Zapowiedzi

„Boża sekta” Ferruccio Pinotti | Premiera 31 maja

„Boża sekta.
Ruch Focolari – skandale, nadużycia i walka o władzę w Kościele katolickim”


Ferruccio Pinotti

Przełożyła Małgorzata Wierzchowska

Wydawnictwo W.A.B.

Premiera: 31 maja 2023

Dziennikarskie śledztwo i długa lista zarzutów. Kulisy ruchu religijnego Focolari.

Boża sekta. Ruch Focolari – skandale, nadużycia i walka o władzę w Kościele katolickim” to reportaż znakomitego włoskiego dziennikarza śledczego Ferruccio Pinottiego. Autor, rozmawiając z byłymi fokolarynami, teologami i ekspertami, dociera do prawdy o Focolari, ukazuje ciemne strony Ruchu i mechanizmy regulujące jego działanie.

Od kilku lat Ruch Focolari jest przedmiotem poważnych oskarżeń: duża grupa byłych członków we Włoszech i w innych krajach potępia psychologiczną manipulację i przemoc, wyzysk pracowników oraz cenzurę. Udowodniono także liczne przypadki molestowania nieletnich.

FRAGMENT:

Mistycyzm i nadużycia seksualne; dzieła miłosierdzia i niszczenie indywidualności; całkowite poświęcenie i fanatyzm metod; gigantyzm organizacyjny i unicestwianie jednostki; zbiorowe uniesienia i samobójstwa; przyklejone uśmiechy i leki psychotropowe; wywyższenie postaci charyzmatycznej przywódczyni i zniewolenie żeńskiego stanu; machina pieniądza i władzy; powrót do źródeł prymitywnego katolicyzmu i ezoterycznego kultu osobowości; tłumienie seksualności i homofobia.

Bardzo długa jest lista sprzeczności i „oksymoronów”, które można przytoczyć, podejmując szeroko zakrojone dochodzenie w sprawie ruchu kościelnego Focolari – pod wieloma względami tajemniczego i nieznanego publicznie, chociaż działającego w stu osiemdziesięciu dwóch krajach, z dwoma milionami członków, założonego w 1943 roku przez Chiarę (lub, jak w metryce, Silvię) Lubich.
Ferruccio Pinotti – włoski dziennikarz śledczy i eseista, obecnie szef działu krajowego w „Corriere della Sera”. Publikował w „La Repubblica”,„Il Sole 24 Ore”, „L’Espresso”, „Il Mondo”, „MicroMega”, „International Herald Tribune – Italy Daily”, „CNN Financial News”. W swoich książkach podejmuje aktualne tematy społeczne, takie jak działania masonerii we Włoszech (Potere massonico, 2021), sekrety Opus Dei (Opus Dei segreta, 2006), związki między Silvio Berlusconim a Watykanem (L’unto del signore, 2009) oraz tajemnice pontyfikatu Jana Pawła II (Wojtyla Segreto. La prima controinchiesta su Giovanni Paolo II, 2011).Ruch, którego oficjalna nazwa brzmi Dzieło Maryi, został założony w 1943 roku przez Chiarę Lubich, a obecnie skupia dwa miliony członków na całym świecie. Angażują się oni w edukację, kulturę i politykę, a przede wszystkim pracują w spółdzielniach i przedsiębiorstwach przyłączonych do sieci Ekonomia Komunii, silnej organizacji świeckiej umocowanej w Kościele.

Premiera książki już 31 maja!

Komentarze
Udostepnij