Zapowiedzi

Premiera „Czarodziejskiego fletu” Mozarta w Szczecinie

Już jutro, w sobotę 1 marca w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się premiera „Czarodziejskiego fletu” W.A. Mozarta w reżyserii Natalii Babińskiej, pod kierownictwem muzycznym Kuby Wnuka. Kluczem do odczytania tej filozoficznej baśni jest surrealizm. Daje on przestrzeń do rozbicia utartych schematów i wydobycia sensów, które w realistycznym ujęciu mogłyby pozostać ukryte. Gdy rzeczywistość staje się zbyt przewidywalna, to właśnie on pozwala spojrzeć na nią inaczej – obnażyć iluzję, przejaskrawić mechanizmy władzy, pokazać absurd, który w zwykłej narracji łatwo się kamufluje. Praca nad spektaklem to rozmowa z muzyką i tekstem – czasem pełna zachwytu, czasem gorącej dyskusji. Nie ma nic gorszego niż ślepa zgoda. Reżyser polemizuje, zmienia konteksty, szuka nowych znaczeń. A „Czarodziejski flet” stawia pytanie, które wciąż pozostaje aktualne: kto powinien rządzić i jakie wartości są kluczowe? Czy przez dwieście lat ludzkość znalazła lepszą odpowiedź? Czy istnieje miejsce, które naprawdę potrafi kształtować mądrych i cnotliwych przywódców? Nie, to iluzja. Nie ma świętych miejsc ani władców bez skazy. Gdy polityka zacieśnia pętlę, demokracja traci przejrzystość, a świat nie daje już przestrzeni do ucieczki, pytanie „co z tą władzą?” powraca. I wciąż domaga się nowej odpowiedzi.

Natalia Babińska – reżyser

W naszym założeniu odnosimy się do problemu, który do dzisiaj nie został rozwiązany, mianowicie – jak tu rządzić światem? I kto nim powinien rządzić? Na przestrzeni lat mieliśmy różne pomysły, albo był to jeden władca z władzą absolutną, albo był to demokratycznie rozwiązany problem. Na każdy sposób znajdowali się ci, którzy narzekali, żaden sposób się nie sprawdzał, bo wszystko oczywiście zależy od człowieka. W naszej inscenizacji będziemy posiłkować się różnymi cytatami o władzy, które przybliżą ten problem. Jeden z tych cytatów to: „Żeby sprawować władzę, trzeba mieć w sobie coś z potwora”. Albo: „Celem władzy jest władza”. Co niestety oznacza, że z reguły ci, którzy tę władzę sprawują, są często osobami, które najmniej się do tego nadają – to też niestety cytat. Oczywiście są chlubne wyjątki i każdy z nas mógłby taki przywołać. Natomiast rzeczywiście problem władzy istnieje: to, że wybuchają wojny, że ciągle funkcjonuje prawo silniejszego, że nie kierujemy się tym, co słuszne, a tym, co akurat dla nas korzystne. I ten nierozwiązywalny problem, kto powinien sprawować władzę, prowadzi nas do smutnej pointy w naszym spektaklu.

Kuba Wnuk – kierownik muzyczny

Co można więcej powiedzieć o tej operze i co można więcej opowiedzieć tą operą w warstwie muzycznej? „Czarodziejski flet” to swoista opera paradoksu. Mozart jednocześnie wpisywał się w kontekst epoki, wszelki kontekst, zarówno polityczny, społeczny, jak i kulturowy, ale równocześnie w swojej twórczości bardzo szeroko poza ten kontekst wychodził, zarówno wstecz jak i w przyszłość. Antycypował to, co się wydarzy. „Czarodziejski flet” zawiera elementy zarówno humorystyczne, jak i wzniosłe. Mozart zawarł w tej operze trzy pierwiastki: z jednej strony osiągnięcie doskonałości klasycznej formy, bo ta forma egzemplifikuje jego geniusz, pozostanie w niej „organicznym” oraz wpływy przeszłości, ponieważ w dziedzinie zastosowanych technik kompozytorskich czerpie z geniuszu swoich poprzedników. Jeśli chodzi o konwencję wykonawczą chcemy się odwołać do idiomu tzw. wykonawstwa historycznie poinformowanego, ale odwołać, nie powierzyć.

