Zapowiedzi

Blisko dwieście utworów powalczy o Pióro Jaracza w Łodzi

Blisko dwieście utworów powalczy o Pióro Jaracza. Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi zakończył nabór dramatów do Konkursu Dramaturgicznego.

Komisja konkursowa nie będzie miała łatwego zadania. 188 nigdzie dotąd niepublikowanych i niewystawianych dramatów wpłynęło na pierwszą edycję Konkursu Dramaturgicznego im. Łucjana Kościeleckiego o nagrodę Pióro Jaracza organizowanego przez Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi. W czerwcu ogłoszona zostanie najlepsza trzydziestka.

W marcu Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi ogłosił nabór prac do Konkursu Dramaturgicznego imienia Łucjana Kościeleckiego.

Do końca kwietnia wpłynęło blisko dwieście prac autorów z różnych części Polski, a nawet świata.

– Widać, że współczesna dramaturgia kwitnie i mamy wspaniałych autorów, którzy proponują świetne teksty na scenę – mówi Antoni Winch, kierownik literacki Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi – poziom konkursu jest bardzo wysoki. Myślę, że komisja będzie miała dużo pracy i wielką trudność w wyborze tego najlepszego dramatu.

A ten zostanie wybrany już w październiku. Najpierw jednak, pod koniec czerwca, najlepszych trzydzieści prac trafi pod ocenę autorytetów ze świata kultury i sztuki. W skład komisji oceniającej nadesłane teksty wchodzą: reżyserka teatralna, operowa, filmowa i scenarzystka Anna Wieczur, aktorka filmowa, teatralna i dubbingowa Lidia Sadowa, była szefowa Teatru Telewizji i dyrektor artystyczna z ramienia Telewizji Festiwalu Dwa Teatry Ewa Millies-Lacroix, dr nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, historyk teatru i krytyk teatralny Barbara Osterloff, dr hab., profesor w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, dramaturg Jagoda Hernik Spalińska.

Do drugiego etapu konkursu zostanie wybranych sześć najlepszych dramatów. Spośród nich wyłoniony będzie zwycięski tekst.

Nagroda główna konkursu to 50 tysięcy złotych, możliwość wystawienia sztuki oraz pamiątkowe wieczne pióro.

Kapituła będzie mogła także przyznać dwa wyróżnienia w wysokości 10 tysięcy złotych lub jedno w wysokości 20 tysięcy złotych.

Lista najlepszych trzydziestu dramatów wybranych pod ocenę komisji zostanie opublikowana pod koniec czerwca na stronie internetowej teatru, w zakładce konkurs dramaturgiczny.

Komentarze
Udostepnij