Gombrowicz – geniusz?
„Kosmos”, czyli filozoficzne podsumowanie…
8. spotkanie z twórczością Gombrowicza w Teatrze Powszechnym w Łodzi
W najbliższą sobotę (19 października) o 14:00 Teatr Powszechny w Łodzi kontynuuje cieszący się dużym zainteresowaniem widzów cykl spotkań z twórczością Witolda Gombrowicza, który jest patronem roku 2024. W teatralnej kawiarni usłyszymy fragmenty „Kosmosu” – ostatniej powieści jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy – w interpretacji Jana Wojciecha Poradowskiego i Ewy Sonnenburg. Tradycją jest już, że podczas cyklu Teatr zaprasza na pyszną kawę, herbatę i ciasto.
– Przeczytamy „Kosmos”, to ostatnia powieść Gombrowicza, najbardziej filozoficzna, najbardziej drobiazgowa – mówi Michał Pabian odpowiedzialny za koncepcje spotkań z cyklu i wybór tekstów.
„Kosmos” jest dziełem schyłku życia artysty. Znajdziemy w nim typowe dla Gombrowicza wątki buntu przeciw rodzinie, tradycyjnym kodeksom postępowania oraz zakorzenionym w tradycji konwencjonalnym sądom na temat rzeczywistości.
W „Kosmosie” jako ostatniej powieści w naturalny sposób szukamy podsumowania drogi twórczej Gombrowicza – nie tylko ze względu na chronologię („Kosmos” został wydany w 1965 roku), ale przede wszystkim z powodu nasycenia dzieła tematyką filozoficzną i wykładnią poglądów autora na różne sprawy, w tym na sztukę i ludzką egzystencję. W nocie wydawcy do wydania z 1987 roku czytamy, że „Kosmos” jest „bodaj najambitniejszym z spośród artystycznych zamierzeń Gombrowicza”. Z kolei Antoni Libera twierdził, że to „szczytowy punkt twórczości Gombrowicza”.
– Tym razem aktorzy w czytaniu skupią się na partnerowaniu sobie w oparciu o zadawanie pytań. Wystarczy zadać pytanie: „Czy ona na pewno śpi”? I już zaczyna powstawać cała historia myśli, wątpienie w to, czym jest sen… Tym razem będzie o obserwacji, czujności i fantazjowaniu – dodaje Michał Pabian.
Bilety: 1 zł
Miejsca można rezerwować w kasie biletowej (bilety@powszechny.pl, 42 633 50 36)
9. spotkanie z cyklu odbędzie się 30 listopada o 16:00.