Zapowiedzi

Big Bang – wrześniowa premiera w warszawskim Och-Teatrze

Andrzej Kondratiuk

BIG BANG

W jednej z niczym niewyróżniających się polskich wsi na Mazowszu ląduje w nocy statek kosmiczny. Zaskoczeni mieszkańcy czują się zaszczyceni faktem, że przybysze z kosmosu wybrali właśnie ich miejscowość. Postanawiają zatem przywitać gości najgodniej jak tylko potrafią: zakładają odświętne ubrania, sprzątają, a na suto zastawionym stole ląduje m.in. skrzynka wódki i najlepsze potrawy. Tak zaczynają się zakrapiane alkoholem nocne Polaków rozmowy o: życiu, śmierci, seksie, kosmitach i o kondycji ludzkości. Bohaterowie wygłaszają swoje przemyślenia na temat współczesnego świata i gatunku ludzkiego.

Tekst napisany został początkowo jako sztuka teatralna z elementami science fiction, którą potem twórcy zaadaptowali na potrzeby filmu. I tak w 1989 roku powstał kultowy BIG BANG Andrzeja Kondratiuka, a cytaty z dialogów zyskały rangę prawd absolutnych. Prawd o naturze i przywarach nas, Polek i Polaków.

Spektakl dotyka ważnych zjawisk aktualnej rzeczywistości: mnożących się globalnych teorii spiskowych, zagubienia ludzi w zrozumieniu skomplikowanych mechanizmów rzeczywistości, potrzebie godności i uznania, stając się refleksją nad naszymi rodzimymi przywarami.

Od powstania tekstu minęło 30 lat. W międzyczasie wiele się wydarzyło i zmieniło: staliśmy się częścią Europy, statystycznie jesteśmy lepiej wykształceni, mamy nieograniczony dostęp do źródeł wiedzy, etc. Najwyższy czas na ponowną refleksję i nową interpretację, bo... stół się, kurna, kończy tu. A gdzie się kończy kosmos?

W spektaklu w reżyserii Piotra Ratajczaka zobaczymy Izabelę Dąbrowską, Joannę Król, Ilonę Ostrowską, Wojciecha Chorążego, Marcina Gawła, Andrzeja Konopkę, Sławomira Packa oraz Michała Żurawskiego.

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Reżyseria: Piotr Ratajczak Scenografia i reżyseria światła: Marcin Chlanda
Kostiumy: Grupa MIXER
Plastyka ruchu: Arkadiusz Buszko
Muzyka: Tomasz Lewandowski
Producentka wykonawcza i asystentka reżysera: Klaudia Błazik
Asystentka ds. scenografii i kostiumów: Małgorzata Domańska
Konsultacje instrumentalne (saksofon): Jarek Kaczmarczyk
Realizacja światła: Waldemar Zatorski
Realizacja dźwięku: Michał Cacko
Obsada:
Hela Wrońska, gospodyni – Izabela Dąbrowska
Baśka – Joanna Król
Zosia, sklepowa – Ilona Ostrowska
Kazimierz, pastuch – Wojciech Chorąży
Stasiek Skrzypek – Marcin Gaweł
Naukowiec – Andrzej Konopka
Mietek Wroński, gospodarz – Sławomir Pacek
Janek – Michał Żurawski


Data premiery: 10 września 2021

Komentarze
Udostepnij