorytu ulicom Krakowa – dodaje Martyna Nowakowska, kierownik działu PR i promocji Teatru Groteska.

A więc… ci co zieją i latają na paradę zapraszają!

PROGRAM 23. WIELKIEJ PARADY SMOKÓW „Smoki bajek, baśni i powieści”

SMOCZY PIKNIK RODZINNY (Bulwar Czerwieński)

8 czerwca (sobota), godz. 10:00 – 20:00

9 czerwca (niedziela), godz. 10:00 – 19:00

WIELKIE WIDOWISKO PLENEROWE NA WIŚLE (zakole pod Wawelem)

8 czerwca (sobota), godz. 22:00

PARADA SMOKÓW

9 czerwca (niedziela), godz. 12:00

Z Plant ulicą Grodzką na Rynek Główny

W tym roku wspierają nas:

Partnerzy – Galeria Krakowska, Artim, Wawel S.A., Faktoria Młyn, Kino Kijów, Bahlsen Polska, Park Rozrywki Energylandia, Jurapark, Znak Emotikon, Wydawnictwo Dwukropek, Wydawnictwo Moduko, Gamescape, Centrum Helen Doron Kraków, Kraina Zabaw Dziecięcych Anikino, Restauracja Sekret Smaku, Krakowska Pijalnia Zdrojowa, Wodociągi Miasta Krakowa oraz Małopolska Organizacja Turystyczna

Patroni medialni – RMF FM, TVP 3 Kraków, Interia.pl, Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Kraków Culture – Karnet, Magazyn Presto, Magazyn Presto Junior, Czas Dzieci, Poland In Your Pocket, visitmalopolska.pl

Komentarze
Udostepnij