Uprzejmie informujemy, że zwycięzcą 24. Wielkiego Turnieju Tenorów Opery na Zamku w Szczecinie został Aleksander Kruczek*. W rywalizacji o głosy publiczności w finalnym etapie na scenie Teatru Letniego w Szczecinie zdobył 588 róż. Tenor wykonał dumkę Jontka z IV aktu opery „Halka” Stanisława Moniuszki „Szumią jodły na gór szczycie” oraz arię Hrabiego Tassila z I aktu operetki „Hrabina Marica” Emmericha Kálmána „Graj Cyganie” z finiszem… na głowie.
Drugie miejsce przypadło Łukaszowi Ratajczakowi (398 róż), a trzecie – Piotrowi Kalinie (377 róż). Po raz pierwszy przyznana została Nagroda im. Jacka Nieżychowskiego, twórcy i założyciela Operetki Szczecińskiej, za najlepsze wykonanie arii operetkowej. Wyróżnienie to także przypadło Łukaszowi Ratajczakowi. Wielki Turniej Tenorów organizowany przez Operę na Zamku jest turniejem, który od 20 lat wychodzi z gmachu teatru w malowniczy plener. To nie tylko pokaz umiejętności, ale także walka o serca publiczności, przypominająca dawne turnieje rycerskie. Każdy z widzów otrzymuje różę, symbol uznania, którą „głosuje” na swojego ulubieńca. Tak jak dawni rycerze walczyli o względy dam, śpiewając serenady pod oknami swoich ukochanych i zdobywając ich serca za pomocą pieśni miłosnych, dzisiejsi śpiewacy rywalizują starając się zdobyć serca widzów poprzez swoje ujmujące arie i wokalną wirtuozerię. W tegorocznym turnieju wzięło udział tradycyjnie 8 tenorów z całego świata. Na zakończenie zwycięzca został pasowany na rycerza, a wszyscy uczestnicy turnieju zaśpiewali „O sole mio”. Wielki Turniej Tenorów zgromadził blisko 3-tysięczną publiczność.
*Aleksander Kruczek
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i Studium Wokalno-Baletowego przy Teatrze Muzycznym w Gliwicach. Uczestnik Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademii Operowej w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. W Teatrze Muzycznym w Gliwicach śpiewał m.in. w „Orfeuszu w piekle”, „Carmen”, „Nocy w Wenecji”, „Hrabinie Maricy” i „Wesołej wdówce”. Współpracował z Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Kameralną w Warszawie, TW-ON – tu grał w spektaklach: „Goplana” jako Grabiec, „Oniegin” jako Triquet (2016), i Teatrem Wielkim w Poznaniu – jako Szujski w „Borysie Godunowie”. Swoje umiejętności prezentował m.in. na Europejskim Festiwalu Muzycznym „Gloria”, Śląskim Festiwalu im. Beethovena, XVII Festiwalu „Ave Maria”, XXV Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej i XIII Letnim Festiwalu Muzycznym w Krynicy-Zdroju. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych.
Fot. Bartosz Madej©Opera na Zamku