Zapowiedzi

„Balladyna” – premiera w olsztyńskim Teatrze Jaracza

„Balladyna” Juliusza Słowackiego – i wszystko jasne? Otóż nie.
Po najnowszej realizacji dzieła romantycznego wieszcza w Teatrze Jaracza w Olsztynie można spodziewać się wszystkiego, ale nie lekturowej ramoty. Spektakl reżyseruje Jarosław Kilian, dyrektor warszawskiego Teatru Lalka, dobrze już znany olsztyńskiej publiczności. Przygotował w Teatrze Jaracza wciąż obecną na afiszu familijną „Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze” według Bolesława Leśmiana oraz opartą na tekstach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Jeszcze bardziej Zieloną Gęś”. Jednak nowe przedstawienie nie będzie przypominać poprzednich.
Artysta, który po „Balladynę” sięga po raz czwarty (poprzednio realizował ją m.in. w warszawskich teatrach Powszechnym i Polskim), zapowiada też całkiem inne odczytanie arcydzieła Słowackiego, odległe od pastelowo baśniowych klimatów, z jakimi kojarzymy jego inscenizacje.
Wracam do „Balladyny”, bo jest na nią dzisiaj wyjątkowy czas – opowiada Jarosław Kilian. – W tej sztuce znajdziemy i kryminał, i horror, i dramat historyczny, i coś z Szekspira, i cudowność zmieszaną z grozą zatopioną w prasłowiańskich wątkach, wiele ludowości, a nawet coś z komedii absurdu. Wiele konwencji, wiele przeciwieństw, wiele sprzecznych emocji. Dramat idealny na naszą rozchwianą, nieposklejaną, porozbijaną na kawałki współczesność. Kluczem do spektaklu będą słowa Goplany „poplątałam ludzkie losy”. Chcę opowiadać o chaosie świata, o jego rozpadzie – mówi Kilian. – Szykuje się wierne Słowackiemu, ale raczej gorzkie przedstawienie. W warstwie wizualnej jego esencją będzie drapieżne i ironiczne malarstwo Jarosława Modzelewskiego. Muzykę tworzy Adam Walicki. To nasze pierwsze spotkanie i bardzo się z niego cieszę – dodaje reżyser.
W roli tytułowej zobaczymy Alicję Parczewską.

W inscenizacji Jarosława Kiliana wykorzystane zostały obrazy Jarosława Modzelewskiego.

Jarosław Modzelewski (ur. 1955) -Jarosław Modzelski – jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów- malarz, ilustrator, grafik, plakacista, wybitny przedstawiciel polskiego malarstwa figuratywnego, pedagog. W 1980 roku obronił dyplom z malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Stefana Gierowskiego, gdzie później prowadził pracownię. Był współzałożycielem Gruppy, z którą wystawiał przez blisko dziewięć lat od 1983 roku. Jest uważany za jedną z głównych postaci „Ekspresji lat 80.”. W latach 1986-89 tworzył obrazy figuralne, których forma odpowiadała zasadom realizmu. Modzelewski uważa, że lata 90. były najważniejszymi w jego twórczości. Wówczas wspólnie z Markiem Sobczykiem, prowadził prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. Od 1997 roku artysta operuje temperą, porzucił technikę malarstwa olejnego. Otrzymał Paszport „Polityki” za rok 1998 i jest laureatem Nagrody im. Jana Cybisa (2004).

Premiera: 26-04-2024

Spektakl rekomendowany dla Widzów od 12 roku życia.

autor: Juliusz Słowacki

reżyseria, adaptacja, scenografia: Jarosław Kilian

kostiumy: Dorothée Roqueplo

muzyka: Adam Walicki

choreograf: Jacek Przybyłowicz

inspicjentka/suflerka: Agata Żuczkowska

W inscenizacji Jarosława Kiliana wykorzystane zostały obrazy Jarosława Modzelewskiego.

Czas trwania: 3 h 10′ z antraktem

Komentarze
Udostepnij