Zapowiedzi

A L E K I N O – październikowa premiera w warszawskim Guliwerze

A L E   K I N O

premiera 12.10.2019

Scenariusz: Joanna Zdrada

Reżyseria: Joanna Zdrada

Muzyka: Miłosz Sienkiewicz

Scenografia: Zofia Mazurczak

Lalki: Agnieszka Zdonek

Kostiumy:Matylda Kotlińska

Choreografia: Kamil Wawrzuta

Animacje wideo: Agnieszka Głód, Wacław Marat

Obsada: Joanna Borer, Katarzyna Brzozowska, Izabella Kurażyńska, Elżbieta Pejko, Anna Przygoda, Ewa Scholl, Honorata Zajączkowska, Georgi Angiełow, Paweł Jaroszewicz, Damian Kamiński, Tomasz Kowol, Maciej Owczarzak, Jacek Poniński, Krzysztof Prygiel, Adam Wnuczko

Familijny spektakl muzyczny. Akcja sceniczna rozgrywa się na planie filmowym. Ramę dla spektaklu stanowi opowieść o Panu Soczewce, operatorze filmowym z wiersza Jana Brzechwy, który przymierza się do nakręcenia filmu. Bohaterami są postaci z wierszy popularnych polskich poetów: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza.

Narratorem jest niezdarny asystent Pana Soczewki, który relacjonuje perypetie z planu. Konwencja spektaklu oscyluje na granicy rzeczywistości i fikcji. Widzowie mają szansę zajrzeć w kulisy filmowego świata. Scenografię do spektaklu tworzą garderoby aktorów, którzy na oczach widzów przygotowywani są do występów. Przed oczami publiczności odbywają się również zmiany dekoracji do poszczególnych scen i zmiany kostiumów.

Rzeczywistość sceniczna burzy iluzję filmowego świata – oczom widzów ukazany zostaje plan filmowy „in progress” – prowizoryczne studia, tekturowe ściany, zastawki na kółkach i malowane kulisy.

Zwierzęcy bohaterowie mają wspólny cel – stworzenie filmowego dzieła. Wiersze polskich poetów są pretekstem do pokazania szerokiego spektrum emocji, które towarzyszą twórczej pracy. Komiczne sytuacje mają drugie dno: każde zwierzę na swój sposób przeżywa pracę na planie – trema, nieśmiałość, brak wiary we własne siły – to tylko niektóre z emocji przeżywanych w trakcie występów. Udział w filmie staje się dla bohaterów spektaklu wyzwaniem by przeskoczyć własne ograniczenia i wyzwolić w sobie kreatywną moc.

Komentarze
Udostepnij