Zapowiedzi

„Ameryka” na scenie bydgoskiego Teatru Polskiego

W najbliższy weekend Teatr Polski w Bydgoszczy zabierze publiczność do „Ameryki” w reżyserii Julii Holewińskiej – będzie to ostatnia szansa w tym sezonie by wyruszyć w podróż na odległy kontynent. 

20 i 21 kwietnia, po raz ostatni w sezonie artystycznym 2023/24, na małej scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy zawitają Witoldo Gombrowicz, Krzysztof Kolumb, Isaura, Diego Maradona oraz Amazonia, którzy wspólnie przedstawią zupełnie nową wizję Ameryki Południowej. 

Centralną postacią „Ameryki” jest Witoldo Gombrowicz – argentyński pisarz, noblista, uciekinier z polskości, który zabiera nas w podróż po swojej ukochanej Ameryce Południowej i jednocześnie w głąb swojego nowego, nieznanego dramatu. Uwolniony od ciężaru swego kraju i języka, snuje opowieść o „nowej Ameryce, o nas wszystkich”. 

Obok Gombrowicza na bydgoskiej scenie pojawią się także: Kolumb, Maradona, Isaura i Amazonia – każde z nich wadzi się ze swoją własną opowieścią, w których Ameryka Południowa jest przestrzenią wcielanych w życie utopii i codziennych rewolucji. W ich opowieściach Ameryka Południowa jest nie tyle egzotycznym miejscem uchodźctwa, ostatnim portem, co raczej przestrzenią wcielanych w życie utopii i codziennych rewolucji, które zachodzą tam wcześniej i gwałtowniej niż w Polsce. Polska bowiem przegląda się w Ameryce Łacińskiej niczym w lustrze – i na odwrót.

Pokazy spektaklu odbędą się na małej scenie TPB 20 kwietnia (sobota) o godz. 19.00 i 21 kwietnia (niedziela) o godz. 18.00.

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

fot. Natalia Kabanow

Komentarze
Udostepnij