Recenzje

Cena zdrady

Barbara Sęk: Nowakowie. Uchylone drzwi. Jaguar, Warszawa 2019 – pisze Izabela Mikrut.

Krzysztof zdradził żonę. Przed popełnieniem błędu ostrzegali go najbliżsi, sam zresztą wiedział dokładnie, czym grozi zadawanie się z piękną i niezależną asystentką. Ojciec próbował go powstrzymać, jednak nawet czwarte dziecko, rozpaczliwy plan żony, nie pomogło w odwołaniu decyzji o rozstaniu. I tak rozpada się rodzina Nowaków. Tom „Uchylone drzwi” Barbary Sęk to drugie spotkanie z patchworkową rodziną. Krzysztof odszedł od Małgorzaty, związał się z Moniką, ma z nią już córkę. Jego dorosłe dzieci jakoś pogodziły się z sytuacją i nawet zaprzyjaźniają powoli z macochą. Nastoletni Łukasz sprawia coraz większe problemy wychowawcze i próbuje za wszelką cenę odstraszyć kobietę. Kilkuletni Kuba działa jak wyrzut sumienia: on jeden nie będzie pamiętał ojca w codziennym życiu. Ale przecież jest jeszcze Karolina, która razem z Moniką wiecznie czeka na Krzysztofa. Nie tak łatwo oderwać się od dawnych zobowiązań i przyzwyczajeń – zresztą w szczęściu z Moniką stale coś przeszkadza. A to Małgorzata ciężko choruje i wymaga opieki, a to Kaśka zachodzi w nieplanowaną ciążę i musi błyskawicznie wyjść za mąż. Krzysztof chce być ojcem obecnym w życiu dzieci, jednak ceną za to jest granie z uczuciami Moniki.

„Uchylone drzwi” to książka-telenowela. Barbara Sęk nie zamierza zbytnio komplikować codzienności bohaterów, nie ma nawet kiedy tego zrobić, bo tak zaangażowana jest w analizowanie psychiki kolejnych postaci. Tu każdy ma swoje racje i każdy potrafi wywierać wpływ na innych. W przypadku seniora rodu to wykorzystywanie pozycji i majątku, w przypadku byłej żony – podglądanie sztuczek, którymi można zatrzymać przy sobie mężczyznę. Jedni walczą dobrocią, inni – nienawiścią. Monika czuje, że z rodziną Nowaków nie ma jak wygrać, zawsze będzie na dalszym planie – jako żona nie ma więcej praw niż jako kochanka, a to frustruje. Wielkie wydarzenia z życia Nowaków Barbara Sęk wykorzystuje jako podwaliny pod mówienie o emocjach. Analizuje każdy gest bohaterów, każde ich słowo wiele razy ogląda, żeby pokazać czytelnikom, jaki wpływ będzie miało na decyzje innych. Tutaj psychologia wypada na pierwszy plan, nic innego się nie liczy. W pewnym momencie czytelników może nawet znużyć szarpanina emocjonalna, jednak Barbara Sęk doskonale wie, do czego zmierza: próbuje przedstawić różne aspekty zdrady, uchwycić temat z różnych stron. Nie boi się przez to wpadania w schematy czy wprowadzania banałów: w końcu do znudzenia powtarzaną sytuację traktuje jak przedmiot badań, a nie podstawę fabuły.

Bywa męcząco zwłaszcza kiedy autorka przypomina sobie o moralnych podstawach reakcji, kiedy każe bohaterom czuć wyrzuty sumienia albo konfrontować postępowanie z wyznawaną religią – jednak i takie kwestie trzeba rozważyć, żeby uzyskać pełny obraz wydarzeń. Nowakowie uczą się żyć w nowej sytuacji, a „Uchylone drzwi” to również próba cofnięcia się do początków romansu i pokazania szeregu pokus. Tu Barbara Sęk sprawdza, czy historia mogła potoczyć się inaczej i na jakich podstawach w ogóle Krzysztof próbował tworzyć swój nowy związek. To powieść psychologiczna, próba wyjaśnienia przyczyn rozpadu małżeństwa – ale jeśli ktoś będzie chciał z przypadku Nowaków wyciągać podpowiedzi dla siebie, czeka go mozolna droga przez kolejne rozbierane na czynniki pierwsze scenki.

Komentarze
Udostepnij
Tags: ,