Zapowiedzi

Agnieszka Skrzypczak z wyróżnieniem aktorskim II Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis w Łodzi

„Za wielowymiarowy portret współczesnej dziewczyny, poszukującej wartości w świecie tych wartości pozbawionym oraz za przypomnienie siły aktorstwa w Łodzi” – Agnieszka Skrzypczak została doceniona przez jury 2. edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis za monodram „Ifigenia ze Splott”.

Podczas uroczystej gali finałowej Festiwalu organizowanego przez łódzkie Monopolis 27 marca aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi odebrała z rąk kapituły (Andrzej Seweryn, Anna Seniuk, Danuta Stenka, Łukasz Maciejewski, Krzysztof Witkowski) wyróżnienie aktorskie za rolę w spektaklu „Ifigenia ze Splott” w reżyserii Filipa Gieldona.

Spektakl został zakwalifikowany do konkursu spośród kilkuset zgłoszeń i znalazł się wśród 9 nominowanych przedstawień w kategorii Open. Równorzędne wyróżnienia aktorskie jury przyznało także Agnieszce Przepiórskiej i Łukaszowi Lewandowskiemu.

– Bardzo dziękuję jury za to niezwykłe wyróżnienie. Pokazuje mi ono, że teatr nadal działa i to co robię ma sens i jest to właściwa droga – mówiła Agnieszka Skrzypczak odbierając nagrodę

Przedstawienie „Ifigenia ze Splott” Gary’ego Owena w reżyserii Filipa Gieldona tylko pozornie jest inspirowane antyczną opowieścią Ifigenii, która została poświęcona dla lepszych wiatrów w żaglach dla armii w drodze do Troi. We współczesnej wersji Ifka poświęca się czemuś innemu. Gary Owen, walijski dramatopisarz, opowiada tu historię niezwykłego przeistoczenia.

Bohaterka sztuki to młoda kobieta utrzymująca się z zasiłku socjalnego, nie stroni od alkoholu, jest wulgarna. Nienawidzi świata i ludzi. Szybko okazuje się jednak, że jest postacią o wiele bardziej złożoną. Jest w niej bowiem wściekłość, jest agresja i furia, ale jest także, i przede wszystkim, wielki strach przed samotnością i ogromna potrzeba miłości. Tej ostatniej udaje jej się zaznać. I choć tylko przelotnie, staje się ona punktem zwrotnym w życiu dziewczyny. Chociaż wszystko wskazuje na to, że po jego przekroczeniu, załamie się ostatecznie, ona podejmuje wyzwanie rzucone przez los. Wychodzi z tego starcia odmieniona. Nie szczęśliwsza, ale na pewno spokojniejsza, mądrzejsza, uszlachetniona przez tragedię, która ją spotkała. Wiele musiała stracić, aby z totalnego zniszczenia, jakim naznaczona była jej pozbawiona nadziei, pełna gniewu i goryczy egzystencja, ocalić siebie.

Nagrodzony spektakl będzie można zobaczyć na macierzystej scenie w Teatrze Jaracza w Łodzi 6 i 7 kwietnia o godzinie 19.00. Bilety dostępne są w kasie teatru i na stronie internetowej instytucji.

fot. Katarzyna Mańko

Komentarze
Udostepnij