Zapowiedzi

„Białe małżeństwo” wrocławskiego Teatru Polskiego online

W najbliższy weekend, 17 i 18 kwietnia Teatr Polski zaprasza na streaming spektaklu „Białe małżeństwo” w reż. Martyny Łyko.

To jedna z bardziej kontrowersyjnych sztuk Tadeusza Różewicza i choć napisana w ubiegłym stuleciu, wraz z emancypacją kolejnych pokoleń wciąż zyskuje na aktualności. W realizacji Martyny Łyko spektakl przyjmuje wyraźnie kobiece spojrzenie, bo w obsadzie znalazły się wyłącznie kobiety, aktorki oglądamy również w rolach męskich. Narrację w spektaklu prowadzą dorastające Bianka i Paulina. Dziewczyny poznają świat swoich emocji, próbują odnaleźć własną tożsamość i zrozumieć budzącą się w nich seksualność. Oczami dojrzewających kobiet obserwujemy rodzinny dom, a w nim: relacje władzy, ukute układy, zależności i konwenanse, a przede wszystkim ludzi zamkniętych w genderowo uwarunkowanych nakazach społecznych. Postawy te budzą niepokój i niezrozumienie młodych w kontekście namiętności i pragnień, które nierozumiane lub ukryte miotają ich bliskimi. Spektakl odszyfrowuje Różewiczowską inspirację życiorysami polskich emancypantek na drodze do równości, a w intencji realizatorów również narodzin i kształtowania się podmiotowości w każdej i w każdym z nas.

W obsadzie zobaczymy: Aleksandre  Chapko jako Biankę, Beatę Śliwińską jako Paulinę, Bożenę Baranowską jako Matkę, Agatę Skowrońską jako Ciotkę, Jolantę Zalewską jako Ojca, Monikę Bolly jako Dziadka, Iwonę Kucharzak – Dziudę jako Beniamina i Katarzynę Baran jako Kucharcię.

Spektakl ten zakwalifikował się do VII edycji Konkursu „Klasyka Żywa” Instytutu Teatralnego. Najważniejszym celem Konkursu „Klasyka Żywa” jest wzmocnienie zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą posiadającą potencjał sceniczny i mogącą stać się przedmiotem twórczej reinterpretacji i dialogu z dzisiejszymi odbiorcami.

Sobota, 17 kwietnia 2021 o godz. 19.00
Niedziela, 18 kwietnia 2021 o godz. 17.00

bilety można nabyć poprzez naszą stronę: www.teatrpolski.wroc.pl/repertuar/

link do wydarzenia online: https://live.teatrpolski.wroc.pl/
szczegółowe informacje o spektaklach: https://www.teatrpolski.wroc.pl/przedstawienie/…

Zapraszamy

Komentarze
Udostepnij