Zapowiedzi

Bilety na musical „RENT” w Krakowie od jutra w sprzedaży

Musical, który otworzył nowy rozdział w historii Broadwayu.

„RENT” to rewolucyjny musical Jonathana Larsona, który opowiada historię grupy młodych,  ekscentrycznych ludzi, którzy na przełomie lat 80. i 90. walczą o swoje marzenia i uznanie w samym  sercu nowojorskiego East Village, mierząc się na co dzień z biedą, wykluczeniem i uzależnieniami. Przełomowa historia o pokoleniu, które nie boi się miłości na deskach Krakowskiego Teatru VARIETE  od 7 grudnia 2024 r. Bilety trafią do sprzedaży już 9 maja 2024 r.

„RENT” jest hołdem dla współczesnej bohemy, która stawia kreatywność, indywidualność
i niezależność ponad materialnymi korzyściami i dla której miłość jest najważniejszą miarą życia. Mimo  że akcja umiejscowiona jest w konkretnym momencie w historii, to dzięki uniwersalnym tematom, społecznej świadomości, różnorodności postaci oraz emocjonalnej głębi utworów, musical rezonuje
z wieloma pokoleniami widzów.

„RENT” miał swoją premierę w New York Theatre Workshop 25 stycznia 1996 roku, mimo że jego  autor, Jonathan Larson, zmarł niespodziewanie w noc poprzedzającą to wydarzenie. Już kilka miesięcy  później, w związku z olbrzymim zainteresowaniem, został przeniesiony na deski broadwayowskiego  Nederlander Theatre, gdzie grany był nieprzerwanie przez 12 lat. Spektakl otrzymał Nagrodę Pulitzera w dziedzinie dramatu, cztery Nagrody Tony, w tym w kategorii Najlepszy Musical oraz sześć nagród  Drama Desk Award. „RENT” doczekał się adaptacji scenicznych w wielu krajach na całym świecie,  również w Polsce. 

Premiera musicalu „RENT” odbędzie się w Krakowskim Teatrze VARIETE 7 grudnia 2024 roku. Za  reżyserię oraz inscenizację odpowiedzialny jest Jakub Wocial, laureat Teatralnej Nagrody im. Jana Kiepury  w kategorii „Najlepszy Wokalista Musicalowy” w 2018 roku, który ma na swoim koncie m.in. reżyserię  rock opery „Jesus Christ Superstar” czy widowiska muzycznego z największymi przebojami grupy  Queen „Rapsodia z Demonem”. Współreżyserem, inscenizatorem oraz choreografem widowiska jest Santiago Bello, pochodzący z Hiszpanii tancerz i choreograf, zdobywca Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury  dla najlepszego tancerza musicalowego w 2019 roku oraz autor choreografii do takich spektakli jak „Jesus Christ Superstar”, „Rapsodia z Demonem”, „Kobiety na skraju załamania nerwowego” czy „Broadway Exclusive”. Zespół muzyczny poprowadzi Marta Zalewska, wokalistka, kompozytorka,  autorka tekstów i multiinstrumentalistka, zwyciężczyni konkursu Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu w 2016 roku, laureatka konkursu Czwórki Polskiego Radia „Wydaj płytę z Będzie  Głośno”, dzięki której ukazał się jej debiutancki album oraz laureatka konkursu „Męskie Granie Young” w 2019 roku. Kostiumy i scenografię przygotuje Dorota Sabak-Ciołkosz, scenografka, stylistka  i charakteryzatorka, która w 2019 roku otrzymała Teatralną Nagrodę im. Jana Kiepury w kategorii  „Najlepsze Kostiumy” do musicalu „Koty”.

Bilety oraz więcej informacji dostępne na stronie www.teatrvariete.pl bądź w kasie Teatru. W celu  rezerwacji miejsc prosimy o kontakt z Biurem Organizacji Widowni (mail: teatr@teatrvariete.pl /  organizacja.widowni@teatrvariete.pl, tel. 535 300 108 / 534 801 118 bądź Kasą Teatru (mail:  kasa@teatrvariete.pl, tel. 12 442 78 02).

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Twórcy

Muzyka i libretto:
Jonathan Larson

Aranżacje muzyczne: Steve Skinner

Oryginalna koncepcja / dodatkowe teksty: Billy Aronson

Nadzór muzyczny i dodatkowe aranżacje: Tim Weil

Dramaturg: Lynn Thomson

Reżyseria i inscenizacja: Jakub Wocial, Santiago Bello

Choreografia: Santiago Bello

Kierownictwo muzyczne: Marta Zalewska

Kostiumy i scenografia: Dorota Sabak-Ciołkosz

RENT został pierwotnie wyprodukowany w Nowym Jorku przez New York Theatre Workshop, a na  Broadwayu przez Jeffreya Sellera, Kevina McColluma, Allana S. Gordona i New York Theatre  Workshop.

Prezentowane w porozumieniu z Music Theatre International www.mtishows.eu.

Komentarze
Udostepnij