Zapowiedzi

edycja cyklu #PolacyRobiąTeatr #PolkiRobiąTeatr! w warszawskiej Drugiej Strefie

Teatr Druga Strefa zaprasza na 6. edycję cyklu #PolacyRobiąTeatr #PolkiRobiąTeatr, prezentującego spektakle polskich artystów mieszkających na stałe poza granicami kraju. W lipcu i sierpniu będzie można zobaczyć dwa wyjątkowe przedstawienia: „Kartoteka… Przyszli, żeby zobaczyć poetę…” w wykonaniu grupy Komedianci z Paryża oraz „Unearthing” w wykonaniu Mai Mirek i Borysa Jaźnickiego z Giessen.

17 lipca 2024 o 19.00

„Kartoteka… Przyszli, żeby zobaczyć poetę…” to spektakl oparty na dramacie Tadeusza Różewicza, w którym bohater zmaga się z własnymi lękami i pragnieniami. Przedstawienie to jest uniwersalną opowieścią o podróży w głąb siebie i spotkaniu z samym sobą.

3 sierpnia 2024 o 19.00

„Unearthing” to spektakl taneczny inspirowany wystawą „Dancing in Darkness” Sibylle Rupert. Twórcy czerpią ze starożytnych mitów, w których ludzie są ścigani i zamieniani w zwierzęta. Podczas gdy broń palna z jej ołowianymi pociskami przebija skórę, mięśnie i podłogi, istnienie jest na nowo przekształcane w ciałach uznawanych za martwe.

W ramach cyklu do końca roku zostaną pokazane jeszcze cztery spektakle:

21 września
OTO JA | Pranay’s Theatre | Amsterdam

28 września
TRZY SIOSTRY – POZA CZASEM | The Mirror of Stage | Edynburg

7 grudnia
KAMIENIE W KIESZENIACH | Divadlo Kontra | Spiska Nowa Wieś

14 grudnia
ROBCZIK | Polski Teatr w Wilnie | Wilno

Cykl #PolacyRobiąTeatr #PolkiRobiąTeatr to okazja do zobaczenia twórczości polskich artystów mieszkających poza granicami kraju.

Teatr Druga Strefa jest jedynym teatrem w Polsce, który cyklicznie prezentuje spektakle polskich artystów mieszkających za granicą. Pierwsza edycja cyklu #PolacyRobiąTeatr #PolkiRobiąTeatr odbyła się w 2018 roku.

KARTOTEKA… PRZYSZLI, ŻEBY ZOBACZYĆ POETĘ…  | Teatr Komedianci | Paryż

17 lipca 2024, 19.00, Teatr Druga Strefa ul. Magazynowa 14A

Nasz (anty)Bohater leży w łóżku i odmawia grania. W jego pokoju przesiaduje chór Starców, który czyta gazety, komentuje i namawia Bohatera do udziału w przedstawieniu… Przez pokój Bohatera przechodzi ulica, po której przechadzają się różne, mniej lub bardziej dziwaczne, komiczne lub tragiczne, postacie.

„Tak długo wędrowałem, zanim doszedłem do siebie” – wyznaje Bohater. A Bohaterem może być każdy z nas…

Jakie postaci pojawią się w pokoju naszego Bohatera?

Czym nas zaskoczą, rozśmieszą, wzruszą?

Spektakl polskiej grupy teatralnej Komedianci przy Stowarzyszeniu APGEF w Paryżu. Na podstawie „Kartoteki” i wybranych wierszy Tadeusza Różewicza (1921-1914), emblematycznego polskiego poety i dramatopisarza pokolenia wojennego. „Kartoteka” jest nie tylko pierwszym polskim przykładem teatru absurdu, który rozprawia się z polską i europejską spuścizną teatralną, ale również uniwersalną i oniryczną opowieścią o podróży w głąb siebie, o spotkaniu z samym sobą, ze swoimi lękami i pragnieniami, o zmierzeniu się z samotnością, ze wspomnieniami i zjawami z przeszłości…

Polska grupa teatralna „Komedianci” przy Stowarzyszeniu APGEF (Association des Polonais des Grandes Ecoles polonaises) w Paryżu istnieje od 2013 roku. Zrzesza ona Polaków urodzonych bądź mieszkających we Francji od wielu lat i szukających więzi z kulturą polską na emigracji, Polaków mieszkających we Francji od niedawna i szukających więzi z innymi Polakami, oraz Francuzów (najczęściej polskiego pochodzenia) mówiących po polsku i pragnących pogłębiać znajomość języka polskiego poprzez teatr i sztukę. Ogólnym celem organizowanych przez stowarzyszenie APGEF i prowadzonych przez Maję Saraczyńską (dr teatrologii, aktorkę, reżyser, pedagog teatru) warsztatów teatralnych i wystawianych przez grupę sztuk jest promocja polskiej literatury we Francji. Spektakl KARTOTEKA… PRZYSZLI, ŻEBY ZOBACZYĆ POETĘ…  jest zwieńczeniem tegorocznych warsztatów teatralnych.

