Zapowiedzi

Autorka „Chłopek” poleca. Dentobusem przez PRL, czyli wyjątkowa historia polskiej wsi

Razem z autorką wyruszamy na peerelowską wieś i zaglądamy mieszkańcom w zęby. Czego tam nie znajdziemy! Aleksandra Kozłowska ze znawstwem opisuje świat stomatologii sprzed ponad półwiecza. Ta książka to hołd dla lekarzy „stachanowców” i barwna opowieść o tym, jak zmieniała się powojenna Polska.

Joanna Kuciel-Frydryszak, dziennikarka i pisarka, autorka m.in. książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach.

Pod koniec lat 40. XX wieku Polacy cierpieli z powodu bolących zębów i epidemii próchnicy, ale jeszcze bardziej z powodu braku dentystów. W Roczniku statystycznym z 1947 roku czytamy, że leczenie zębów dwudziestoczteromilionowego narodu spada na półtora tysiąca dentystów. W opłakanym stanie był również poziom wiedzy naszych rodaków na temat higieny jamy ustnej, a także wyposażenie typowego domostwa. Jeśli już myto zęby, to często szczoteczką wspólną dla całej rodziny, a choroby leczono raczej wódką i gorącym piaskiem.

Ratunkiem dla narodu miały być ruchome ambulanse dentystyczne i dentyści, którzy pakowali swoje narzędzia i ruszali w teren.

Książka Aleksandry Kozłowskiej Ambulans jedzie na wieś. Śladami objazdowych wyrwizębów to nie tylko fascynujący, chwilami mrożący krew w żyłach kawałek historii polskiej medycyny. To także barwny portret powojennej wsi, obyczajów, przesądów, warunków, w jakich żyli ludzie. Wreszcie wyjątkowa opowieść drogi, w którą autorka rusza śladami swojej mamy i innych wędrownych stomatologów z czasów PRL.

  • Jak o zdrowie dbały nasze babki?
  • Jak walczono z brakami w podstawowych artykułach higienicznych?
  • Jak państwo zwalczało znachorstwo, które często zastępowało medycynę?
  • Z jakim nastawieniem Polaków spotykali się objazdowi dentyści?
  • Co zastawali na peerelowskiej wsi i w małych miejscowościach?
  • Czy Polacy są dziś bardziej świadomi tego, jak prawidłowo dbać o zęby?

Premiera już 24.01.2024.

Komentarze
Udostepnij