Teatr Razem ponownie zaprasza do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie od dwóch lat jest rezydentem. Ciało będzie głównym tematem spektaklu „Anatomia ciszy”.
Spektakl „Anatomia ciszy” to głęboka eksploracja cielesności, to przedstawienie o ciele – realnym i nieupiększonym.
Chcieliśmy, by ciało na scenie przemówiło samo za siebie, bez cenzury, bez obawy przed społecznymi oczekiwaniami. Skupiamy się na ciele jako codziennym doświadczeniu, które dla osób z niepełnosprawnościami często wiąże się z wyzwaniami, bólem i ograniczeniami, a jednocześnie – z siłą i prawdziwością. Każda z tych osób wnosi na scenę swoją wyjątkową historię ciała i codziennych wyzwań. Ciało to temat, który często pozostaje tabu – nie tyle dla osób z niepełnosprawnościami co dla otaczającego świata – mówi Dorota Bielska, reżyserka spektaklu.
Teksty oraz projekcje wykorzystane w spektaklu powstały na bazie rozmów z aktorami Teatru Razem i opierają się na ich bezpośrednich wypowiedziach. W przedstawieniu kluczową rolę odgrywają multimedia, wywiady oraz projekcje rysunków na ciele aktorów, które stanowią integralny element ich scenicznych kreacji. Choreografia bada możliwości motoryczne aktorów – od klasycznego tańca po floor work, gdzie ruch blisko podłogi pozwala poczuć ciężar ciała i swobodę. Zespół stara się odkrywać w ruchu to co naturalne i bliskie, ale też to co obce i trudne.
Muzykę tworzy beatboxer, łącząc dynamiczne brzmienia multiinstrumentalne i live looping, korzystając z dźwięków wody i głosu. Całość wzbogacają klasyczne partie wiolonczeli.
Projekt dofinansowany przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną Sp. z o.o.
Spektakl dla widzów powyżej 16 r.ż.
Obsada:
Gosia Błaszczak, Łukasz Gawlik, Agata Komorowska, Marysia Krzempek, Agata Prud, Michał Tyburski, Jakub Moszyński, Kamil Marks
Twórcy:
Scenariusz, reżyseria, montaż filmów: Dorota Bielska
Muzyka: Jan Elf Czerwiński
Animacje, scenografia: Jarek Rebeliński
Choreografia: Filip Wójcik
Operator Marcin Zydek
Wiolonczelistka: Weronika Kulpa
Trigger warnings: nagość
Więcej informacji: https://teatrszekspirowski.pl/event/anatomia-ciszy/
Teatr Razem został założony przez Jarka Rebelińskiego w 2004 r., w ramach współpracy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z Gdańskim Archipelagiem Kultury, a jego zespół tworzą artyści z niepełnosprawnością intelektualną. Przez kilkanaście lat Teatr rezydował w Gdańskim Archipelagu Kultury. Przez ten czas zrealizował kilkanaście premier, występując na wielu festiwalach dla osób z niepełnosprawnościami. W 2019 r. Teatr Razem współpracował z Teatrem Miniatura w ramach projektu łączącego aktorów i trójmiejską młodzież licealną.
Od stycznia 2022 r. prowadzony przez Jarka Rebelińskiego Teatr Razem gości w ramach rezydentury artystycznej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W 2022 odbyła się premiera spektaklu „Podchodzisz moją samotność”, według „Romea i Julii” Williama Szekspira. Spektakl prezentowany był podczas 27. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. W 2023 Teatr Razem stworzył spektakl „Kto się boi Dzikich Stworów?”.
Jarek Rebeliński – szef i założyciel Teatru Razem, reżyser, grafik, arteterapeuta, edukator dramy i teatru. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Prowadzi zajęcia z arteterapii dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Przez dziesięć lat był Kierownikiem Teatru w Gdańskim Archipelagu Kultury, gdzie realizował autorskie projekty, Projekt Drama i Teatr Forum, koordynował działania na rzecz mieszkańców dzielnic Gdańska oraz tworzył teatr ze społecznością lokalną. Jest pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu „Akcept”. Trener w PSONI Pruszcz Gdański oraz Fundacji Wspólnota Serc w Gdańsku. Otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury w 2024 roku.
Dorota Bielska jest reżyserką teatralną, teatrolożką i certyfikowaną arteterapeutką. Ukończyła Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie na kierunku Reżyseria Dramatu oraz Teatrologię na Uniwersytecie Łódzkim. Pełniła funkcję Wicedyrektorki Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi oraz wykładowczyni w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu i na Katedrze Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego. Reżyseruje spektakle dla dzieci i dorosłych w teatrach instytucjonalnych oraz instytucjach. Otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za najlepszy debiut, jest stypendystką programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Aktywność obywatelska”. W kwietniu 2017 roku otrzymała tytuł Kobieta Niezwykła podczas Łódzkiego Tygodnia Kobiet Niezwykłych.
Od 2019 Dorota Bielska z Jarkiem Rebelińskim tworzy duet YouArt zajmujący się projektami artystyczno-społecznymi.
Jan Elf Czerwiński to mistrz loop stacji z Gdańska, multiinstrumentalista i beatboxer. Tworząc od lat w środowiskach hip hopu, jazzu, teatru, beatboxingu i wokalistyki jest postacią absolutnie unikalną. Komponuje muzykę do spektakli i na potrzeby wyjątkowych wydarzeń (Expo Dubai 2020, Festiwal Cyrkulacje, 75-lecie Empiku, spektakl kolektywu Mololo „Czerwony Kapturek” w gotik stajlu wyróżniony finałem konkursu Best Off), reprezentuje najwyższy światowy poziom live loopingu (17 lokata na światowych mistrzostwach w Berlinie) i współtworzy wiele projektów (Fala Zmiany – Edzio, Pięć Szóstych). W przeszłości miał już okazję tworzyć dla Teatru Razem muzykę do spektaklu „Podchodzisz moją samotność” (2022, Gdański Teatr Szekspirowski).
Filip Wójcik — absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Wystąpił w dyplomie aktorskim „Jak Wam się podoba?” reż. Brian Michaels i dyplomie tanecznym „T R A N S D Y P T Y K” w choreografii Anny Piotrowskiej. Stworzył role aktorskie i taneczne m.in. dla Krakowskiego Teatru Tańca („Poliamoria”, „Estra i Andro”), Teatru Rozrywki w Chorzowie („Osobowość Zaburzona”), Narodowego Centrum Kultury („Święty”), Fabryki Kultury („Pan Tadeusz Muzycznie”, „Wszystko o Disco”), Konsulatu Kultury w Gdyni („Mayday. Run for your Wife”), Teatru Rozbark („Kanarki”), Teatru Małego („Woyzeck”). Obecnie współpracuje z Teatrem Gdynia Główna („Czy Pan istnieje, Panie Johns?” „Dojrzeć do dzieciństwa”, „Dlaczego nie lecimy do gwiazd?”, „Rybak i Geniusz”, „Tajemnica Króla Wysp Hebanowych”).