Zapowiedzi

Biografia współtwórców polskiej szkoły ilustracji

Teresa Wilbik i Janusz Stanny w królestwie ilustracji

premiera podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie (23-26 maja)

tytuł dostępny w sprzedaży na terenie całego kraju od 4 czerwca

Bogato ilustrowana, zawierająca około siedmiuset grafik, okraszona wspomnieniami i anegdotami biografia jednych z najznakomitszych polskich powojennych ilustratorów autorstwa ich córki Katarzyny Stanny. Książka ukazuje twórców na tle całej epoki polskiej kultury i sztuki.

Janusz Stanny, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i równie utalentowana Teresa Wilbik wywarli silny wpływ na polską sztukę ilustracji XX wieku. Oboje ukończyli Wydział Grafiki warszawskiej ASP w barwnych latach 60., kiedy to polska szkoła plakatu torowała drogę polskiej sztuce ilustracji. Oba nurty należą do najważniejszych zjawisk artystycznych w PRL-u, zarówno plakat, jak i ilustracja na Zachodzie wiele zawdzięczają polskiej szkole.

Dorobek Janusza Stannego i Teresy Wilbik obejmuje w sumie blisko trzysta zilustrowanych książek i okładek, ogromny zbiór kilkuset rysunków satyrycznych i tekstów literackich, opracowanie kilkudziesięciu filmów animowanych, projektów scenografii i kostiumów, a także znaczącą kolekcję kilkudziesięciu obrazów.

Autorka opisując codzienne życie Wilbik i Stannego w niecodziennym świecie artystycznym, przedstawia nie tylko ich warsztat twórczy, ale także przyjaciół, historie rodzinne, wyjazdy i obyczajowość minionych dekad. To również opowieść o Warszawie tamtych lat, rodzinnym mieście obojga.

Za projekt graficzny książki oczywiście odpowiada dr Katarzyna Stanny, absolwentka i wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, ilustratorka, projektantka oraz autorka tekstów poświęconych historii sztuki.

Państwowy Instytut Wydawniczy

Komentarze
Udostepnij