Zapowiedzi

Ceremonia wręczenia Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy w TW-ON w Warszawie

Po pięcioletniej przerwie wraca jedna z najbardziej prestiżowych nagród w świecie sztuki, przyznawaną za działalność krytyczną w tym obszarze. Kapituła po raz 24 wybrała najważniejsze głosy we współczesnej dyskusji krytyki artystycznej. Już 19 czerwca poznamy zwycięzców.

Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy jest przyznawana od 1992 roku, a jej pomysłodawcą był historyk i krytyk sztuki Paweł Sosnowski. Początkowo znajdowała się pod pieczą Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych przy galerii Zachęta, a w latach 2012-2021 współorganizatorem Nagrody była Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. Od początku Nagroda jest przyznawana przez Fundatorów: Aleksandrę Semenowicz, Jana Stajudę, Jeremiego Stajudę, a od 2024 także przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i ponownie Zachętę – Narodową Galerię Sztuki.


Nagroda ma na celu promować wybitnych przedstawicieli życia artystycznego i upamiętniać dorobek malarza i krytyka sztuki Jerzego Stajudy. Przyznawana jest za szeroko pojmowaną działalność krytyczną w obszarze sztuki: tradycyjnie rozumianą działalność krytyczną, działalność kuratorską, inne formy działalności w obszarze sztuki, które charakteryzują się wyznawaną przez Jerzego Stajudę niezależnością sądów.

Zarówno nominowanych, jak i laureatów wybrała kapituła w składzie: Jan Stajuda, Jeremi Stajuda, Aleksandra Semenowicz, Marcin Fedisz, Katarzyna Kozyra, Arkadiusz Półtorak, Agnieszka Szewczyk, Magdalena Ujma. Dodatkowo swoje nominacje zgłosili także laureaci poprzedniej edycji – Łukasz Ronduda i Piotr Rypson.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 19 czerwca o godz. 19:00 w Salach Redutowych im. Fryderyka Chopina w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Towarzyszyć jej będzie koncert Kwartetu Śląskiego. W programie: IX Kwartet smyczkowy, op. 74 Krzysztofa Meyera oraz Pięć utworów na kwartet smyczkowy Pawła Szymańskiego.

Na wydarzenie zapraszają kuratorzy spuścizny Jerzego Stajudy, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki oraz Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych oraz Galeria Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

fot. Jerzy Stajuda, Kassyteryda, 1975

Komentarze
Udostepnij