Jacek Jekiel – dyrektor Opery na Zamku

Historia libretta „Czarodziejskiego fletu” jest niebywale przewrotna. Mamy dwa światy, które są groźne, mówią o sobie źle, ale później okazuje się, że to co mówiły, nie jest takie jak to, co mówiły na początku. A my na tych fake newsach zbudowaliśmy cała naszą filozofię postępowania. Mozart był genialny, właściwie wszystko przewidział, jacy jesteśmy słabi borykając się z rzeczywistością, nie potrafiąc jej odczytać w sposób racjonalny, żeby wiedzieć, że tu jest dobro, a tu jest zło, tu piękno, a tu brzydota. „Czarodziejski flet” to bodaj pierwszy tytuł, który znajduje się w kręgu zainteresowań wszystkich domów operowych. Jest nieustanną potrzebą dyskutowania z widzami, ze światem w nie do końca takiej oczywistej formule, jaką daje baśń, historia alegoryczna.

Realizatorzy:

Kierownictwo muzyczne           Kuba Wnuk

Reżyseria                                          Natalia Babińska

Scenografia i kostiumy               Aleksandra Reda

Reżyseria światła                          Maciej Igielski

Ruch sceniczny                             Grzegorz Brożek

Projekcje multimedialne           Jagoda Chalcińska

Przygotowanie chóru                   Małgorzata Bornowska

Przygotowanie dzieci                  Barbara Halec

Asystent dyrygenta                       Julia Kurzydlak

Asystent reżysera                          Victoria Vatutina

Korepetytorzy                                  Olga Bila, Liudmila Horbach

Przygotowanie materiału filmowego do projekcji         Nyx Media

Obsada:

Królowa Nocy                  Joanna Sojka (1.03), Marta Mazanek-Matuszewska (2.03)

Sarastro                             Karol Skwara (1.03),Krzysztof Borysiewicz (2.03)

Pamina                               Julia Pliś (1.03), Victoria Vatutina (2.03)

Tamino                                Pavlo Tolstoy

Papagena                          Maja Melchinkiewicz (1.03), Wiktoria Oskroba (2.03)

Papageno                          Jędrzej Suska (1.03), Mateusz Kulczyński (2.03)

Dama I                                Aleksandra Bałachowska-Jagusz (1.03), Tetiana Bilchak (2.03)

Dama II                               Julita Jabłonowska (1.03), Sandra Klara Januszewska (2.03)

Dama III                              Anna Kopytko (1.03), Katarzyna Nowosad (2.03)

Przemawiający               Grzegorz Pelutis

Kapłan I                              Rafał Żurek (1.03), Jacek Lech (2.03)

Kapłan II                             Tomasz Łuczak (1.03), Adam Szramski (2.03)

Chłopiec I                          Karolina Chomicz (1.03), Filip Łukowski (2.03)

Chłopiec II                         Alicja Kondzioła (1.03), Antonina Kamińska (2.03)

Chłopiec III                       Karolina Misiorek (1.03), Marcelina Bąkowska (2.03)

Monostatos                      Paweł Wolski (1.03), Ruslan Bilchak (2.03)

Zbrojny I                             Rafał Żurek

Zbrojny II                            Tomasz Łuczak (1.03), Karol Skwara (2.03)

Niewolnicy                       Piotr Calli, Dariusz Kotlarz, Oleksandr Polianskyi, Patryk Ufir, Piotr Urban, Jarosław Zadon

Chór grecki                       Małgorzata Kieć, Maria Krahel, Kateryna Tsebriy, Aleksandra Wojtachnia, Justyna Zawilińska

Bestie                                  Nadine De Lumé, Emma McBeth, Rena Miyamoto

Słudzy Sarastra               Alessandro Imperiali, Damiano Maffeis, Giulio Refosco

Orkiestra, Chór i Balet Opery na Zamku w Szczecinie                 

Dyrygent             Kuba Wnuk

Inspicjent          Katarzyna Berowska

Fot. Piotr Nykowski©Opera na Zamku

Komentarze
Udostepnij