Zapowiedzi

Aktor Teatru Polskiego w Szczecinie został laureatem Nagrody „Pro Arte”

Z ogromną przyjemnością informujemy, że aktor Teatru Polskiego w Szczecinie, ADAM DZIECINIAK, został laureatem Nagrody „Pro Arte” Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – za twórcze zaangażowanie, indywidualność i 45-letnią pracę sceniczną, za działalność kulturotwórczą i społeczną na rzecz dzieci, młodzieży i osób wykluczonych oraz w podziękowaniu za niespożytą energię, cenny dorobek artystyczny i rozwój zachodniopomorskiej sztuki teatralnej.

Nagroda została wręczona podczas poniedziałkowej gali (18 listopada br.) w Operze na Zamku w Szczecinie. Nagrodę wręczyli: marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, przewodnicząca sejmiku województwa zachodniopomorskiego Teresa Kalina i wicemarszałkini województwa zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

Adam Dzieciniak jest absolwentem Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Zadebiutował w 1979 roku rolą Koziołka w spektaklu „Alarm za kulisami” w Teatrze Lalki „Tęcza” w Słupsku, w reżyserii Zofii Miklińskiej. W szczecińskim Teatrze Polskim aktor pracuje od 1987 roku.

W 2005 roku Adam Dzieciniak został nagrodzony w plebiscycie teatralnym Bursztynowy Pierścień w kategorii – najlepszy aktor, za rolę Marcina Kabata w spektaklu „Igraszki z diabłem” Jana Drdy, w reżyserii Wojciecha Solarza. W 2017 roku aktor został laureatem Złotego Miedziaka – Nagrody Publiczności XIX edycji Festiwalu Teatralnego OBLICZA TEATRU w Polkowicach, w kategorii: najlepsza rola komediowa – za rolę w spektaklu ,,Latający Cyrk Monty Pythona’’. W lutym 2024 roku Adam Dzieciniak otrzymał złote Odznaczenie Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego.

Adama Dzieciniaka widzowie mogą podziwiać na scenach Teatru Polskiego w Szczecinie w takich spektaklach, jak m.in.: „Mayday”, „Polita”, „Mąż mojej żony”, „Kolacja dla głupca”, „Aleja Zasłużonych”.

Nagrody „Pro Arte” przyznawane są w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w województwie zachodniopomorskim. To wyróżnienia za całokształt działalności lub osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla regionu. Laureaci otrzymują statuetki, dyplomy oraz gratyfikacje finansowe w wysokości 15 tys. zł.
Nominacje do nagrody mogły zgłaszać instytucje kultury, szkoły artystyczne, związki, fundacje i stowarzyszenia działające w sferze kultury, organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego oraz przedstawiciele środowisk twórczych.

Komentarze
Udostepnij