Zapowiedzi

Baśń o naturze w łódzkim Teatrze Chorea

Nowy spektakl Teatru Chorea będzie próbą osobistego zdefiniowania relacji z naturą oraz przyszłości w obliczu nieuchronnie zbliżającego się końca znanego nam świata. Premiera 6 października w Fabryce Sztuki.

Zespół Międzypokoleniowej Grupy Teatrlnej CHOREA, prowadzony przez kolektyw twórczy – Janusza Adama Biedrzyckiego, Magdalenę Paszkiewicz oraz Wiktora Moraczewskiego, zbliża sę do końca pracy nad spektaklem „Eden. Baśń sceniczna w kilku obrazach”. Premierowe pokazy odbędą 6 i 7 października, o godz. 19.00 na scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi. Zaraz po łódzkiej premierze, zespół wyruszy w trasę i zaprezentuje spektakl w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu (9 października), Centrum Kultury w Lublinie (15 października) oraz krakowskim Teatrze KTO (29 października).

Eden. Baśń sceniczna w kilku obrazach” jest spojrzeniem różnych pokoleń na osobiste relacje z naturą. Formuła baśni scenicznej pozwala pokazać współczesne poczucie zagubienia, utraty kontaktu z samym sobą, doświadczania nieokreślonej tęsknoty, ale też poszukiwanie i odzyskiwanie harmonii, wyciszenia.

Zależy nam, by nie poprzestawać na rozpoznawaniu tego, co negatywne, lecz by stworzyć możliwość przeżywania afirmacji – zapewnia Janusz Adam Biedrzycki, reżyser spektaklu.

Spektakl jest zaproszeniem do wyprawy w przestrzeń ogrodu, gdzie zmysły na nowo zamieszkają wśród zielonych traw, szumiących drzew, by odnaleźć ukojenie. Ogród, mimo tego, że tworzony przez człowieka, jest przestrzenią gdzie możemy odczuwać i doświadczać współistnienia z naturą. Sensualne doznanie ogrodu jest w istocie spotkaniem z przyrodą

i z samym sobą. Może też otwierać na relacje z drugim człowiekiem. Budując „Eden”, twórcy sięgnęli po osobiste opowieści uczestników projektu, a także odwołali się do różnych kontekstów kulturowych: japońskiej sztuki kąpieli leśnych shinrin-yoku, czy rozważań filozofów i ekologów. Kostiumy i scenografia powstały w duchu zero waste i upcyclingu.

Międzypokoleniowa Grupa Teatralna CHOREA działa od 2020 roku i powstała z połączenia dwóch grup działających w Teatrze CHOREA – młodzieżowej oraz senioralnej. Do grupy przynależą osoby z różnych środowisk, o różnorodnym doświadczeniu, w zróżnicowanym wieku i o odmiennych temperamentach. Międzypokoleniowy dialog, wieloaspektowość działań, wzajemna inspiracja, przełamywanie barier, lęków i stereotypów towarzyszą grupie przy wspólnej pracy.

Czterdzieści kilka lat pracy z ludźmi, oczekiwana emerytura, radość… połączona
z niepewnością. Co dalej? Pojawiła się szansa, a nawet ratunek: Teatr CHOREA w Łodzi stworzył teatralną grupę senioralną, którą połączono z równolegle działająca grupą młodzieżową. Odtąd tworzymy oryginalną całość, gdzie roli nie odgrywa wiek, lecz wzajemna chęć tworzenia, spotkania się z naszymi doświadczeniami, punktami widzenia i jakże odmiennymi perspektywami. To piękny czas wspólnego przenoszenia się w nieosiągalne do tej pory przestrzenie. Spektakl „Eden” porusza… To nie tylko moja historia, to nie tylko mój niepokój. Praca nad nim pogłębia refleksje nad światem, jego teraźniejszością i przyszłością, nad tym dokąd zmierzamy jako ludzkość
– mówi Lucyna Przybylska, aktorka spektaklu.

W swojej aktywności teatralnej grupa sięga po tematy, które bezpośrednio dotyczą wszystkich jej członków i członkinie, odwołując się do tego, co wspólne, zespołowe. Jednocześnie prowadzący grupę dbają o indywidualny rozwój każdego z uczestników. Grupa w 2021 roku przygotowała plenerowy performans „Sekundowa wspólnota”, a w 2022 roku zrealizowała swój pierwszy spektakl „Złota nić”.

Twórcy: Międzypokoleniowa Grupa Teatralna CHOREA

Reżyseria, choreografia, dramaturgia: Janusz Adam Biedrzycki, Magdalena Paszkiewicz, Wiktor Moraczewski

Scenariusz: zespół Międzypokoleniowej Grupy Teatralnej CHOREA

Kostiumy i scenografia: Kinga Kubiak

Muzyka: Tymoteusz Karaś-Tęcza

Przygotowanie wokalne: Anna Przybyt

Współpraca dramaturgiczna: Katarzyna Wielechowska

Współpraca choreograficzna: Michał Rudkowski

Współpraca warsztatowa: Agnieszka Boruta

Realizacja światła: Adam Zamana

Realizacja dźwięku: Marcin Dobijański

Producent: Wiktor Moraczewski

Asystentka producenta: Cecylia Trafas

Obsada: Lucyna Przybylska, Halina Kaczorowska, Jolanta Szadkowska, Natalia Arabska, Zofia Kędra, Grażyna Kołtonik, Magdalena Knyt, Kamila Biedrzycka, Iga Kwintkiewicz, Lilianna Filipczak, Barbara Iżeli, Alicja Kaźmierska, Cecylia Trafas

Czas trwania: 60 min. (bez przerw)

Wiek widzów: 7+

Wstęp: bezpłatny, ilość miejsc jest ograniczona
Rezerwacja miejsc: teatrchorea@gmail.com, +48 506 103 207

Komentarze
Udostepnij