Zapowiedzi

„Cecha Tańca – Preludium” w bytomskim Teatrze Rozbark

Cecha Tańca – Preludium to swoisty prolog do wydarzenia, które odbędzie się w 2024 roku i celebracja 10 lecia Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark. Spektakle, performansy, wystawa, warsztaty i spotkania. Wszystko w Teatrze Rozbark od 29 września do 1 października 2023 roku.

CECHA TAŃCA_festiwal badawczy, jest festiwalem, który stworzony jest konkretnie na potrzeby Teatru Rozbark, uwzględniając min: pochodzenie i historię byłej kopalni Rozbark. Festiwal odbywać się będzie na scenie Teatru Rozbark – w miejscu dawnej Cechowni (stąd też tytuł festiwalu). Miejsce to niegdyś służyło za poczekalnię, w której górnicy załatwiali swoje służbowe sprawy przed zjazdem „na szychta” lub po wyjeździe „na wierch”. W cechowni górnicy obchodzili m.in. barbórkowe uroczystości. Cechownia zaprojektowana była przez Emila i Georga Zillmannów z Charlottenburga. Tutaj nakręcono m.in. sceny do filmu „Perła w koronie” Kazimierza Kutza.

Jedną z interpretacji słowa „c e c h a” jest kontekst filozoficzny. „CECHA jest niesamodzielnym składnikiem rzeczy, dający się w niej wyróżnić tylko w drodze analizy myślowej”. Ta definicja tworzy trop do budowania programu festiwalu, który będzie prezentował różnorodne myślenie teatrem tańca, teatrem ruchu, teatrem ciała, teatrem fizycznym i eksplorowaniem ludzkich możliwości psychofizycznych w ciele. W związku z definicją słowa „cecha”, nasz festiwal badawczy będzie tworzony w oparciu o poznanie, czym/kim są teatry tańca, zespoły tańca współczesnego, tancerze, performerzy w swojej różnorodności? Czym się kierują? Jakie tworzą strategie w ogólnej działalności artystycznej? Jaką przeszli drogę? Czy od spontaniczności, intuicji, od przypadku? A może kontynuują drogę swoich mistrzów?

Program:

Cecha Tańca – Preludium
Wystawa prac Agnieszki Kozyry
Opowieści Robaka
Wernisaż 29.09.2023 / Kawiarnia Teatru Rozbark
Godz: 19.00

Pokazy spektakli:

29.09.2023

Godz: 20.00

Scena Teatru Rozbark

Joanna Brodniak Alexey Torgunakov
„in re-space of d-organization”

Anna Piotrowska
„Balance of democracy”
koncepcja, choreografia, design: Anna Piotrowska,
tańczą: Kamil Bończyk, Daniel Zych,
muzyka: Ekman GMMDI, Anna Piotrowska,

Katarzyna Zioło
Small talk
koncepcja, choreografia, wykonanie: Katarzyna Zioło
muzyka: „Bad kingdom” Moderat

30.09.2023
Godz: 19.00
Scena Teatru Rozbark
Kolektyw Physical Arthouse 
Faded black
Wykonawcy: Marek Zadłużny, Radosław Bajon, Gabriel Zaborniak, Natalia Hass, Kalina Grupa, Marta Pelińska

Rocío Marano – Argentyna /Niemcy
Insanity Solo

Warsztaty prowadzone przez Rocio Marano i Macieja Sado
30.09.2023
15.00 – 18.00

Maciej Sado – „Break your habits”
01.10.2023

11.00 – 14.00
Rocio Marano – Los† Ninjas Practice

fot. Kazimierz Ździebło

Komentarze
Udostepnij