Zapowiedzi

„Biedermannowie” – premiera w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Anna Wakulik
„Biedermannowie”
Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia, kostiumy, reżyseria światła: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Nenko
Obsada: Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Karolina Kleniewska, Monika Kępka, Karolina Łukaszewicz, Filip Jacak, Jakub Kotyński, Artur Majewski, Adam Marjański, Kamil Suszczyk, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki

Jaką tajemnicę kryje historia łódzkiej rodziny Biedermannów? Co wydarzyło się w gabinecie fabrykanta Bruno Biedermanna w 1945 roku? Dlaczego jego córka Maryla została uwięziona? Zapraszamy na prapremierę sztuki Anny Wakulik w reżyserii Adama Orzechowskiego. Inspiracją dla Wakulik jest łódzka, fabrykancka rodzina Biedermannów – szczególnie postać Brunona Biedermanna (ostatniego właściciela rodzinnych zakładów przy ulicy Kilińskiego w Łodzi) oraz jego córki, Maryli – polskiej działaczki niepodległościowej.

– Biedermannowie budowali i współtworzyli nasze miasto – mówi Ewa Pilawska. – Bohaterami tej historii będą między innymi Bruno Biedermann, jego żona Luise oraz ich córka Maryla, niezwykła postać. Bruno, starannie wykształcony fabrykant, uchodził za propolskiego – zarzucano mu nawet, że lepiej traktuje polskich robotników niż niemieckich. Maryla Biedermann w niezwykły sposób zapisała się w historii Łodzi i Polski. W  czasie drugiej wojny światowej działała w Armii Krajowej i w konspiracji przeciwko nazistom. Zginęła tragicznie razem ze swoją rodziną w momencie wkroczenia Armii Czerwonej do Łodzi w 1945 roku. To historia, którą chcemy opowiedzieć, aby przypomnieć historię kolejnej niezwykłej łodzianki – kobiety, dla której godność i ideały były najważniejsze – podkreśla dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.

– Śmierć Brunona Biedermanna i jego żony Luise oraz córki Maryli można interpretować na wiele sposobów – najciekawszym, bo żywym i dzisiaj, wydaje się piętrowy konflikt tożsamości w tych ludziach i pomiędzy nimi. Kim jestem w oczach innych, kim jestem w swoich oczach? Jak określam siebie? Kim chciałbym być, za kogo chciałbym być uważany: za ofiarę czy oprawcę? – pyta Anna Wakulik. – Biedermannowie podkreślali swoje przywiązanie do polskości: Maryla wydaje się być „przodowniczką polskości”, osobą zaangażowaną w walkę z okupantem niczym neofita. Jednocześnie walczy z sobą samą […]. Brunon publicznie podkreśla swoją polskość, jednocześnie w momencie zagrożenia podpisuje Volkslistę – a konsekwencje tego wydarzenia w zetknięciu z nadchodzącą armią rosyjską budzą w nim strach, który popycha go do użycia rewolweru. […] – podkreśla Wakulik.

24 maja g. 19:00  Duża Scena PRAPREMIERA

Spektakl rekomendowany dla widzów powyżej 16. roku życia. 
W spektaklu wykorzystywane są wyroby tytoniowe. 

W sobotę 25 maja 2024 o 10:00 osoby, które kupiły bilety na spektakl, zapraszamy na oprowadzanie po Pałacu Biedermannów, które poprowadzi dr Dariusz Klemantowicz. Oprowadzanie odbywa się dzięki współpracy z Uniwersytetem Łódzkim – Partnerem prapremiery. Przyjmujemy zapisy. W oprowadzaniu może wziąć udział 30 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń (prosimy o przesłanie maila na adres bilety@powszechny.pl).

Zdjęcie rodziny Biedermannów pochodzi z prywatnych zbiorów Pana Karola Biedermanna.

Komentarze
Udostepnij