Zapowiedzi

BALLADYNA – premiera w lubelskim Teatrze Osterwy

BALLADYNA

Premiera 10 maja 2024

Spektakl, w którym groteska i tragizm idą w parze hipnotyzując już od pierwszych scen.

Co zabawnego może przynieść „Balladyna” Juliusza Słowackiego?

Najnowsza interpretacja Jana Hussakowskiego to pigułka wiedzy, podana z humorem. Reżyser postawił sobie za zadanie przedstawienie klasyki z kanonu lektur w nowym świetle. Zainspirowany Susan Sontag, wykracza poza granice tradycyjnej interpretacji tekstu, jednak takie podejście, nie odbiera postaciom ich naturalnych kształtów. Utwór nie zmienia znaczenia, a odbiorca nie traci na treści podanej przez samego wieszcza. To przedstawienie pogłębia swój wyraz, wyostrza zmysły i przeżycia widza, jednocześnie przybliżając mu istotę dramatu.

Jak pisała Maria Janion, każde nowe sceniczne odczytanie „Balladyny” „skłania do ponownego zastanowienia się nad najwspanialszym w literaturze polskiej utworem – wcieleniem ironii tragicznej romantyzmu”. Historia opowiedziana w „Balladynie” dotyka tematów ludzkiej natury, takich jak miłość, zdrada, chciwość i pożądanie. Te uniwersalne motywy prowokują do dyskusji i głębokich przemyśleń. Jan Hussakowski znajduje w dziele paralele do problemów z jakimi mierzymy się dziś, od wojny po presję kapitalistycznego wzrostu. Odważnie przenosi klasykę Juliusza Słowackiego na nowy poziom, tworząc widowisko, niezwykle współczesne.

Przestrzeń sceny koncentruje się wokół ekranów projekcyjnych, które nie tylko odwołują się do tradycji płócien teatralnych z XIX wieku, ale także otwierają przestrzeń dla nowoczesnych form wyrazu, wpisując się w upodobania dzisiejszego odbiorcy. Przypisy, streszczenia i akcenty multimedialne stają się składowymi elementami spektaklu, tworząc niezwykłą dynamikę i angażując widza w ekscytującą podróż przez historię dramatu. Dążąc do intensywnej ekspresji scenicznej, aktorzy eksplorują fizyczność postaci, gestów i kostiumów, wykorzystując nowoczesne techniki aktorskie. Spektakl czerpie z kierunku teatru dalekowschodniego, łącząc inspiracje Artaudem, teatrem indonezyjskim, indyjskim kathakali, a także japońskimi formami.

Dla wytrawnych widzów będzie to przełamanie klasycznego wydania dramatu. Nowy obraz żalu i rozpaczy malowany uśmiechem i szyderą. Natomiast dla nowej publiki będzie to dobry początek teatralnej przygody. Przedstawienie poprzez swą lekkość zaprosi do tajemniczego świata za kurtyną i na długo nie wypuści obserwatorów ze swych objęć.

Poszukajmy wspólnie granicy, na której horror dotyka groteski. Wejdźmy do świata Słowian i odkryjmy konsekwencje, z którymi przyjdzie się zmierzyć bohaterom „Balladyny”.

Autor – Juliusz Słowacki

Reżyseria, adaptacja, opracowanie muzyczne – Jan Hussakowski

Adaptacja i dramaturgia – Andrzej Błażewicz

Scenografia i kostiumy – Agata Stanula

Reżyseria świateł i projekcje – Klaudia Kasperska

Inspicjentka – Klaudia Wierzchoń

Obsada

Balladyna – Kamila Janik

Wdowa/Goplana – Jolanta Rychłowska

Alina/Gralon/Kanclerz – Nina Biel (gościnnie)

Kirkor/Grabiec – Krzysztof Olchawa

Filon/Kostryn – Daniel Salman

Chochlik/Pustelnik – Witold Wieliński (gościnnie)

