Zapowiedzi

BALETOWA PREMIERA O AKCEPTACJI: “ŚWIECIE DZIWNY / COMING TOGETHER” OPERY NA ZAMKU W SZCZECINIE

Opera na Zamku w Szczecinie serdecznie zaprasza na premierę dwuczęściowego spektaklu baletowego „Świecie dziwny / Coming together” w choreografii wybitnych artystów: Roberta Glumbka i Kevina O’Daya, która odbędzie się 2 lipca (kolejne przedstawienie premierowe 3 lipca).

Opis spektaklu „Świecie dziwny / Coming together”, Robert Glumbek, Kevin O’Day

Spektakl baletowy do piosenek Ewy Demarczyk, Marka Grechuty, Czesława Niemena, Frederica Rzewskiego

Wszyscy znamy te teksty, jest w nich taka siła, moc. Utwór „Dziwny jest ten świat, w którym mowa o tym, jak człowiekiem gardzi człowiek, można uznać jako kwintesencję tego, co obserwujemy na świecie (…) Zamknąłem ludzi w jednym pomieszczeniu. Zwykłych, normalnie ubranych… Niczym specjalnie się nie wyróżniają. Scenografia też jest dość oszczędna, bo chcę skupić się na międzyludzkich relacjach – ale zawiera sporo symboli. (…) Chciałbym, żeby wszystko skończyło się dobrze. Taką też mam nadzieję. Że wyjdziemy kiedyś  z konfliktów, dojrzejemy do akceptacji. „Że ludzi dobrej woli jest więcej” – jak śpiewał Niemen. Jestem idealistą. Wierzę w ludzi. Żyję na co dzień w Kanadzie, w kraju, w którym doszło do wielkich zmian. Każdy człowiek jest tam sobą, tym, kim chce być. Bez strachu wychodzi na ulicę, nie boi się, że coś złego go spotka za odmienność. Zatem tak, jest możliwe, że się zmienimy. W taki świat wierzę. Mam nadzieję, że uda mi się tym spektaklem dołożyć do tego swoją małą cegiełkę.

Fragmenty wywiadu z choreografem Robertem Glumbkiem

Muzyka: 

Pocałunki – wyk. E. Demarczyk, muz. Z. Konieczny, sł. M. Pawlikowska-Jasnorzewska / Karuzela z Madonnami – wyk. E. Demarczyk, muz. Z. Konieczny, sł. M. Białoszewski / Grande Valse Brillante – wyk. E. Demarczyk, muz. Z. Konieczny, sł. J. Tuwim / Niepewność – wyk. M. Grechuta, muz. J. Pawluśkiewicz, sł. A. Mickiewicz / Ocalić od zapomnienia, wyk. i muz. M. Grechuta, sł. K.I. Gałczyński / Dziwny jest ten świat – wyk., muz. i sł. Cz. Niemen / Baw się w ciuciubabkę – wyk. i muz. Cz. Niemen, sł. F. Walicki / Obok nas – wyk. Cz. Niemen, muz. W.S. Piętowski, sł. J. Odrowąż-Wiśniewski / Niepotrzebni – wyk. Cz. Niemen, muz. M.J. Zimiński, sł. M.P. Gaszyński

Projekt „Coming Together” opiera się na koncepcji dotyczącej realnego poczucia wspólnoty. Naszym zadaniem jest akceptacja faktu, iż jesteśmy częścią pewnej grupy. Czasem ludziom łatwo jest być razem, a czasem okazuje się to niemożliwe. Są osoby, z którymi nawiązujemy relacje lekko i bez trudu, ale spotykamy także ludzi, z którymi nie znajdujemy wspólnego języka. Współdziałanie nie zawsze się udaje. Wiemy jednak, że dążenie do zjednoczenia pozostaje najwyższą ludzką wartością. Ponadto, tworząc spektakl, pracujemy m.in. nad utworem Amerykanina o polskich korzeniach, sami będąc kreatywnymi przedstawicielami obu kultur: amerykańskiej i polskiej. Choreograficznie bazujemy zarówno na estetyce baletu współczesnego, jak i klasycznego. Nacisk na zróżnicowanie stylów tanecznych to zasługa samych tancerzy. Ta współpraca bardzo nas do siebie zbliżyła. Był to proces niezwykle osobisty zarówno dla choreografów, jak i dla tancerzy.
Fragment wypowiedzi choreografa Kevina O’Daya

Muzyka:

Coming Together, Attica – muz. Frederic Rzewski

Realizatorzy:

Inscenizacja i choreografia:  
Świecie dziwnyRobert Glumbek 
Coming TogetherKevin O’Day
Kierownictwo muzyczne Coming TogetherJerzy Wołosiuk
Scenografia i kostiumy Tijana Jovanović
Reżyseria świateł Dawid Karolak

Obsada:

Obsada ogólna 
Świecie dziwny 
 Nadine De Lumé / Stéphanie Nabet
 Aleksandra Głogowska / Aleksandra Januszak
 Emma McBeth / Nayu Hata
 Viridiana Hernandez Martinez / Chiara Belloni
 Julia Safin / Olga Kuźmina-Pietkiewicz
 Andrzej Śmiałek / Roger Bernad
 Jeppe Jakobsen / Piotr Nowak
 Pedro Rizzi Maciel / Yu Yamani
 Paweł Wdówka / Patryk Kowalski
Coming Together 
 Chiara Belloni / Emma McBeth
 Nayu Hata / Julia Safin
 Aleksandra Januszak / Aleksandra Głogowska
 Olga Kuźmina-Pietkiewicz / Nadine De Lumé
 Stéphanie Nabet / Viridiana Hernandez Martinez
 Roger Bernad / Jeppe Jakobsen
 Patryk Kowalski / Paweł Wdówka
 Piotr Nowak / Pedro Rizzi Maciel
 Yu Yamani / Andrzej Śmiałek
Orkiestra Opery na Zamku 
  
GłosKonrad Pawicki
  
DyrygentJerzy Wołosiuk
InspicjentKatarzyna Berowska

Projekt plakatu do premiery „Świecie dziwny / Coming together”: Agata Pełechaty na podstawie zdjęcia Ewy Podleckiej

Działalność Opery na Zamku w Szczecinie jest współfinansowana przy Wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. 

Komentarze
Udostepnij