Zapowiedzi

„Ciała niebieskie” – długo wyczekiwana książka nagrodzona Bookerem już w Polsce

Jokha Alharthi
Ciała niebieskie

Pierwsza arabska laureatka Międzynarodowej Nagrody Bookera

W czasie zbiorów daktyli Majja, utalentowana krawcowa, zakochuje się w Alim, który właśnie wrócił ze studiów w Londynie. Zgodnie z wolą rodziny wychodzi jednak za Abd Allaha, syna kupca. Tęsknocie za życiem, którego nie było, daje wyraz w kolejnych aktach małego oporu. Kiedy zachodzi w ciążę, żąda, aby urodzić dziecko w szpitalu w Maskacie – jak chrześcijanki, a swoją córkę na przekór tradycji nazywa London.

Poetycka, misternie skonstruowana powieść omańskiej pisarki i akademiczki Jokhy Alharthi poprzez prywatną historię pokazuje czytelnikom Oman w trakcie wielkich przemian społecznych i politycznych. Sięgając po osadzoną w tradycji formę rodzinnej sagi, Alharthi snuje opowieść o kraju w czasie dynamicznej modernizacji: budzących się pragnień i lęków, ambicji i oporu.

Na „Rahlę” patrzę jak na wyzwanie. Powieści, które powstały poza dominującą tradycją europejską, wciąż często są dla nas dobre tak długo, jak odpowiadają naszym przyzwyczajeniom stworzonym jeszcze przez Flauberta czy Balzaca. Na polskim rynku wydawniczym coraz więcej pojawia się tytułów stworzonych przez reprezentantów pierwszego czy drugiego pokolenia migrantów z Azji Zachodniej i Afryki Północnej, są to jednak w zdecydowanej większości powieści tworzone już w językach europejskich. Tym samym niemal zawsze osadzone zostały w znanej nam tradycji literackiej, a więc dla czytelnika łatwej, zaś dla wydawcy – bezpiecznej. „Rahla” nie ma spoiwa etnicznego, religijnego czy tematycznego. O „Rahli” lubię myśleć przez pryzmat języków właśnie, wierząc, że uda nam się stworzyć bibliotekę powieści tłumaczonych z perskiego, arabskiego czy urdu – nawet jeśli czytelnicze spotkania mogą być w swoich początkach trudne.

Karolina Cieślik-Jakubiak, redaktorka prowadząca serii Rahla, orientalistka

W ręce polskich czytelników trafia książka niezwykła. (…) Wielogłos wprowadzony przez Alharthi pozwala ukazać różne spojrzenia na omańskie społeczeństwo w momencie metamorfozy, czytelnicy zaś szybko dają się uwieść gęstej narracji głęboko przesiąkniętej kulturowymi kontekstami – od tradycji kulinarnych po ceremonie rodzinne i towarzyszące im rytuały. Niezwykłość „Ciał niebieskich” kryje się też w samej lekturze. (…) Autorka stroni od ocen i jednoznacznych wyroków. Chociaż widzimy, jak niespokojne może być owo przejście od tradycji do nowoczesności, żadna ze stron nie jest przedstawiana w sposób jednoznaczny. Autorka ani nie dokonuje apoteozy tego, co przeszłe, ani nie gloryfikuje nowego, skupiając się raczej na tym, jak ich nieustanne przenikanie się wpływa na relacje międzyludzkie.

dr Karolina Rak, orientalistka, literaturoznawczyni, autorka przedmowy do książki

Ciała niebieskie – Wydawnictwo ArtRage
Tytuł:„Ciała niebieskie
Autor: Jokha Alharthi
Tłumaczenie: Hanna Jankowska
Premiera: 23.09.24
Komentarze
Udostepnij