Recenzje

„… bo czuje się w słowach dynamit”

O spektaklu – koncercie „Tak młodo jak teraz”, Nula Stankiewicz & Janusz Strobel, Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, pisze Anna Czajkowska.

Nula Stankiewicz i Janusz Strobel, czyli niepowtarzalny, liryczny acz mocny głos oraz niezwykłe mistrzostwo gitary z jazzem i poezją w tle – tak w kilku słowach można określić duet artystów, który gościł na sopockiej scenie Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej podczas 28. Lata Teatralnego. Album z 2017 roku „Byle nie o miłości”, wypełniony piosenkami Agnieszki Osieckiej, z pewnością nadal cieszy serca wiernych fanów, jednak nie one królują na nadbałtyckiej scenie. Bohaterem przedostatniego, letniego koncertu był również – oprócz wspomnianego duetu – nieodżałowany Piotr Machalica, jego piosenki, jego postać i wykonywane utwory.

Nulę Stankiewicz, jej idealną dykcję, piękne, krągłe słowo kojarzę głównie z Polskim Radiem RDC i audycją „Strefa kultury” oraz „Trzeba marzyć”. Podczas muzycznego spektaklu Nula Stankiewicz i Janusz Strobel przypominają jedną z audycji, której gościem był właśnie Piotr Machalica. Wspomnienia, fragmenty rozmowy będą wzbogacać ten nostalgiczny, poruszający serce koncert. I wzruszył mnie ogromnie Piotr Machalica w duecie z Nulą Stankiewicz  w piosence „Tak młodo jak teraz”, ze słowami Jana Wołka, muzyką Janusza Strobla (i jego gitarą na żywo). „Kiedy z pamięci wyszperasz ten frazes ukochany. Pamiętaj – tak młodo jak teraz już nigdy się nie spotkamy” – jakże prawdziwie, ale nieco odmiennie niż wtedy brzmią strofy piosenki, gdy pomyślimy o zmarłym w grudniu zeszłego roku znakomitym aktorze i artyście.

Jednak w spektaklu najważniejsza jest muzyka Janusza Strobla oraz klimatyczne brzmienia, muzyczne fascynacje zrodzone z poetyckiej pasji Nuli Stankiewicz. Aksamitny głos wokalistki pięknie i naturalnie brzmi w „Piosence o pośpiechu” ze słowami Jonasza Kofty, porywa w utworze „Ździebełko ciepełka” i wywołuje uśmiech przy „Trzeba marzyć”. Kilkanaście utworów, miniaturowych opowieści – bo przecież piosenka poetycka sama w sobie jest osobną przypowiastką o naszym życiu, rzecz jasna w różnym stylu, porywa swą prostotą. Nasycone mniejszym lub większym ładunkiem emocjonalnym, wzruszające, czasem gorzkie, innym razem pełne humoru czy autoironii muzyczne perełki brzmią zjawiskowo w nowszych i tradycyjnych aranżacjach Janusza Strobla. Nula Stankiewicz, jak zwykle w bardzo indywidualny sposób interpretuje piosenki z tekstem Młynarskiego, Kofty, Jana Wołka i Jeremiego Przybory oraz Agnieszki Osieckiej. Z wrażliwością, melancholią, ale mimo wszystko pogodnie wprowadza w nastrój i pobudza uczucia, wykorzystując głębię swojego głosu.

Spektakl „Tak młodo jak teraz” przesycony jest ciepłem, nostalgicznym wspomnieniem, barwą późnego lata i dojrzałością. Niezapomniane doznania muzyczne i wzruszenia są zasługą dwojga artystów, którym udało się stworzyć jedną, spójną kompozycyjnie i interesującą całość. Muzyczna wrażliwość i słuch wyczulony na otaczający świat dźwięków, pozwalają Januszowi Stroblowi komponować  piosenki, tworzyć przejmujące aranżacje z wyczuciem i po mistrzowsku, a dźwięczny, subtelny wokal Nuli Stankiewicz znakomicie do nich pasuje. Koncert „Tak młodo jak teraz”, będący głębokim ukłonem w stronę Piotra Machalicy, wciąga i wzrusza, zadowalając nie tylko wielbicieli piosenki poetyckiej, ale i każdego uważnego, wrażliwego widza, dając mu możliwość chwilowego rozmarzenia, oderwania od szarej rzeczywistości. A cóż powie ktoś o wysmakowanym guście? Zadowolony, uśmiechając się nostalgicznie, odda się refleksjom i poprosi o bis.

28. Lato Teatralne w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie.

Fot. Teatr Atelier

Komentarze
Udostepnij
Tags: , ,