Zapowiedzi

Anna Smolar reżyseruje „Antygonę w Molenbeek” w warszawskim Dramatycznym

18 kwietnia w Teatrze Dramatycznym odbędzie się premiera „Antygony w Molenbeek” na podstawie dramatu Stefana Hertmansa w reż. Anny Smolar.

Molenbeek to nazwa dzielnicy w stolicy Belgii, Brukseli. Ta niedofinansowana, przeludniona przestrzeń leżąca nieomal w centrum stolicy Europy określana jest czasem „małym Maroko”. Świat efektownych medialnych etykiet ochrzcił ją również mianem „bazy dżihadu”. I to właśnie tu umieszcza akcję inspirowanego tragedią Sofoklesa dramatu Stefan Hertmans (autor głośnych „Wojny i terpentyny” czy „Głośniej niż śnieg”).

Poetycki, pełen zaskakujących obrazów tekst opowiada historię Nourii, Belgijki o arabskim pochodzeniu, uzdolnionej studentki prawa, która próbuje odebrać z lokalnej kostnicy ciało swojego brata. Dla niej to członek rodziny, ukochany brat, osoba, z którą spędziła całe dzieciństwo – dla miejscowych władz to sprawca zamachu bombowego. Jak u Sofoklesa, bohaterka walczy o prawo do pochówku i do własnej żałoby – władze, w imię procedur demokratycznych i bezpieczeństwa, odbierają jej tę możliwość. Konflikt stopniowo się zaostrza, a starania bohaterki o wydobycie ciała stają się coraz bardziej obsesyjne i radykalne, odsłaniając otchłań emocji i spraw, których kodeks prawny nie potrafi uregulować.

Tworząc postać współczesnej Antygony, kobiety obciążonej potwornym czynem własnego brata, Hertmans każe nam spojrzeć tam, gdzie nikt spoglądać nie chce – zmierzyć się z trudnymi pytaniami, które uruchamia ta opowieść i spróbować patrzeć oczami bohaterki. W interpretacji Anny Smolar – laureatki Paszportu Polityki, reżyserki chętnie sięgającej po tematy spychane na margines – tekst dramatu zostaje potraktowany jak partytura, a muzyka buduje pomost między antycznym wymiarem a złożoną i pełną napięć współczesnością.

Premiera: 18 kwietnia | Mała Scena

Spektakle popremierowe: 19-21 kwietnia, 9-12 maja

Obsada: Marianna Linde, Michał Sikorski, Maniucha Bikont (muzyka na żywo)

Twórcy:

Reżyseria: Anna Smolar

Przekład: Jerzy Koch

Scenografia, kostiumy: Anna Met

Muzyka: Jan Duszyński

Światło, wideo: Rafał Paradowski

Choreografia: Alicja Czyczel

Przygotowanie wokalne: Weronika Krówka

Asystentka reżysera: Sara Goworowska

Inspicjent: Radosław Duda

Kierowniczki produkcji: Małgorzata Błasińska, Olga Stefańska

Plakat: haft Moniki Drożyńskiej

Komentarze
Udostepnij