Zapowiedzi

Bliadski Circus Queelektyw w warszawskim Teatrze Dramatycznym

Bliadski Circus Queelektyw to feministyczno-queerowa, ukraińsko-polska grupa rezydująca w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka. 25 i 26 kwietnia odbędą się pokazy ich spektaklu „Fucking Truffaut”.

Głównymi formułami artystycznej wypowiedzi kolektywu są: po pierwsze – kabaret jako odpowiedź na burzliwe czasy naznaczone wojną w Ukrainie; po drugie – queer, jako przestrzeń miłości, oporu i subwersji, która pozwala radykalnie przekroczyć granice mieszczańskiego gustu i patriarchalnych norm. Kiedy świat się wali, chcemy spotkać się z widzami, żeby razem szukać alternatyw.

Bliadski Circus wsłuchuje się zarówno w warszawską ulicę, jak i opowieści i dźwięki z ostrzeliwanych ukraińskich miast. Na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego będzie komentował bieżące zdarzenia, stając się miejscem manifestacji trudnych i niekiedy sprzecznych afektów, wypełniając przestrzeń feministycznymi treściami, dragowymi żartami, herstorią, queerowymi tekstami i autoironią. Bliadski Circus zawibruje wolnością, manifestując różnorodność.

Francuski reżyser – François Truffaut – uznał, że wszelki sposób wypowiedzi o wojnie jest jej gloryfikacją. Bliadski Circus Queelective poszukuje jednak alternatywnych reprezentacji wojny zadając pytania: Czy sztuka krytyczna jest możliwa w czasach, gdy cała kultura sprowadzona jest na tor propagandowy? Jak wyjść z kręgu artystycznych reprodukcji dyskursu militarnego? Czy społeczeństwo potrzebuje teatru, gdy nad głowami latają drony kamikadze?

NAJBLIŻSZE POKAZY: 25 kwietnia, g. 19.00, 26 kwietnia, g. 18.00 | Scena Przodownik | Olesińska 21

Obsada:

Osoby performerskie: Alexandra Malatskovskaya, Antonina Romanova, Babcia, Vrona (Arek Koziński)

Twórcy:

Reżyseria: Roza Sarkisian

Dramaturgia: Krysia Bednarek

Kompozytorka: Alexandra Malatskovskaya

Wideo: Antonina Romanova, Magda Mosiewicz

Aranżacja przestrzeni: Kiju Klejzik

Kostiumy: Babcia, Kiju Klejzik, Vrona

Kuratorki i producentki: Agata Siwiak, Dominika Mądry

Konsultantka programowa: Joanna Krakowska

Produkcja: Fundacja Reszka

Koprodukcja: Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka, Maxim Gorki Theater w Berlinie

Dofinansowanie: ze środków m.st. Warszawy (program „Różnorodna Warszawa”)

fot. Karolina Jóźwiak

Komentarze
Udostepnij