Zapowiedzi

7 słuchowisk, 50 gwiazd i… 7 ważnych lekcji dla dzieci i rodziców. Cała seria słuchowisk Kornela Makuszyńskiego już w Empik Go

Kilkadziesiąt uwielbianych przez dzieci i młodzież nazwisk w jednym projekcie? Realizacji tego trudnego zadania podjęli się producenci uwspółcześnionych adaptacji powieści Kornela Makuszyńskiego. „Awantura o Basię”, „Szaleństwa panny Ewy”, „Szatan z siódmej klasy” czy nieznane szerszemu gronu „Bezgrzeszne lata” powracają w nowej odsłonie.

Antonina Litwiniak w minionym roku zyskała grono milionów fanów. O jej filmowym debiucie w „Akademii pana Kleksa” mówił niemal każdy, a Ada Niezgódka, w którą młoda aktorka wcieliła się na srebrnym ekranie, stała się superbohaterką dzieci i nastolatków. Anna Szymańczyk w drugiej połowie 2023 roku została określona mianem „objawienia” po wspaniałej roli w nowej adaptacji powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Znachor” i dołączyła do grona najlepszych aktorek w Polsce. Janusz Zadura tylko w ostatnich dwunastu miesiącach „tchnął życie” w postacie „Przygód Baltazara Gąbki”, serii kryminałów Wojciecha Chmielarza czy smoczych bohaterów Brandona Mulla. Wybór Litwiniak, Szymańczyk i Zadury do obsady buntowniczych słuchowisk na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego był dla twórców naturalnym krokiem. W projekcie udział wzięli też m.in. Aleksandra Domańska, Magdalena Koleśnik, Karolina Gruszka, Maciej Zakościelny, Magdalena Zawadzka, Zbigniew Zamachowski, Jarosław Boberek, Nikodem Rozbicki czy Martyna Byczkowska.

„Awantura o Basię” to bezsprzecznie najpopularniejszy tytuł Makuszyńskiego. Kilkakrotnie ekranizowana historia stała się kultowa nie tylko dzięki pięknemu przesłaniu, ale także za sprawą 3 adaptacji filmowych i odtwórczyń głównej roli. Czy tak też stanie się tym razem? W najnowszej produkcji Empik Go głosu tytułowej bohaterce użyczyła 15-letnia Antonina Litwiniak. Po roli w „Panu Kleksie” młoda aktorka zapisuje w swojej biografii kolejną ikoniczną postać.

Już dzisiaj do serii uwspółcześnionych słuchowisk dołączają także „Szaleństwa panny Ewy”. Historia dla dziewczyn żądnych przygód, w której główna bohaterka wyrusza w świat, aby poczuć się wolną i przeżyć swoje życie na własnych zasadach, ma szansę zaistnieć na nowo w XXI wieku. Anna Szymańczyk jako tytułowa panna Ewa idealnie opowiada o tym, dlaczego warto walczyć o swoje marzenia.

„Bezgrzeszne lata”, które zamykają serię słuchowisk Makuszyńskiego to melancholijna relacja z czasów młodości i okresu dorastania autora „Przygód Koziołka Matołka”. Tytuł nigdy do tej pory nie dostał szansy na przebicie się do mainstreamu. Historię zinterpretował jeden z najlepszych lektorów w Polsce, Janusz Zadura. Premiera biograficznego tytułu stanowi idealną klamrę zamykającą serię słuchowisk na podstawie powieści polskiego prozaika oraz felietonisty.

Na całą serię słuchowisk Makuszyńskiego składa się siedem historii: „O dwóch takich, co ukradli księżyc” (w rolach głównych: Magdalena Koleśnik i Aleksandra Domańska, narrator: Janusz Zadura), „Szatan z siódmej klasy” (Nikodem Rozbicki, Zbigniew Zamachowski, Stefan Pawłowski), „Awantura o Basię” (Antonina Litwiniak, Maciej Zakościelny, Karolina Gruszka, Magdalena Zawadzka), „Panna z mokrą głową” (Martyna Byczkowska), „Szaleństwa Panny Ewy” (Anna Szymańczyk), „Przyjaciel wesołego diabła” (Jarosław Boberek) i „Bezgrzeszne lata” (Janusz Zadura).

Więcej na Empik.com/go/makuszynski oraz w pierwszej informacji prasowej.

Premiery:

21.03.2024 r. „Awantura o Basię”, „Szaleństwa Panny Ewy”, „Bezgrzeszne lata”

22.02.2024 r. „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Szatan z siódmej klasy”, „Panna z mokrą głową”, „Przyjaciel wesołego diabła”

Komentarze
Udostepnij