Zapowiedzi

Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 w Warszawie zaprasza na premierę „Siedmiu okrutnych historii”

SIEDEM HISTORII OKRUTNYCH

Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 zaprasza na spektakl „Siedem historii okrutnych” w reż. Justyny Wielgus, którego premiera odbędzie się 22 marca o 19.00 w City Hall Productions.

„Siedem historii okrutnych” w reżyserii Justyny Wielgus to spektakl złożony z siedmiu poruszających opowieści, które sprawią, że na relację ludzi i zwierząt spojrzymy w zupełnie nowym świetle. Twórcy i twórczynie „Siedmiu historii okrutnych” zapraszają do wyruszenia w podróż, w której równorzędnymi bohaterami i bohaterkami są na scenie istoty ludzkie i nieludzkie, a ich wzajemne spotkania prowadzą do odkryć, dotykają najdelikatniejszych emocji, poruszają do żywego. Spektakl rozpięty jest na długiej osi czasu, ale opowieści nie toczą się linearnie, podążamy tu raczej za bohaterami i bohaterkami. Historię otwiera Brigitte Bardot, która decyduje się na zerwanie kariery filmowej i postanawia, że otworzy azyl dla zwierząt. Przyglądamy się temu momentowi w biografii ikony kina i motywacjom BB, która staje się przewodniczką po świecie „Siedmiu historii…”. 
To na jej zaproszenie na scenie pojawią się kolejne postacie, a ich spotkanie każe na nowo spojrzeć na relacje zwierząt i ludzi w historii przemysłu, religii, nauki, sztuki, rozrywki, popkultury. Wpadamy w wir opowieści św. Ginefourta, psa który stał się obiektem kultu w XIII wiecznej Francji, Bezgłowego Mike’a – koguta, który w nieoczekiwany sposób został jedną z największych atrakcji Arizony, szczura Magawy – jednego z najskuteczniejszych saperów w kambodżańskiej dżungli, Pigcassa – świni, która stworzyła pierwszy znany zwierzęcy manifest antywojenny, Płaczącej Rzeki pozwalającej spojrzeć na działalność ludzi z perspektywy żywego i czującego wodnego ekosystemu, Nima – szympansa wychowywanego na człowieka, w ramach jednego z najbardziej znanych naukowych eksperymentów, w końcu wszędobylskiej Muchy, której Witold Gombrowicz dedykował jedne z najbardziej przejmujących refleksji o istocie bólu. Zwierzętom towarzyszą ludzcy bohaterowie, a oprócz Brigitte na scenie pojawią się ojciec fizjologii Claude Bernard, George Bernard Shaw i Francisco Goya. Różnym światom powoływanym w opowieściach towarzyszą różne estetyki, tworząc pełen rozmachu i wyobraźni wizualny krajobraz.

W spektaklu partnerują sobie aktorzy i aktorki Teatru 21: Teresa Foks, Maja Kowalczyk, Daniel Krajewski, Piotr Sakowski, Aleksandra Skotarek oraz aktorzy i aktorki gościnne: Ania Nowak, Kamil Studnicki, Helena Urbacka i Daniel Kotowski tworząc jak na razie jeden z najbardziej inkluzywnych składów artystycznych w polskim teatrze.

Spektakl powstał z inspiracji książką Sanaury Taylor „Bydlęce brzemię. Wyzwolenie ludzi z niepełnosprawnością i zwierząt”.
Premiera „Siedmiu historii okrutnych” jest częścią międzynarodowego programu Pokaż język.

Organizator: Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21

Realizacja

Reżyseria: Justyna Wielgus Dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna scenografia i kostiumy: Wisła Nicieja reżyseria wideo: Wojtek Kaniewski muzyka: Zoi Michailova reżyseria światła: Sebastian Klim produkcja: Paulina Uryszek

Zespół aktorski

Teresa Foks Daniel Kotowski Daniel Krajewski Maja Kowalczyk Ania Nowak Kamil Studnicki Aleksandra Skotarek Piotr Sakowski Hela Urbańska

Komentarze
Udostepnij