Zapowiedzi

Balet „Pinokio” w choreografii Anny Hop z muzyką Mieczysława Wajnberga premierowo w TW-ON w Warszawie

Premiera „Pinokia” w choreografii Anny Hop na deskach Opery Narodowej już 21 kwietnia!

Historia Pinokia, drewnianego pajacyka, który marzył o staniu się prawdziwym chłopcem, jest powszechnie znana. Warto jednak zauważyć, że każda epoka interpretuje tę klasyczną opowieść na swój sposób. Na przełomie lat 50. i 60. Mieczysław Wajnberg napisał muzykę do baletu „Złoty kluczyk”, opartego jednak nie na oryginalnej powieści Carla Collodiego, a na książce pt. „Buratino” Aleksieja Tołstoja, która luźno nawiązuje do pierwowzoru.

Anna Hop sięga po włoski oryginał i wspólnie z dyrygentką Martą Kluczyńską na nowo redaguje muzykę Wajnberga, zmieniając kolejność utworów oraz dodając jego inne kompozycje. Tym samym tworzy własną opowieść, w której jedno pozostało niezmienne – uniwersalne przesłanie o trudach procesu dojrzewania.

Warszawska produkcja jest także okazją do ukazania magii teatru za sprawą serii bajkowych przygód chłopca, który podróżuje po różnych światach, by ostatecznie powrócić do domu i skonfrontować się z własną przeszłością. „Pinokio” to balet familijny – świetna rozrywka dla dzieci, ale także spektakl, który porwie dorosłych widzów. Wszystko to za sprawą humorystycznej muzyki Wajnberga, piękna tańca, bogactwa teatralnych obrazów oraz głębokiej opowieści o człowieczeństwie. Orkiestrę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej poprowadzi Marta Kluczyńska.

„Pinokio” to dla mnie historia o dorastaniu. O tym, czego trzeba doświadczyć i nauczyć się w życiu, żeby rzeczywiście stać się człowiekiem – opowiada Anna Hop w wywiadzie z Nulą Stankiewicz na antenie Radia RDC.

Związana od 2009 roku z Polskim Baletem Narodowym Anna Hop zadebiutowała jako choreografka w 2010 roku i od tamtej pory regularnie prezentuje swoje prace, łącząc różnorodne style, zarówno muzyczne jak i taneczne. Twórczyni wielu spektakli, m.in. „Bajki ci opowiem…” w Operze na Zamku w Szczecinie, „Pupa”, „Mąż i żona” oraz „Exodus” do muzyki Wojciecha Kilara w Polskim Balecie Narodowym czy uznany za najlepszy polski spektakl taneczny 2019 roku „Karnawał zwierząt” w Operze Wrocławskiej. Laureatka wielu prestiżowych konkursów, w tym VI Międzynarodowego Konkursu „Złote Pointy” w Szczecinie, XV Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku czy nagrody Premio Roma Danza 2018 w Rzymie. Artystka współpracuje ponadto przy produkcjach operowych, filmowych, reklamowych i teatralnych, współtworząc z licznymi reżyserami oraz realizując projekty edukacyjne. Jej prace prezentowane były także za granicą, m.in. w Norweskiej Operze i Balecie w Oslo oraz w ramach europejskiego tournée. Autorka licznych mniejszych form choreograficznych oraz video tanecznych, współpracuje również z polskimi i zagranicznymi szkołami baletowymi oraz warszawską Akademią Teatralną.

Realizatorzy:

Choreografia i reżyseria:
Anna Hop
Dyrygent: Marta Kluczyńska
Scenografia, multimedia i światła: Małgorzata Szabłowska
Kostiumy: Katarzyna Rott
Koncepcja charakteryzacji: Lidia Wajdyk-Szmańda
Asystent choreografa: Piotr Stańczyk

„Pinokio” – prapremiera 21 kwietnia 2024 r.
Kolejne spektakle 23 / 24 / 26 / 26 kwietnia 2024 r.
Polski Balet Narodowy oraz Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

„Spacer z Mietkiem”

Miłośników życia i twórczości Mieczysława Wajnberga w dniu premiery o godzinie 11.00 zapraszamy na rodzinny spacer po Warszawie śladami kompozytora. Odwiedzimy między innymi mieszkanie rodziny Wajnbergów przy ulicy Dzielnej 4, „Oazę”- elegancką restaurację przy ulicy Wierzbowej 9, gdzie młody Mieczysław grywał do tańca wspomagając finansowo swoją rodzinę czy też Teatr Centralny przy ulicy Leszno 1 gdzie pracował jego ojciec – głowa rodziny Wajnbergów.
Szczegóły na temat wydarzenia w linku

Komentarze
Udostepnij