Zapowiedzi

BURZA Wiliama Szekspira w Czytelni Dramatu w Lublinie

Czytelnia Dramatu zaprasza na drugą odsłonę cyklu czytań scenicznych poświęcony twórczości Williama Szekspira. Tym razem reżyserka Maria Kwiecień bierze na warsztat jedną z najsłynniejszych sztuk – „Burzę” Williama Szekspira.

Główny bohater sztuki, Prospero, prawowity książę Mediolanu, zdetronizowany przez brata i porzucony na wyspie, targany zemstą i chęcią odzyskania władzy sięga po moce magiczne.

„Burza” – według reżyserki – nicuje porządek przestrzenny Wyspy. Zmienia wertykalne w horyzontalne, wbija przeszłość w kruchy porządek teraźniejszości, rozbija dom oparty jedną ścianą o traumę zbrodni, zdrady i przemocy, drugą – o dwuznaczną domenę sztuki. „Burza” mąci wodę i oczyszcza powietrze, obnaża nadnaturalnym błyskiem fantasmagorie pożądania, trud wybaczenia, hodowane w ciemnościach rany i choroby. „Burza” to poemat o teatrze i jego demonach.

Po czytaniu odbędzie się rozmowa i spotkanie z realizatorami.

Prowadzenie spotkania: Dominik Gac

***

William Szekspir – „Burza”, reż. Maria Kwiecień

Reżyseria: Maria Kwiecień

Czytają: Konrad Biel, Anna Dudziak, Gabriela Jaskóła, Dariusz Jeż, Jarosław Tomica, Wioletta Tomica

Maria Kwiecień – urodzona w Kielcach, absolwentka Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST. Pracuje zarówno w nurcie niezależnym jak i w teatrach instytucjonalnym, bazując na bardzo różnorodnym materiale dramaturgicznym. Lubelskiej publiczności znana jako reżyserka Trojanek (NeTTheatre, 2014) i Burmistrza (Lubelskie Konfrontacje Teatralne, 2015). Mama Mii, mieszka w Krakowie.

Wydarzenie odbędzie się 14. listopada (środa) o godz. 19.00 w Piwnicach Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12).

Wstęp wolny.

Komentarze
Udostepnij