Zapowiedzi

„Bartek Warzecha / Przedstawienia”. Premiera artbooka

28 czerwca nakładem Wydawnictwa Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ukaże się artbook „Bartek Warzecha / Przedstawienia”.

Książka fotograficzna Bartka Warzechy – zwycięzcy II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, którą oddamy w ręce czytelników i czytelniczek, to efekt kilkunastomiesięcznych prac zespołu w składzie: Bartek Warzecha (fotografie), Rafał Milach (edycja i sekwencja fotografii), Ania Nałęcka-Milach (projekt graficzny), Agnieszka Kubaś (redaktor prowadząca), Monika Krawul (korekta), Joanna Biernacka-Płoska (koordynatorka Konkursu Fotografii Teatralnej, w ramach którego ukazuje się artbook). Wyborowi zdjęć towarzyszy esej Łukasza Zaremby oraz wiersz Małgorzaty Lebdy.

Flamandzki matematyk i geograf, prekursor współczesnej kartografii Gerardus Mercator wydał swój „Atlas” pod koniec XVI wieku. Od tamtej pory suma wizualnych reprezentacji przestrzeni funkcjonować będzie pod nazwą „atlas”. Mogą dziwić te odległe asocjacje, ale to właśnie o atlasie powinniśmy myśleć, trzymając w ręku książkę fotograficzną „Bartek Warzecha / Przedstawienia” – opowieść o świecie, zbudowaną na wzór teatru i z teatralnej materii. Jest to jednak atlas, który – w układzie Rafała Milacha – świadomie podważa dominujące narracje i strategie obrazowania teatru, który staje się próbą wizualizacji i zrozumienia wszechświata oraz teatru właśnie. Opowieść Bartka Warzechy zaczyna się bowiem nie tylko wśród gwiazd i na księżycu, ale też wśród dekoracji i za kulisami. Między jednym a drugim nie ma sprzeczności. Mapa nie udaje tu ściśle wytyczonego terytorium. Gdzie jest granica między sceną a resztą mechanizmu teatru? Gdzie zaczyna, a gdzie kończy się teatr? Co jest kluczowe w jego doświadczaniu? Co najistotniejsze w przedstawieniach i w przedstawianiu teatru? Pytania te są tematem fotografii Bartka Warzechy i zasadą kompozycji całego albumu-atlasu, którego ambicje nie ustępują marzeniom najstarszych filozofów, kosmologów czy kartografów świata.

– Agnieszka Kubaś28 czerwca o godz. 19:00 zapraszamy do Instytutu na spotkanie autorskie z udziałem fotografa i twórców albumu. Podczas spotkania porozmawiamy między innymi o tym, jakie jakości i narracje artbook wydobywa ze zdjęć Bartka Warzechy, jaki teatr wyłania się z takiej formy prezentacji, co było największym wyzwaniem podczas prac nad książką? W rozmowie wezmą udział twórcy oraz zaproszeni przez nich goście, a poprowadzi ją Joanna Biernacka-Płoska.   Na wydarzenie obowiązują bezpłatne zaproszenia do pobrania ze strony IT oraz w serwisie GoOut.net. Bedzie je można obejrzeć także na specjalnych ekranach ustawionych w kawiarni Instytutu Teatralnego oraz w mediach społecznościowych IT – Facebooku i YouTube.   Wydawnictwo można kupić tylko za pośrednictwem strony internetowej księgarni „Prospero”. Nakład wydawnictwa: 500 egzemplarzy.

Fotografie: Bartek Warzecha Esej: Łukasz Zaremba Wiersz: Małgorzata Lebda Edycja i sekwencja fotografii: Rafał Milach Projekt graficzny książki: Ania Nałęcka-Milach Redaktor prowadząca i redakcja: Agnieszka Kubaś Tłumaczenie eseju: Jan Szelągiewicz Tłumaczenie wiersza: Elżbieta Wójcik-Leese Korekta tekstu polskiego: Monika Krawul

Komentarze
Udostepnij