Zapowiedzi

„Bezimienny/Nieznany” – kwietniowa premiera w łódzkim Teatrze Pinokio

„Bezimienny/Nieznany”

Spektakl „Bezimienny/Nieznany” opowiada o trudach migracji, do której zostali zmuszeni przez los bezimienni bohaterowie. Oglądając spektakl widz towarzyszy im w długiej podróży do miejsca mającego być ich nowym, ale niekoniecznie wymarzonym domem. Ta długa, niebezpieczna podróż to nie tylko życie na walizkach, życie tymczasowe, bez pewnego jutra. To także nieraz jedyny sposób na rozwiązanie problemów egzystencjalnych, z którymi borykają się w ukochanej ojczyźnie. Spektakl w sugestywny sposób opowiada o poszukiwaniu bezpiecznej przystani w niepewnym (materialnie, bytowo) świecie, w którym często trzeba poświęcić cały swój dobytek i przeszłość, aby mieć jakąkolwiek przyszłość dla siebie samego i najbliższych.

Cała historia tułaczy opowiedziana została praktycznie bez słów. Pomysłodawca spektaklu – Łukasz Batko wykorzystał bowiem tak wiele technik lalkarskich i tyle możliwości kreowania historii za pomocą scenografii, że jakikolwiek komentarz odautorski jest tu praktycznie zbędny. Ten teatr wizualny i fizyczny operuje bogactwem dźwięku i obrazu oddziałującym pośrednio na wyobraźnię widza. A przy tym pobudza do samodzielnej interpretacji tego spektaklu, w którym wszystko jest płynne dosłownie i metaforycznie, w ciągłym ruchu. Trzymając w dłoni bilet podróżny widzowie sami zdecydują o przebiegu historii, która zostanie im opowiedziana. Każdy pokaz jest unikatowy i jednorazowy również za sprawą muzyki tworzonej na żywo przy pomocy instrumentów muzycznych i przedmiotów codziennego użytku. Czy udasz się w daleką podróż z bezimiennymi bohaterami i wyruszysz z nimi gdzieś, w nieznane?

„Bezimienny/Nieznany” powstał z inspiracji serią „Wojny dorosłych, historie dzieci”, powieścią graficzną „Przybysz” Shauna Tana, „Wędrówką Nabu” Jarosława Mikołajewskiego oraz wspomnieniami emigrantów. Spektakl został zrealizowany w ramach stypendium Młoda Polska 2020 finansowanego ze środków MKiDN.

Premiera: 10 kwietnia 2021 r.

Twórcy:

Pomysł i realizacja: Łukasz Batko

Opieka artystyczna: Magdalena Miklasz

Muzyka: Łukasz Batko

Scenografia: Anna Adamiak, Radosław Pacholczyk, Aleksandra Batko, Masza Lesiak-Batko,

Żaneta Małkowska, Łukasz Batko

Lalki: Justyna Bernadetta Banasiak

Kostiumy: Renata Batko

Wizualizacje: Piotr Osak

Plakat: Monika Kryszczyńska i Piotr Osak

Ilustracje: Marta Kazimierczak

Obsada:

Aleksandra Batko

Masza Lesiak-Batko

Żaneta Małkowska

Łukasz Batko

Czas trwania: 60 minut

Kategoria wiekowa: 13+

Projekt powstał w wyniku współpracy grupy Gra/nice i Teatru Pinokio

Komentarze
Udostepnij