Warsztaty, adaptacja i reżyseria: Maja Saraczyńska

Występują: Dorota Adamska, Anne-Laure Giraud, Kaja Jabłońska, Jean Kaniewicz, Adam Kaźmierczak, Kasia Klon, Karolina Kozłowski, Jacek Kułakowski, Barbara Szpakowska

Spektakl pokazywany w ramach cyklu #Polacyrobiąteatr #Polkirobiąteatr

Teatr Druga Strefa jedyny teatr w Polsce od 2018 roku cyklicznie   prezentuje spektakle robione przez Polskie artystki i Polskich artystów  –   mieszkających na stałe poza Polską.

Czas trwania 90 minut | Kategoria wiekowa 15+

Premiera spektaklu 16 czerwca 2024 w Teatrze Le Passage vers les Etoiles w Paryżu.

Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach zadania „Teatr Druga Strefa 2024 – Premiery, Spektakle, Wydarzenia”

UNEARTHING | Maja Mirek, Borys Jaźnicki | Giessen

3 sierpnia 2024, 19.00, Teatr Druga Strefa ul. Magazynowa 14A

Zainspirowani ciemnością, łączącymi się i eksplodującymi ciałami podczas wystawy „Dancing in Darkness” Sibylle Rupert, Maja Mirek i Borys Jaźnicki zajmują się przesuwaniem i transformacją granic między jednostkami a gatunkami. Czerpią z starożytnych mitów, w których ludzie są ścigani i zamieniani w zwierzęta. Podczas gdy broń palna z jej ołowianymi pociskami przebija skórę, mięśnie i podłogi, istnienie jest na nowo przekształcane w ciałach uznawanych za martwe.

Spektakl powstał w ramach współpracy między działem tanecznym Stadttheater Giessen a Kunsthalle Giessen. Premiera odbyła się 21 listopada 2023 roku w Kunsthalle Giessen.

Maja Mirek – dziennikarka, napędzana pragnieniem uzdrowienia świata. Po uzyskaniu stopnia magistra z mediów interaktywnych, Maja zmieniła swoje życie poprzez taniec. W 2020 roku ukończyła studia taneczne na Królewskim Konserwatorium w Antwerpii i Anton Bruckner Privatuniversität Linz, tańcząc jednocześnie dla Editt Braun Company w Salzburgu i innych zespołów tanecznych w Europie. Od 2021 roku pracuje w Stadttheather Gießen pod artystycznym kierownictwem Constantina Hochkeppela. Działa w różnych obszarach: jako choreograf, tancerka, pedagogżka, fotografka oraz menedżerka baru jazzowego z muzyką na żywo. Do chwili pisania tego tekstu nigdy nie brała udziału w bójce.

Borys Jaźnicki – aktor, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Przez kilka lat pracował jako freelancer w warszawskich teatrach, między innymi współpracując z Andreyem Konchalovskim, Mariuszem Trelińskim i Anną Augustynowicz. W 2012 roku regularnie zaczął pracować z zespołem Marty Górnickiej „Chór Kobiet”, przy projektach takich jak „REQUIEMACHINE” (2013), „Konstytucja na Chór Polaków” (2015) i „Hymn do Miłości” (2017). W 2016 roku ukończył studia z tańca współczesnego i od tego czasu opracował trening łączący teatr, taniec, teatr fizyczny oraz sztuki wizualne i performatywne. Od sezonu 2022/2023 jest częścią zespołu tanecznego w Stadttheater Gießen. W sezonie 2023/24 wspólnie z Mają Mirek przygotował performance „unearthing” w Kunsthalle Gießen w ramach cyklu „(Re)Spacing”.

Spektakl pokazywany w ramach cyklu #Polacyrobiąteatr #Polkirobiąteatr Teatr Druga Strefa jedyny teatr w Polsce od 2018 roku cyklicznie   prezentuje spektakle robione przez Polskie artystki i Polskich artystów mieszkających na stałe poza Polską.

Czas trwania 40 minut | Kategoria wiekowa 15+

Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach zadania „Teatr Druga Strefa 2024 – Premiery, Spektakle, Wydarzenia”

Patroni medialni cyklu #PolacyRobiąTeatr #PolkiRobiąTeatr:

TVP Polonia; Radio Dla Ciebie

Komentarze
Udostepnij