Skierka – Maciej Grubich

REPERTUAR

10 maja (piątek), godz. 18:00 | PREMIERA

11 maja (sobota), godz. 18:00

12 maja (niedziela), godz. 17:00

14 maja (wtorek), godz. 12:00 | PREMIERA SZKOLNA

16 maja (czwartek), godz. 18:00 | PREMIERA AKADEMICKA

17 maja (piątek), godz. 11:00 i 18:00

18 maja (sobota), godz. 18:00

19 maja (niedziela), godz. 18:00

CENY BILETÓW

20 zł – 115 zł

Szczegółowe informacje o rodzajach i cenach biletów dostępne są na stronie: https://www.teatrosterwy.pl/pl,0,s191,bilety.html

REZERWACJE I ZAKUP BILETÓW

Online na stronie www.bilety.teatrosterwy.pl

https://kicket.com/embedded/repertuar/20/spektakl/21925

Prosimy o rozważne zakupy. Bilety zakupione online nie podlegają zwrotowi.

W kasie biletowej teatru

wt.-pt. 13:00-19:00

sb.-nd. 16:00-19:00

Kasa Teatru

+48 81 532 42 46

+48 605 274 673

kasa@teatrosterwy.pl

mailowo i telefonicznie

Obsługa Widza

pn.-pt. 8:00-16:00

+48 81 532 44 36

+48 786 814 125

biuro@teatrosterwy.pl

Teatr prowadzi sprzedaż wejściówek w cenie 30 zł

Wejściówki można kupić w kasie teatru na 15 minut przed spektaklem. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Patroni medialni: Radio Lublin, TVP 3 Lublin, Spotted Lublin

______________

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie jest Instytucją Samorządu Województwa Lubelskiego wspólnie prowadzoną z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyrektor Redbad Klynstra-Komarnicki

BIOGRAMY TWORCÓW I AKTORÓW

Jan Hussakowski (reżyseria, adaptacja, opracowanie muzyczne)

Jan Hussakowski – uzdolniony aktor i reżyser teatralny, absolwent Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu oraz Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Zdobył uznanie za swoje spektakle, w tym „Antygonę w Nowym Jorku” realizowany w Teatrze Osterwy. Laureat nagrody INTERPRERTACJE 2022 za reżyserię słuchowiska „Samobójstwo samotności” w Teatrze Polskiego Radia. Nagrodzony za swoje osiągnięcia, Hussakowski kontynuuje eksplorację granic sztuki teatralnej, łącząc nowatorskie podejścia z tradycyjnymi formami.

Andrzej Błażewicz (adaptacja i dramaturgia)

Andrzej Błażewicz – doświadczony reżyser teatralny, dramatopisarz, prozaik i poeta, który wnosi bogate doświadczenie w interpretację literackich tekstów na scenę teatralną. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Jako reżyser debiutował Żydem Pałygi w 2018 roku w krakowskim Teatrze Bagatela. Jest finalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz IX i X edycji Metafor Rzeczywistości. Jego praca nad adaptacją „Balladyny” jest kontynuacją jego długiej kariery, w której przetwarzał dzieła literackie na język teatralny, zachowując ich esencję i głębię.

Agata Stanula (scenografia i kostiumy)

Agata Stanula – utalentowana scenografka, kostiumografka i projektantka tkanin. Absolwentka Wydziału Scenografii ASP w Warszawie. Jej prace cechuje dbałość o szczegóły oraz umiejętne wykorzystanie przestrzeni scenicznej i kostiumów do wspierania narracji i budowania atmosfery spektaklu. Wystawiała swoje prace na międzynarodowej wystawie Textile Art of Today (2021), VI Piotrkowskim Biennale Sztuki w Piotrkowie Trybunalskim (2021), oraz brała udział w konkursie Ożywienie w ekspozycji prac w Galerii Apteka Sztuki w Warszawie (2021).

Klaudia Kasperska (reżyseria świateł i projekcje)

Klaudia Kasperska – artystka multimedialna, reżyserka świateł, autorka wideoinstalacji. Absolwentka Wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Za pomocą światła i wizualizacji kształtuje przestrzeń sceniczną, dodając głębi i dramatyzmu każdej scenie. Działa jako VJ-ka pod pseudonimem WRUNIA.

Klaudia Wierzchoń (inspicjentka)

Klaudia Wierzchoń to doświadczona inspicjentka, która dba o płynność i ciągłość przedstawienia na scenie. Jej precyzja i profesjonalizm sprawiają, że każdy aktor i element scenografii działa harmonijnie, tworząc spójną całość.

