Zapowiedzi

Cały ten Kutz. Uzupełniona biografia niepokorna w księgarniach od 13 lutego

Wraca biografia niepokorna Cały ten Kutz Aleksandry Klich. Premiera nowego, uzupełnionego wydania zaplanowana została na 90. rocznicę urodzin genialnego reżysera – od 13 lutego w księgarniach.

Dokładnie 16 lutego, w dniu, w którym Kazimierz Kutz świętowałby swój jubileusz, spotykamy się w Teatrze Śląskim. W programie: spektakl Piąta strona świata na podstawie debiutu prozatorskiego Kutza, rozmowa z autorką biografii, Aleksandrą Klich oraz pokaz filmu dokumentalnego I blisko i daleko w reżyserii Wojciecha Sarnowicza.

Cały ten Kutz Aleksandry Klich to znakomita biografia, napisana na szybkim oddechu, zasuwająca równie dziarsko, jak żył i tworzył jej bohater. Wyszedłszy ze śląskiego familoka, w łódzkiej Filmówce – jak sam mówił – „zapierdalał potwornie”, żeby przetrwać i nadrobić dystans dzielący go od kolegów.

Utalentowany i odważny, dzięki zakorzenieniu w śląskiej kulturze i wartościach stworzył filmy oryginalne, stanowiące w polskim kinie zjawisko absolutnie nowe. Jako artysta i polityk – prowokował swoją bezkompromisowością, ciętym językiem, jakim rozprawiał się z oponentami.

Całe życie walczył o ukochany Śląsk, którego obraz przeobraził w mit, ale równie mocno angażował się w sprawy Polski, zatroskany narodowym szowinizmem, ksenofobią, populistycznym zaczadzeniem, ciągotami do państwa wyznaniowego.

Cały ten Kutz jest w istocie opowieścią o śląskim rozgoryczeniu, peerelowskich warunkach życia codziennego i artystycznego, o ówczesnych obyczajach, snobizmach i tęsknotach, o poszukiwaniu własnej drogi twórczej i związanych z tym cierpieniach i szczęściu, o trudnościach korzystania ze zdobytej wolności. […] to bogata, wieloplanowa, wspaniale udokumentowana i dowcipna książka o Kutzu, Śląsku, Polsce.

Małgorzata Szejnert

Komentarze
Udostepnij