Kamila Janik (Balladyna)

Kamila Janik – Absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (2019). Aktorka współpracuje z Teatrem Osterwy od 2022 roku, wystąpiła między innymi w takich spektaklach jak: “Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, “Nowy wspaniały świat”, “Diabelski młyn”, “Ciężkie czasy”, “Czego nie widać”, ”Między światami. Dybuk. Esej sceniczny”, “jak płakać w miejscach publicznych”. Urodzona w Lublinie, była związana z Teatrem Panopticum, ATW Jerzego Turowicza i Sceną Prapremier InVitro „Dintojra”. Jej bogate doświadczenie obejmuje również studia judaistyczne oraz udział w licznych czytaniach performatywnych, produkcjach filmowych i serialach. Jej wszechstronność artystyczna oraz oddanie sztuce czynią ją niezwykle cenioną postacią w polskim środowisku teatralnym.

Jolanta Rychłowska (Wdowa/Goplana)

Jolanta Rychłowska – ukończyła wrocławski wydział zamiejscowy PWST w Krakowie, rozpoczynając swoją karierę artystyczną w roku 1988 w Teatrze im. J. Osterwy. W latach 1992-93 występowała w Teatrze Muzycznym. Od roku 1993 związana jest na stałe z Teatrem im. J. Osterwy w Lublinie, gdzie zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia za swoje niezwykłe talenty aktorskie, takie jak Wojewódzka Nagroda Teatralna, Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego, Odznaka “Zasłużony Działacz Kultury”, Brązowy Krzyż Zasługi oraz liczne dyplomy uznania od wojewodów i marszałków. W 2004 roku otrzymała Złotą Maskę za rolę Księżnej Himalaj w „Operetce” Gombrowicza, a w 2012 roku uhonorowano ją nagrodą Złotej Maski za wybitną kreację królowej Małgorzaty w spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda”. W 2013 roku uhonorowana Brązowym Medalem Prezydenta RP „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. W 2019 roku została nagrodzona za rolę Joli w spektaklu „Kowboje” na XIX Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu.

Nina Biel – gościnnie (Alina/ Gralon/ Kanclerz)

Nina Biel – ambitna studentka wydziału aktorskiego na Akademii Sztuk Teatralnych – Filia we Wrocławiu, która pragnie zgłębiać tajniki sztuki teatralnej i rozwijać swoje aktorskie umiejętności. Zafascynowana światem teatru od najmłodszych lat, postanowiła podążać ścieżką aktorstwa, aby móc wyrażać swoje emocje i przekazywać przesłania poprzez sztukę sceniczną.

Krzysztof Olchawa (Kirkor/ Grabiec)

Krzysztof Olchawa – ukończył Państwową Wyższą  Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Z Teatrem Osterwy związany jest od 2004 roku. W 2007 roku otrzymał Złotą Maskę za rolę Parfiena Rogożyna w “Idiocie” Dostojewskiego.

Daniel Salman (Filon/ Kostryn)

Daniel Salman – absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Znany zarówno ze sceny Teatru im. J. Osterwy w Lublinie jak i z wielu popularnych filmów i seriali: „Kobiety Mafii 2”,  „Barwy szczęścia”, „Dziewczyny ze Lwowa” czy ”Na Wspólnej”. Dwukrotnie wyróżniony Nagrodą Kulturalną Województwa Lubelskiego. Laureat Złotej Maski 2019 za rolę tytułową w spektaklu „Pinokio”. Obecnie nominowany do Nagrody Artystycznej Miasta Lublin za 2023 rok za sceniczną adaptację “Sonaty Kreutzerowskiej” Lwa Tołstoja.

Witold Wieliński – gościnnie (Chochlik/Pustelnik)

Witold Wieliński – W 1991 ukończył studia na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Aktor znany zarówno z ról serialowych jak i filmowych. Współpracował z takimi reżyserami jak: Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, Wojciech Smarzowski, Jerzy Gruza, Maciej Pieprzyca.

Maciej Grubich (Skierka)

Maciej Grubich – w roku 2018 ukończył studia na Wydziale Aktorskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, w tym samym roku rozpoczął współpracę z Teatrem Osterwy. Rok później otrzymał Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego.

fot. B. Smolak

Komentarze
Udostepnij